За Истанбул Контакт
Сите фотографии (4)
Влезен билет

Набљудувачка палуба на кулата Чамлица

Откријте го Истанбул од нови височини на прекрасната палуба за набљудување на кулата Камлика. Стоејќи гордо на огромна височина од 369 метри, оваа иконична знаменитост нуди панорамски поглед кој инспирира со стравопочит на преголемиот хоризонт на градот. Од својот елегантен и футуристички дизајн до неговиот извонреден раст, кулата Camlica брзо стана дестинација која мора да се посети и за локалното население и за туристите. Навлезете во волшебното искуство што ве чека на оваа извонредна палуба за набљудување со istanbul.com!


 • детали за
 • Определување
 • Често поставувани прашања
 • Поврзани тури
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 1 часа

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

Откривање на раскошот на Истанбул

Сместено на врвот Кулата Камлица, На посетителите им се нуди извонреден поглед од 360 степени што ги прикажува најценетите знаменитости на Истанбул. Без разлика дали ќе изберете да ја посетите за време на живописната дневна светлина или под хипнотизирачкото ноќно небо, глетките сигурно ќе ве остават без здив. Восхитувајте се на прекрасниот Босфорски теснец додека елегантно минува низ градот, беспрекорно поврзувајќи ги континентите Европа и Азија. Восхитувајте се на архитектонските чуда на Света Софија и Сината џамија, кои гордо стојат на позадината на хоризонтот на Истанбул. Како што заоѓа сонцето, сведочете дека градот се трансформира во светкава таписерија од светла, фрлајќи магија на магија над неговите посетители.

Повеќеслојно искуство

на Палубата за набљудување на кулата Камлика нуди многу повеќе од само панорамски поглед. Тоа е дестинација за откривање, која може да се пофали со низа атракции и удобности за подобрување на вашата посета. Откако ќе се препуштите на воодушевувачките глетки, уживајте во вашиот вкус во ресторанот на локацијата, каде вкусната кујна е надополнета со неверојатната околина. Алтернативно, опуштете се во кафулето, пиејќи традиционално турско кафе додека се потопувате во волшебната атмосфера.

За оние кои бараат подлабоко разбирање на богатата историја и култура на Истанбул, палубата за набљудување содржи информативни прикази и интерактивни експонати. Вклучете се во фасцинантните приказни за минатото на градот, истражете ги неговите архитектонски чуда и откријте го живописното наследство што се плете низ неговите улици.

Технички чуда на кулата Камлика

Кулата Камлица стои како доказ за архитектонската генијалност, со импресивни технички спецификации кои придонесуваат за неговото истакнување. Дизајнирана од Melike Altınışık Architects (MAA), тенкиот и заострен профил на кулата црпи инспирација од Цвет од лале, симбол на турското наследство. Беа потребни околу 2.5 години за да се заврши, при што беа искористени 44,000 кубни метри бетон и 5,000 тони челик. Со 54 ката над земја и 4 ката подолу, во кулата Камлика се сместени палубите за набљудување, ресторани, објекти за забава, канцеларии и конференциски сали.

Двете палуби за набљудување на кулата, сместени на височини од 220 метри и 268 метри, обезбедуваат неспоредливи погледи за посетителите. Дојдете до овие издигнати платформи брзо преку брзи лифтови, нудејќи возбудливо искачување со брзина до 7 метри во секунда.

Одржлива знаменитост

Кулата Камлица не стои само како архитектонска чудо, но и како светилник на одржливоста. Со енергетски ефикасни системи за осветлување и греење, собирање дождовница и зелен покрив, кулата демонстрира посветеност на еколошката одговорност. Со намалување на јаглеродниот отпечаток, кулата Camlica го подобрува квалитетот на воздухот и ги минимизира ефектите на топлинскиот остров, создавајќи поздрава средина и за посетителите и за околината.

Кула во облик на лале

Кулата Камлица, ремек-дело на архитектите Мелике Алтинишик (МАА), и оддава почит на турската култура со својот извонреден дизајн инспириран од цветот на лале, значаен симбол во отоманската историја. Унифицираната структура на кулата ја претставува суштината на лалето, додека нејзините горни катови, вклучувајќи ја терасата за гледање и ресторанот, прекрасно имитираат облик на расцутена пупка од лале. Панорамските лифтови на кулата, симболизирајќи го Босфорскиот теснец, беспрекорно ги поврзуваат подовите, спојувајќи ја уметноста, природата и технологијата во волшебно искуство. Додека посетителите се искачуваат на кулата, ги почестуваат прекрасните погледи на градскиот пејзаж на Истанбул, комбинирајќи ја убавината на архитектурата инспирирана од лалињата со хипнотизирачката панорама на оваа живописна метропола.

Воодушевувачко искуство со посетителите

Со капацитет до 4,500 посетители во исто време, Camlica Tower обезбедува извонредно и пријатно искуство за сите. Од неговото отворање во 2019 година, тој брзо се појави како барана туристичка атракција во Истанбул, маѓепсувајќи ги посетителите од целиот свет.

Без разлика дали се впуштате во вашата прва авантура во Истанбул или се враќате во овој волшебен град, посета на Палубата за набљудување на кулата Камлика е апсолутно задолжително. Подгответе се да бидете воодушевени од прекрасните погледи, беспрекорниот спој на модерноста и наследството и можноста да ја видите безвременската привлечност на Истанбул од неверојатна гледна точка.

Како заклучок, на Палубата за набљудување на кулата Камлика стои како извонреден доказ за архитектонската моќ на Истанбул, нудејќи им на посетителите извонредна перспектива на градот. Со прекрасните панорамски погледи, примамливите опции за јадење и можноста да се нурнете во богатата историја на Истанбул, кулата Camlica обезбедува искуство кое ќе остави траен впечаток на секој посетител. Започнете на патување до небото и откријте ја магичната убавина што ја чека на палубата за набљудување на кулата Camlica.

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Погледнете го Истанбул од една од највисоките згради во светот
 • Неверојатен поглед од 583.5 метри надморска височина!
 • Испијте го кафето или чајот во кафулето над облаците!

Вклучени
 • Влезот на палубата за набљудување на кулата Камлика

   

 • Персонал што зборува англиски

   

За нас

Откријте го раскошот на Истанбул од новите височини

Сместено на врвот Кулата Камлица, На посетителите им се нуди извонреден поглед од 360 степени што ги прикажува најценетите знаменитости на Истанбул. Без разлика дали ќе изберете да ја посетите за време на живописната дневна светлина или под хипнотизирачкото ноќно небо, глетките сигурно ќе ве остават без здив. Восхитувајте се на прекрасниот Босфорски теснец додека елегантно минува низ градот, беспрекорно поврзувајќи ги континентите Европа и Азија. Восхитувајте се на архитектонските чуда на Света Софија и Сината џамија, стоејќи гордо на позадината на хоризонтот на Истанбул. Како што заоѓа сонцето, сведочете дека градот се трансформира во светкава таписерија од светла, фрлајќи магија на магија над неговите посетители.

Повеќеслојно искуство

на Палубата за набљудување на кулата Камлика нуди многу повеќе од само панорамски поглед. Тоа е дестинација за откривање, која може да се пофали со низа атракции и удобности за подобрување на вашата посета. Откако ќе се препуштите на воодушевувачките глетки, уживајте во вашиот вкус во ресторанот на локацијата, каде вкусната кујна е надополнета со неверојатната околина. Алтернативно, опуштете се во кафулето, пиејќи традиционално турско кафе додека се потопувате во волшебната атмосфера.

За оние кои бараат подлабоко разбирање на богатата историја и култура на Истанбул, палубата за набљудување содржи информативни прикази и интерактивни експонати. Вклучете се во фасцинантните приказни за минатото на градот, истражете ги неговите архитектонски чуда и откријте го живописното наследство што се плете низ неговите улици.

Архитектурата на кулата Камлика инспирирана од лале

Кулата Камлица стои како доказ за архитектонската генијалност, со импресивни технички спецификации кои придонесуваат за неговото истакнување. Дизајниран од Melike Altınışık Architects (MAA), тенкиот и заострен профил на кулата црпи инспирација од цветот на лале, симбол на турското наследство. Бесшевната и унифицирана структура ги претставува корените и стеблото на лалето, додека горните катови, вклучувајќи ја терасата за гледање и ресторанот, имитираат форма на пупка од лале што чека да цвета, додавајќи уметнички допир на целокупниот дизајн.

Внимателната инкорпорација на архитектурата инспирирана од лале додава дополнителен слој на длабочина и значење на Кулата Камлица. Надвор од нејзината функционалност како радиодифузен центар и палубата за набљудување, кулата стои како спој на уметност, природа и технологија, поканувајќи ги посетителите да се нурнат во богатата културна таписерија на Истанбул додека уживаат во неверојатните погледи на градскиот пејзаж од нејзината прекрасна палуба за набљудување.

Технички чуда и одржливост

Беше потребно приближно 2.5 години до завршување на кулата Камлика, искористувајќи 44,000 кубни метри бетон и 5,000 тони челик. Со 54 ката над земја и 4 ката под, во кулата се сместени палубите за набљудување, ресторани, објекти за забава, канцеларии и конференциски сали. Нејзините две палуби за набљудување, лоцирани на височини од 220 метри и 268 метри, обезбедуваат неспоредливи погледи за посетителите, до кои се пристапува брзо преку брзи лифтови кои нудат возбудливо искачување со брзина до 7 метри во секунда.

Покрај неговите архитектонски чуда, Кулата Камлица стои како светилник на одржливост. Со енергетски ефикасни системи за осветлување и греење, собирање дождовница и зелен покрив, кулата демонстрира посветеност на еколошката одговорност. Со намалување на јаглеродниот отпечаток, кулата Camlica го подобрува квалитетот на воздухот и ги минимизира ефектите на топлинскиот остров, создавајќи поздрава средина и за посетителите и за околината.

Воодушевувачко искуство со посетителите

Со капацитет до 4,500 посетители во исто време, Кулата Камлица обезбедува извонредно и пријатно искуство за сите. Од неговото отворање во 2019 година, тој брзо се појави како барана туристичка атракција во Истанбул, маѓепсувајќи ги посетителите од целиот свет.

Без разлика дали се впуштате во вашата прва авантура во Истанбул или се враќате во овој волшебен град, посета на Палубата за набљудување на кулата Камлика е апсолутно задолжително. Подгответе се да бидете воодушевени од прекрасните погледи, беспрекорниот спој на модерноста и наследството и можноста да ја видите безвременската привлечност на Истанбул од неверојатна гледна точка.

Како заклучок, на Палубата за набљудување на кулата Камлика стои како извонреден доказ за архитектонската моќ на Истанбул, нудејќи им на посетителите извонредна перспектива на градот. Со прекрасните панорамски погледи, примамливите опции за јадење и можноста да се нурнете во богатата историја на Истанбул, кулата Camlica обезбедува искуство кое ќе остави траен впечаток на секој посетител. Започнете на патување до небото и откријте ја магичната убавина што ја чека Палубата за набљудување на кулата Камлика.


Често поставувани прашања

Дали вреди да се посети кулата Камлика?
Апсолутно! Кулата Камлица е една од најпознатите знаменитости во Истанбул, која на посетителите им нуди неспоредлив панорамски поглед на градот. Комбинацијата од неверојатни глетки, културни сознанија од аудио водичот и искуството за јадење во ресторанот на кулата го прави атракција задолжителна посета и за локалното население и за туристите.
Колку чини влезот во Камлица Кулеси?
Влезот во кулата Camlica е вклучена во нашиот пакет за турнеја со аудио водич Camlica Tower. Ќе уживате не само во пристапот до кулата, туку и во дополнителната придобивка од специјално изработен аудио водич.
Можете ли да се качите на кулата Камлика?
Да, имате можност да се искачите на кулата Камлика и да ги истражите нејзините палуби за набљудување. Можете да уживате во панорамскиот поглед, да се вклучите со аудио водичот и да вечерате во ресторанот на кулата.
Колку е долга кулата Камлика?
Кулата Камлица се наоѓа на импресивна висина од 369 метри (1,211 стапки), што ја прави највисоката кула во Истанбул и една од највисоките на Балканот. Неговиот висок раст гарантира дека посетителите можат да уживаат во прекрасните погледи на Истанбул од значајна височина, додавајќи ја привлечноста на оваа иконична атракција.
Колку лифтови има и колкав е нивниот капацитет?
Има два панорамски лифтови, секој со дарежлив капацитет до 10 лица, кои обезбедуваат брзо и удобно искачување до нашите палуби за набљудување.
Колку долго можам да останам на палубите за набљудување на кулата?
Поканети сте да уживате во спектакуларните глетки без брзање час и половина на палубите за набљудување, овозможувајќи доволно време да се впиете во глетката што го одзема здивот.
Каде можам да го паркирам моето возило?
Практично паркирање ве очекува во нашите одредени паркинг места во дворот на кулата, обезбедувајќи пристапност без проблеми.
Кои предмети се забранети или ограничени?
За безбедност и благосостојба на сите посетители и персонал, имајте предвид дека багажот, ранците, шишињата што содржат течност и метални предмети се ограничени во просториите на кулата. Бидете сигурни, ви нудиме гардероба за безбедно складирање на вашите лични работи откако ќе ја поминете нашата безбедносна проверка.
Дали се дозволени колички за бебиња?
Да, Camlica Tower срдечно ги поздравува количките за бебиња, под услов посетителите да се придржуваат до соодветните упатства за беспрекорно и пријатно искуство.
Можете ли да внесете миленичиња во кулата?
Ги обожаваме нашите крзнени пријатели, но за удобност на сите посетители, љубезно ве молиме домашните миленици да останат надвор од кулата за време на вашата посета.
Дали кулата е достапна за инвалидска количка?
Апсолутно! Кулата Камлика е целосно достапна за инвалидски колички, што гарантира дека сите посетители можат лесно и удобно да ја истражуваат оваа иконична атракција.
Може ли да пушам во кулата?
За да се одржи безбедна и пријатна средина за сите, пушењето е забрането во рамките на кулата поради безбедносни причини.
Дали има отворени површини на палубите за набљудување?
Не, палубите за набљудување се целосно затворени, обезбедувајќи сигурна и заштитена средина за уживање во хипнотизирачкиот поглед на Истанбул.
Можете ли да ги искачите скалите до кулата?
Скалилата се резервирани исклучиво за цели на итна евакуација, со што се обезбедува безбедност на сите посетители.
Дали треба да направам посебни резервации за палубата за набљудување и ресторанот?
Иако не се потребни резервации за кафулето на 39-ти кат, за незаборавно јадење во ресторанот на 40-ти кат, се препорачува претходна резервација за да се обезбеди вашата маса со поглед.
Можеме ли да донесеме свој двоглед до кулата?
За жал, од безбедносни причини, сега им е дозволено на посетителите да донесат свои двогледи во кулата. Сепак, бидете сигурни дека палубите за набљудување се опремени да ви овозможат оптимален поглед на раскошот на Истанбул.

Поврзани тури

Прескокнете ја линијата Препорачана Безбедна трансакција Целодневна турнеја Аудио водич Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Сите ваши планови за разгледување, подредени! Пропусницата ќе ви овозможи да ги прескокнете линиите за билети, да заштеди пари и да ве води низ сите најдобри атракции во градот!

€120.00 / По лице
Препорачана Пријателски деца Влезен билет
Огнот на Анадолија, една од врвните танцови групи во светот благодарение на неколку светски настапи и бројни промотивни настани, направи огромни чекори кон постигнување на оваа цел. Сега, VIP/General билети се достапни за посетителите на istanbul.com!

€81.00 / По лице
Набљудувачка палуба на кулата Чамлица
Вкупна цена 16.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид