За Истанбул Контакт
Сите фотографии (6)
Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја

Турнеја на Големиот Ејуп Султан

Откријте ја турнејата Grand Eyup Sultan, културно патување низ историските скапоцени камења на Истанбул. Посетете ја иконата Ејуп Султан џамија, една од најстарите и најзначајните џамии во Турција. Истражете ја богатата историја и архитектонската убавина на џамијата, изградена на гробот на Абу Ејуп ел-Енсари, близок пријател на пророкот Мухамед. Продолжете со вашата турнеја со посета на Пјер Лоти, живописен рид кој нуди неверојатен поглед на Златниот Рог и градот. Завршете го вашето патување во Miniatürk, музеј на отворено кој прикажува сложено изработени минијатурни модели на познати знаменитости од Турција и од целиот свет. Потопете се во живописната култура и историја на Истанбул со оваа незаборавна турнеја.


 • детали за
 • Определување
 • Често поставувани прашања
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 1 минути

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

Полудневна турнеја за цело семејство!

Истанбул, со својата богата историја и културно наследство, ги повикува патниците со плејада на волшебни атракции. Меѓу многуте архитектонски чуда и историски богатства на градот, на Џамијата Ејуп Султан стои како доказ за религиозното и културното значење на Истанбул. Како најстара и најпочитувана џамија во градот, таа има посебно место во срцата и на локалното население и на посетителите.

на Џамијата Ејуп Султан има длабоки историски корени, бидејќи е изградена на гробот на Абу Ејуп ел-Енсари, близок придружник на пророкот Мухамед. За време на првата арапска опсада на Константинопол од 674 до 678 година, Абу Ејуп се разболел и починал додека го носел знамето на војската на пророкот. Неговата последна желба била да биде погребан во ѕидините на Константинопол, но бидејќи опсадата ги спречила неговите пријатели да ја пробијат одбраната на градот, тие го положиле во близина на Златниот рог. На неговиот гроб се читаат суфи писма „Гробницата на Ебу Ејуб“, овековечувајќи го неговото сеќавање низ вековите.

Извонредно искуство низ историјата на религијата

Вистински да го цениме историското значење и архитектонската величественост на Џамијата Ејуп Султан, тргнете на турнејата Grand Eyup Sultan. Оваа полудневна турнеја нуди извонредно искуство, овозможувајќи ви да истражувате во богатото минато на џамијата и да го истражите нејзиниот дизајн кој инспирира стравопочит. Локален водич ќе ве придружува во текот на патувањето, обезбедувајќи увид во значењето на џамијата и споделувајќи волшебни приказни.

Вашето културно истражување продолжува со посета на Пјер Лоти, рид именуван по Жулиен Виауд, познат француски писател кој живеел во Истанбул. Оваа живописна локација нуди уникатна атмосфера, каде што можете да се впиете во воодушевувачки панорамски поглед на Златниот Рог и историските градби на градот. Ридот Пјер Лоти стана популарна дестинација за туристите кои бараат спокојно бегство и шанса да се восхитуваат на убавината на Истанбул од висока гледна точка. Уживајте во вкусните јадења во шармантните ресторани на ридот додека се потопувате во романтичниот амбиент што ве опкружува.

За да ја завршите вашата турнеја, посетете го Минијатурк, извонреден музеј на отворено со површина од 60,000 квадратни метри. Овој волшебен музеј содржи прецизно изработени минијатурни модели на познати градби од Турција и различни делови на светот. Секоја минијатура е макотрпно рачно изработена, покажувајќи сложени детали и извонредна изработка. Истражете ја огромната колекција на минијатури на музејот, од иконски знаменитости до историски локалитети и добијте уникатна перспектива на светските архитектонски чуда.

на Турнеја на Големиот Ејуп Султан нуди извонредно патување низ културното наследство на Истанбул. Потопете се во богатата историја на градот додека ја посетувате џамијата Ејуп Султан, се восхитувате на панорамскиот поглед од Пјер Лоти и се восхитувате на сложено изработените минијатури во Минијатурк. Со водство на локален водич со познавања, ќе стекнете подлабоко разбирање за историското и културното значење на Истанбул. Вклучете се во оваа незаборавна турнеја и искусете ја душата на Истанбул.

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Посетете ја џамијата Ејуп Султан, најстарата и најважната џамија во Истанбул.
 • Истражете го мавзолејот на Ебу Ејуп ел-Енсари со свети артефакти.
 • Талкајте низ гробиштата Ејуп, почивалиштето на значајни личности.
 • Уживајте во панорамскиот поглед на Златниот рог од ридот Пјер Лоти.
 • Искусете го романтичниот амбиент на Пјер Лоти, инспириран од француски писател.
 • Откријте го Минијатурк, музеј на отворено со познати градби во минијатура.
 • Восхитувајте се на намалените верзии на иконите знаменитости како Света Софија.
 • Ценете ги сложените детали во минијатурните рекреации.
 • Истражете ги различните архитектонски стилови од Турција и од целиот свет.
 • Добијте увид во живописната култура и богатата историја на Истанбул.

Вклучени
 • Подигнување од вашиот хотел до почетната точка на турата
 • Посетете ја џамијата Ејуп Султан, најстарата и најважната џамија во Истанбул.
 • Истражете го мавзолејот на Ебу Ејуп ел-Енсари, свето место со сложени плочки Изник ​​и отпечатокот на пророкот Мухамед.
 • Талкајте низ гробиштата Ејуп, последното почивалиште на значајни личности.
 • Уживајте во панорамскиот поглед на Златниот рог и историските знаменитости од ридот Пјер Лоти.
 • Бесплатно возење со Скај трамвај за посета на Пјер Лоти (еднонасочен)
 • Потопете се во романтичната атмосфера на Пјер Лоти, инспирирана од реномираниот француски писател Жилиен Вио.
 • Откријте го фасцинантниот свет на Минијатурк, музеј на отворено што прикажува минијатурни копии на познати градби.
 • Восхитувајте се на намалените верзии на иконите знаменитости како што се Аја Софија, Сината џамија и Големата чаршија.
 • Ценете го вниманието на деталите во минијатурните рекреации, вклучувајќи резби, минариња и фасади со плочки.
 • Искусете го различното архитектонско наследство на Турција и светот на една локација.
Не се вклучени
 • Ова е полудневна турнеја во комбинација со Минијатурк, Пјер Лоти и Ејуп Султан џамија.
 • Пикап е достапен само од хотелите во областите Султанахмет, Еминону, Сиркеџи, Лалели, Бејоглу, Бешикташ и Шишли.
 • Бидејќи има други патници во групата, процесот на подигање може да потрае 1 час или повеќе во зависност од локацијата на хотелот.
 • За оваа тура е потребна резервација однапред.
 • Преносот е во музејот Минијаутрк, а не во вашиот хотел.
 • Не се вклучени пијалоци и оброци
 • Не се вклучени личните трошоци
 • Оваа тура не е достапна за инвалидски колички
За нас

Истражување на културните скапоцени камења на Истанбул: Патување до Султанската џамија Ејуп, Пјер Лоти и Минијатурк

Истанбул, град полн со историски чуда, нуди огромен број волшебни дестинации за да истражувате во неговото раскажувано минато. Меѓу овие извонредни знаменитости, на Џамијата Ејуп Султан стои како место што мора да се посети за оние кои бараат културна турнеја во Истанбул. Со својата разлика како најстара и најважна џамија во градот, таа зазема значајно место во турската историја и духовност.

Корените на џамијата Ејуп Султан потекнуваат од гробот на Абу Ејуп ел-Енсари, близок придружник на пророкот Мухамед. За време на првата арапска опсада на Константинопол од 674 до 678 година, Абу Ејуп се разболел и починал надвор од градските ѕидини додека го носел знамето на војската на Пророкот. По завршувањето на опсадата, во согласност со неговата смртна желба, тој беше погребан во близина на Златниот рог. Гробницата го носи натписот „Гробницата на Ебу Ејуб“ со суфиски букви, што го означува неговото свето значење.

Откријте ја најстарата џамија во богатата историја на Истанбул

Започнувајќи ја оваа полудневна турнеја, ќе имате можност да се нурнете во архитектонската величественост на Џамијата Ејуп Султан. Дизајнирана од познатиот отомански архитект Мимар Синан, џамијата покажува импресивна изработка и чувство за размер што ги остава посетителите во стравопочит. Нејзината централна купола, со дијаметар од 17.5 метри, е надополнета со две полукуполи, создавајќи хармонична архитектонска композиција. Внатре, тули во боја на мед на џамијата, кадифен теписи и извонредни кристални лустери го додаваат нејзиниот волшебен амбиент.

Во непосредна близина на џамијата, ќе го откриете мавзолејот на Ебу Ејуп ел-Енсари, што има огромно религиозно значење. Украсени со сложено дизајнирани Изник ​​плочки, ѕидовите на мавзолејот зрачат со воздух на спокојство. Дополнително, присуството на стапалото на пророкот Мухамед дополнително ја зголемува духовната аура на ова почитувано место. Додека талкате низ гробиштата Ејуп во близина, ќе бидете сведоци на последното почивалиште на значајни личности, вклучувајќи големи везири, судски службеници, воен персонал и интелектуалци.

Потопете се во погледите што го одземаат здивот од Пјер Лоти и нурнете во минијатурниот свет во Минијатурк

Продолжувајќи го ова извонредно патување, турата ве води до живописниот рид Пјер Лоти, именуван по познатиот француски писател Жилиен Вио. Оваа шармантна локација, сместена во областа Ејуп, нуди панорамски поглед на Златниот Рог и историските знаменитости на градот. Самиот Пјер Лоти најде инспирација во Истанбул, пишувајќи ги своите романи во рамките на кафуле на овој рид. Денес, посетителите можат да вкусат вкусни јадења во локалните ресторани додека уживаат во романтичната и единствена атмосфера што ги опкружува.

Од ридот Пјер Лоти, вашата авантура води до Минијатурк, музеј на отворено кој ветува дека ќе ве пренесе во светот на минијатурни чуда. Распослан на 60,000 квадратни метри, овој волшебен музеј содржи прецизно изработени копии на познати градби од Турција и од целиот свет. Секоја минијатура е макотрпно креирана со извонредно внимание на деталите, прикажувајќи ги архитектонските чуда што го дефинираат нашето светско наследство.

Додека талкате низ волшебните експонати, ќе наидете на намалени верзии на иконски знаменитости како што е Аја Софија, Сината џамија, И Голема чаршија. Сведочете на сложените резби, нежните минариња и прекрасно поплочените фасади, сите прецизно пресоздадени во минијатурна форма. Минијатурк ви овозможува да патувате низ времето и просторот, ценејќи ја различноста и величественоста на светското архитектонско наследство на една локација.

Започнете со големата турнеја на Ејуп Султан џамија, Пјер Лоти и Минијатурк да се нурнете во културните скапоцени камења на Истанбул. Од историското значење и архитектонскиот сјај на џамијата Ејуп Султан до панорамските погледи од ридот Пјер Лоти и волшебниот минијатурен свет на Минијатурк, ова патување нуди уникатен спој на духовност, природна убавина и уметничка изработка. Нека ова незаборавно искуство стане ваша порта кон живописната култура и богатата историја на Истанбул.


Често поставувани прашања

Дали е задолжително да се носи турбан на влезот во џамијата Ејуп Султан?
Не, но прилично е вообичаено жените посетители да ја кријат косата како што се препорачува во исламот. Затоа, со себе треба да имате турбан.
Дали е задолжително соблекување чевли на влезовите во џамијата?
Да! Запомнете дека ова е и место за обожавање, па мора да ги соблечете чевлите на влезот.
Дали се платени влезовите во џамијата? Дали треба да платам дополнителна такса за влез?
Не! Сите членови на Истанбулската туристичка карта можат бесплатно да присуствуваат на музеите и екскурзии со договор. Доколку сакате да имате економично и паметно патување, изберете ја Туристичката карта!
Сеуште се објавува повикот за молитва од џамијата Ејуп Султан?
Да! Азан од џамијата може да се слушне пет пати на ден. Не сакате да го пропуштите ова магично искуство!
Кои се архитектите на џамијата Ејуп Султан?
Џамијата Ејуп Султан се издвојува во споредба со другите џамии со трите различни архитекти. Овие архитекти биле султанот Мехмет Освојувачот, Мимар Синан, еден од познатите архитекти од тој период и Узун Хусеин Ефенди.

Поврзани тури

историја Влезен билет
Сведочете на 800-годишната церемонија на Виртуелните Дервиши. Уживајте во придружба на музика во живо и маѓепсан од грациозното движење!

€32.00 / По лице
Пријателски деца Влезен билет
Искусете ги возбудливите водени авантури на Marina Aquapark, каде што гостите можат да уживаат во различни тобогани, базен со бранови и посебни области за играње за деца, обезбедувајќи забава и авантура за сите возрасти во срцето на Истанбул. 

€43.00 / По лице
Турнеја на Големиот Ејуп Султан
Вкупна цена 15.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид