За Истанбул Контакт
Сите фотографии (9)

Аудио водич за џамијата Ортакој

Џамијата Ортакој стои како вистинска икона, која ги воодушевува посетителите со својата живописна атмосфера, погледот на Босфор кој го одзема здивот и живите улични продавачи. Во срцето на овој волшебен амбиент се наоѓа џамијата Ортакој, прекрасен доказ за историјата на градот. За да навлезете во длабочините на минатото и сегашноста на оваа џамија, Istanbul.com подготви аудио водич, кој ќе ви овозможи вистински да го разберете нејзиното значење во наследството на градот. Доживејте го спокојството што ве очекува во џамијата Ортакој.


 • детали за
 • Определување
 • Често поставувани прашања
 • Поврзани тури
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 5 минути

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

Вовед во џамијата Ортакој: Откријте го иконскиот скапоцен камен

Потопете се во волшебната приказна за Ортакој џамија со нашиот аудио водич. Додека ја истражувате оваа иконска знаменитост, нашата стручно изработена нарација ќе ве пренесе низ времето, откривајќи ја богатата историја и значењето на џамијата. Откријте ја архитектонската убавина на џамијата Ортакој, нејзините прекрасни погледи на Босфорот, и уникатната атмосфера на енергичната населба. Со времетраење од приближно 45 минути, можете да тргнете на ова патување со свое темпо, стекнувајќи подлабоко разбирање за минатото и сегашноста на џамијата. Дозволете нашиот аудио водич да биде ваш придружник, обезбедувајќи прониклив коментар и овозможувајќи ви целосно да ја цените спокојството и културното наследство на Ортакој џамија.

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Истражете ја иконската џамија Ортакој, дестинација која мора да се посети во Истанбул.
 • Восхитувајте се на архитектонската убавина и сложените детали на оваа историска џамија.
 • Откријте го значењето на џамијата Ортакој во богатата историја на Истанбул.
 • Уживајте во енергичната атмосфера на населбата Ортакој и прекрасните погледи на Босфорот.
 • Снимајте неверојатни фотографии од џамијата Ортакој и нејзината околина.
 • Потопете се во мирниот ентериер, исполнет со осветлена светлина и величествен декор.
 • Прифатете ја безвременската убавина на џамијата Ортакој и нејзината трајна привлечност.

Вклучени

   

 • Вовед во џамијата Ортакој и нејзиниот иконски статус.
 • Детално истражување на архитектонската убавина и сложените детали на џамијата Ортакој.
 • Увид во историското значење и улогата на џамијата Ортакој во историјата на Истанбул.
 • Откривање на живописната населба Ортакој и уживање во живописниот поглед на Босфорот.
 • Совети и препораки за снимање на прекрасни фотографии од џамијата Ортакој.
 • Потопување во внатрешниот сјај, со фокус на осветлувачката светлина и величествениот декор.
 • Упатство за тоа како да стигнете до џамијата Ортакој, вклучувајќи опции за превоз и пристапност.
 • Разбирање на културата на донации и поддршка за зачувување на џамијата Ортакој.
 • Прегратка на спокојството и размислувањето што ги нуди амбиентот на џамијата.
 • Заклучок кој ја истакнува трајната убавина и безвременската привлечност на џамијата Ортакој.
За нас

Ортакој џамија: иконскиот скапоцен камен во Истанбул

Откријте една од најпрекрасните и историски џамии во Истанбул, Ортакој џамија. Благодатно позиционирана пред Босфорот, оваа џамија нуди прекрасен поглед што ја поставува сцената за живописни можности за фотографирање. Во непосредна близина на мостот на Босфор, џамијата Ортакој ужива уникатна локација, што ја зголемува нејзината привлечност. Вгнездена во античкото и прекрасно соседство Ортакој, џамијата гордо стои на отворен плоштад, навистина мора да се посети дестинација што го спојува историското значење со естетската убавина.

Ведрина и рефлексија: Прегрнување на спокојството на џамијата Ортакој

Во споредба со џамиите во стариот дел на градот, Ортакој џамија е релативно помал по големина. Сепак, неговата внатрешност може да се пофали со големи, високи прозорци кои го преплавуваат просторот со природна светлина, рефлектирајќи ги треперливите води. И покрај неговата компактна структура, внатрешноста се чувствува пространа и отворена, благодарение на дарежливото присуство на високи прозорци. Украсени со мермер и порфир, михработ и минбарот зрачат со чувство на величественост и изработка.

Добивање до Ортакој џамија е ветре. Едноставно качете се во автобус кој се движи кон Ортакој, особено ако го поседувате Картичка за неограничен јавен превоз. По пристигнувањето, изборот да донирате во џамијата е ваш, бидејќи нема влезница. Џамијата љубезно ги прифаќа донациите како јавно достапна религиозна локација, овозможувајќи ви да придонесете онолку или малку колку што сакате, правејќи го ова искуство и збогатувачко и лично.

Откријте ги тајните и спокојството на Ортакој џамија додека тргнувате на ова волшебно патување со аудио водич. Историјата на Истанбул чека, а убавината на џамијата Ортакој може да ја откриете.


Често поставувани прашања

Кога треба да ја посетам џамијата Ортакој?
Можете да ја посетите џамијата Ортакој секој ден надвор од времето на молитва.
Дали ќе ми треба водич во џамијата Ортакој?
Музејот можете да го посетите сами, но подобро би било турнејата со водич. Но, бидете сигурни дека и аудио водичот подготвен од istanbul.com е доволен за вас.
Дали е скапо да се влезе во џамијата Ортакој?
Влезот во џамијата Ортакој не се плаќа.
Како да стигнете до џамијата Ортакој?
Лесно е да се стигне со јавен превоз. На пример, можете да земете автобус од Кабаташ до округот Ортакој. Од постојката на Ортакој е на 5 минути пешачење.

Поврзани тури

Прескокнете ја линијата Препорачана Безбедна трансакција Целодневна турнеја Аудио водич Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Сите ваши планови за разгледување, подредени! Пропусницата ќе ви овозможи да ги прескокнете линиите за билети, да заштеди пари и да ве води низ сите најдобри атракции во градот!

€140.00 / По лице
Влезен билет
Еве можност да го посетите музејот Сакип Шабанџи во Истанбул!

€15.00 / По лице
Аудио водич за џамијата Ортакој
Вкупна цена 5.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид