За Истанбул Контакт
Сите фотографии (8)
Разглед Водени турнеја

Тури во Истанбул Сегвеј

Заборавете на исцрпувачките маршеви со нозете, искусете го Истанбул едноставно на елегантен начин.

64 Коментари

 • детали за
 • Определување
 • Локација
 • Поврзани тури
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 90 минути

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

Туристички водич во живо

англиски

Заборавете на исцрпувачките маршеви со нозете, искусете го Истанбул едноставно на елегантен начин.

Segway Tours се еден од најпопуларните начини на урбан транспорт во Истанбул, што ви овозможува брзо да ги обиколите најпопуларните атракции во градот. Segway е практично возило со две тркала што може да се вози стоејќи и ви овозможува брзо обиколување на повеќе места во Истанбул благодарение на неговата врвна технологија.

Оваа тура треба да биде на вашиот план ако не сакате да шетате низ главните места во Истанбул или да губите време во сообраќај. Туристичката карта на Истанбул обезбедува ексклузивни можности за резервација на турата Segway, како и сигурни начини на плаќање.

Не е потребно искуство!

Научете да возите Segway помалку од 2 минути и придружете се на нашите професионални тури низ градот со водич.

Најлесен начин да го видите најдоброто од Истанбул

Ќе имате единствена можност да ги видите највозбудливите места во Истанбул без да одите за само неколку часа. Заборавете на автобусите, заморните пешачки тури и забавувајте се со нас!

Определување; Султанахмет, колоната на Константин (Чемберлиташ), плоштадот и џамијата Бејазит, џамијата Шехзаде, аквадуктот Боздоган, џамијата Сулејманије, паркот Ѓулхане, плоштадот Хиподром, џамијата Султанахмет (Сина), палатата Топкапи, Света Софија.

Никогаш не сте виделе толку многу за само 90 минути!

Турата на Стариот град ги покрива најдобрите точки на интерес во Истанбул.

Започнува кај Султанахмет, оттаму оди низ плоштадот Хиподром, кој бил сведок на борби на гладијатори, трки со коли/автомобили и многу немири.

Потоа се упатувате кон џамијата Султанахмет, позната и како Сина џамија. Веднаш откако ќе ја видите основната резиденција на палатата Топкапи на османлиските султани, ќе продолжите кон Света Софија, позната како Црква на Светата Мудрост, која е богато и уметнички украсена од византискиот император Јустинијан.

Ќе застанеме во паркот Гулхане, кој е најстариот и најголемиот урбан парк во Истанбул, а потоа ќе ја завршиме обиколката на собирното место.

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Не е потребно искуство!
 • Заборавете на исцрпувачките маршеви со нозете!
 • Научете да возите Segway за помалку од 2 минути и придружете се на нашите професионални тури низ градот.
 • Најлесен начин да го видите најдоброто од Истанбул

Вклучени
 • Турнеја во Истанбул Сегвеј
 • Англиски водич
 •  Аудио слушалки
 • Шлем
Не се вклучени
 • Оброк
 • Подигнување/спуштање 
Локација

Одете на трамвајската линија Т1 и слезете на станицата Султан Ахмет. Местото за состанување е 3 минути пешачење од постојката на трамвај.

Знајте пред да одите

-Целосно враќање на средствата е можно само за откажувања направени 48 часа пред турата. -Гостите ќе добијат шлем и мора да пополнат формулар за откажување од одговорност. -Не смеете да возите сегвеј доколку тежите над 110 кг, сте помлади од 8 години, сте бремени или сте под дејство на дрога или алкохол.


За нас

Турнејата Сегвеј започнува од плоштадот Султанахмет, а за неколку минути можете да видите многу интересни историски и природни убавини. Ако не сакате да ги посетувате туристичките атракции во Истанбул пеш или со губење време во сообраќајот, треба да ја додадете оваа тура во вашиот туристички водич. Туристичката карта на Истанбул обезбедува ексклузивни можности за резервација со сигурни опции за плаќање за Segway Tours.

Атракции на Segway Tours вклучуваат

Segway Tours, кој е многу популарен за туристички посети на Истанбул, обезбедува патување од плоштадот Султанахмет до историјата на античкиот град. Има многу извонредни туристички атракции во Истанбул кои можете да ги набљудувате со Segway Tours. За време на турата се посетени плоштадите Султанахмет и Хиподром, Сината џамија, палатата Топкапи и Света Софија. Една од постојките на турнејата е означена и како парк Ѓулхане, кој е најстариот градски парк во Истанбул. По паркот, џамиите на Чемберлиташ, Шехзаде и Сулејманије ги посетуваат возачите на Сегвеј.

Сината џамија е едно од најдобрите места за посета во Истанбул и ја симболизира долгата историја и култура на градот. Џамијата Султанахмет, позната и како Сина џамија, била изградена во 17 век од Првиот Ахмет, еден од отоманските султани. Ѕидовите на џамијата биле поплочени со илјадници Изник ​​плочки, а горната структура била опкружена со куполи. Џамијата има прилично голема структура, а во нејзината структура има и медреси, продавници и изнајмени простории. Istanbul Tourist Pass организира тури со водич на Сината џамија, една од најинтересните туристички атракции на градот.

Друга точка што ќе ја видите и поминете за време на вашето патување со Segway Tours е плоштадот Хиподром. Овој плоштад содржи траги од транзицијата од Византиската империја во Отоманската империја во долгогодишната историја на Истанбул. За време на византискиот период, овој прилично простран плоштад служел за трки со автомобили, додека за време на османлискиот период се користел за свечености и паради. Плоштадот е толку широк што се вели дека во византискиот период се одржувале трки со сто илјади гледачи. 

Палатата Топкапи е уште една убавина во Истанбул на која ќе посведочите со вашите пријатели возачи на Сегвеј за време на Сегвеј турите. Палатата е една од најпопуларните туристички атракции во градот, која можете да ја посетите со водич по аранжманите на Истанбулската туристичка карта. Оваа историска градба ја изградил султанот Мехмет Освојувачот, кој го освоил Истанбул во 1473 година. Палатата била претворена во музеј од Република Турција во 1924 година. треба да го додадат местото во нивниот туристички водич во Истанбул.

Друга историска зграда што лесно можете да ја видите со Segway Tours е Света Софија. Оваа градба носи траги од Византиската и Отоманската империја, слични на многу историски споменици пронајдени во Истанбул. Света Софија е изградена како црква во 6 век кога Истанбул сè уште бил Константинопол. Откако Отоманската империја го зазеде Истанбул, зградата беше реновирана како џамија. Не заборавајте да ја додадете Света Софија, која се смета за еден од важните симболи на Истанбул денес, во вашиот туристички водич во Истанбул.

Сегвеј Турите се меѓу најдобрите методи што треба да се претпочитаат за истражување на најважните туристички атракции на Истанбул. Можете да резервирате турнеја преку Istanbul.com и да имате можност да посетите многу места за неколку минути. Една од најдобрите карактеристики на Segway Tours е тоа што можете да го направите вашето патување во исто време со многу возачи кои го возат Segway. Затоа за време на патувањето, кое трае повеќе од еден час, можете да разменувате информации со многу луѓе. 

Ако сте возбудени за историските места што можете да ги видите на Segway Tours, можете детално да го посетите секое од овие места со водич со туристичката карта на Истанбул. На пример, Света Софија е едно од најдобрите места за посета во Истанбул и треба да биде вклучено во вашиот водич за патување!


Поврзани тури

Прескокнете ја линијата Препорачана Безбедна трансакција Целодневна турнеја Аудио водич Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Сите ваши планови за разгледување, подредени! Пропусницата ќе ви овозможи да ги прескокнете линиите за билети, да заштеди пари и да ве води низ сите најдобри атракции во градот!

64 Коментари
€140.00 / По лице
историја Водени турнеја Влезен билет
Добијте пристап до линијата со вашиот талентиран водич и посетете ја познатата подземна цистерна.

64 Коментари
€30.00 / По лице
Тури во Истанбул Сегвеј
Вкупна цена 40.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид