За Истанбул Контакт
Сите фотографии (8)
историја Водени турнеја

Изглед на Големата чаршија со водич

Дали сте подготвени да ја посетите Големата чаршија во Истанбул?

652 Коментари

 • детали за
 • Определување
 • Локација
 • Често поставувани прашања
 • Поврзани тури
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 1 часа

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

Со повеќе од четири илјади продавници и својата неверојатна историја, Големата чаршија е локација која мора да се посети во Истанбул. Големата чаршија, која ја изградил султанот Мехмед помеѓу 1455 и 1560 година, е најстариот покриен пазар во Истанбул и е целосно функционален од кога го изградил големиот султан.

Како посетител на Истанбул, Големата чаршија треба да биде вашата адреса за купување автентични рачно изработени додатоци, рачно изработени теписи и органски турски зачини. Со туристичка карта на Истанбул како водич, посетата на Големата чаршија е на само чекор!

Проверете го нашиот распоред на тури со водич и додајте го Големата чаршија | Туристичка карта на Истанбул до вашата маршрута во Истанбул денес!

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Откријте ја оваа мултикултурна и историска чаршија.
 • Уживајте во Големата чаршија, еден од најстарите трговски и трговски центри.
 • По завршувањето на вашата турнеја, можете да уживате во турската кујна во еден од бројните турски ресторани во околината.

Вклучени
 • Влез во Големата чаршија
 • водич
Не се вклучени

Водич Совет

Локација

За нас

Прошетка на Големата чаршија

Веројатно најдобриот начин да се опише Гранд чаршија е да го цитирам Марк Твен – „Отидовме во Големата чаршија во Стамбул, се разбира, и нема да го опишам понатаму освен да кажам дека е монструозна кошница од мали продавници – илјадници. Треба да кажам - сите под еден покрив, и исечени на безброј мали блокови покрај тесните улички кои се заоблени над главата. Со повеќе од 4000 продавници на 64 улици и со 22 порти, Големата чаршија - или Капарали Чарши како што е на турски - изгледа како лавиринт. Мораме да кажеме дека ова дефинитивно не е шопинг турнеја – туку прошетка која ќе ве води низ продавници каде што продаваат кожни производи, слатки, сушено овошје и зачини, накит, стакларија, керамика, ткаенини, костими за танцување на стомакот, маици, и секакви сувенири. Ќе посетиме работилници каде што ќе видите како златото се топи во оган, како што било со векови; ќе бидете сведоци како занаетчиите поправаат степени на карати; ќе видите како занаетчиите го прават своето гравирање на сребро.

Локација на Големата чаршија

Има 22 различни порти и 60 улици inside Grand Bazaar кој е домаќин на речиси 4000 продавници. Ако мислите дека е малку комплицирано да ја пронајдете рутата, тогаш можете да започнете со портата Бејазит каде познатите продавници за накит се поставени од двете страни на улицата Калпакчилар вертикално во затворен простор. Следејќи ја оваа рута ве носи до другиот главен влез на улицата Нуруосманије, каде што можете да посетите интересни продавници. Ако се прашувате колку е далеку Големата чаршија од Сината џамија, можете да го пресметате точното растојание од различни порти со проверка на картата на градот Истанбул онлајн. За патниците кои претпочитаат да одат пешки, Сината џамија е на пократко одење од портата Бејазит. Друга насока за проверка е Големата чаршија до пазарот за зачини Истанбул во центарот на Еминону. Од портата Еминону на Големата чаршија Истанбул, има тесни улички кои создаваат кратки патишта до добро познатиот пазар на зачини. Турата на Стариот град на Истанбул е најдобрата опција ако сакате да ја истражите областа на кратка турнеја со специфичен фокус на овој најстар затворен пазар.

Историски информации за Големата чаршија

Советите за историјата на Големата чаршија одговараат на две главни прашања: Колку години е Големата чаршија Истанбул и кога е изградена Големата чаршија? Според официјалните записи, İç Bedesten што го покрива јадрото на Големата чаршија бил завршен од Фатих Султан Мехмет во 1461 година. Зградата првично имала две структури наречени ¨bedesten¨ што значи внатрешна аркада со продавници. Во текот на својата историја, зградата е проширена за да има 4000 продавници. Големата чаршија е покриена со широк покрив за да се создаде концептот на затворена чаршија. Денес, тој е многу динамичен со сопствениците на продавници, патниците, посетителите и клиентите.

Алтернативи за пазарење во Гранд чаршија

За љубителите на шопинг, Гранд чаршија има широк избор на висококвалитетни стоки. Ако ви треба совет што да купите Гранд чаршија Истанбул ви нуди многу традиционални и многу ексклузивни избори на накит, антиквитети, турски теписи, килими и кожни производи. Алтернативите каде да се пазари во Големата чаршија зависат од тоа што да се купи во Големата чаршија. Продавниците во близина на влезот Бејазит се точно место за пребарување на златен и сребрен накит. Овие продавници нудат збирки подготвени за употреба, како и специјални дизајни за нарачка. На улицата Калпакчилар има познати златарници.
Ако преферирате етнички килим или рачно изработен турски свилен тепих, Зинџирли Хан и Сандал Бедестен имаат различни продавници за да ги купат. За колекционерите на антиквитети, İç Bedesten и Sandal Bedesten се вистинските места за да ги најдете. Постојат антиквитети од осумнаесеттиот и деветнаесеттиот век, како и винтиџ накит и помали вредни предмети за колекција. Продавниците за кожа се поблиску до влезот на Меркан на историскиот комплекс. Ако сте заинтересирани за техники на изработка, можете да прошетате во најстариот трговски центар на светот за да присуствувате на одредени работилници за да дознаете како се топи златото или како сребрените мајстори работат на нивните прекрасни гравури.

Совети за патување и купување за посетителите на Големата чаршија 

За купувачите на Гранд Чаршија, силно се препорачува да научат како да се пазарат во Големата чаршија. Советите за пазарење во Големата чаршија започнуваат со пазарење што произлегува од природата на занаетчиството на пазарот. Така, од купувачите секогаш се очекува да се обидат да се договараат пред да ја одлучат цената меѓусебно. Најдобар начин да научите е да го следите искусниот водич во Купување во Гранд чаршија за да земете мали совети за да го изберете вашиот подарок од оригинални и автентични колекции на теписи, накит, кожа или антиквитети.
Важно е да се знае во кое време се отвора Големата чаршија наутро, а во кое време Гранд чаршијата се затвора навечер. Комплексот се отвора во 08.30 и затвора во 19:00 часот. Значи, можете да посетите и да пазарувате помеѓу овие часови, освен за банкарски празници. Исто така, за посетителите е добро што нема влезен такса за Големата чаршија, иако специјалните тури кои ја вклучуваат оваа зграда во нивните програми може да имаат свои трошоци.

Друг совет е каде да јадете во близина на Големата чаршија. За време на посетата, можете да имате релаксирачки одмор со пробање на турски и ориентални вкусови на кафе или само дегустација на турски чај послужен во традиционални чаши со тенок струк. Има многу добри ресторани во внатрешноста на зградата како и во околината. Sultan's Corner е пријатен ресторан кој служи здрави јадења од внимателно одбран локален зеленчук во шармантен простор за седење кој ја отсликува величественоста на султанот. Нар Локанта Истанбул е уште еден добар избор за ручек во близина на портата Нурусманије на Големата чаршија. Служи традиционални турски и отомански кулинарски примери.

Туристите и локалните жители поминуваат часови и часови на овој прекрасен пазар и прекрасно се забавуваат, нормално е да се помине цел ден во областа бидејќи чаршијата е огромна и покрива многу аспекти.

Историја на чаршијата:

Изградбата на чаршијата заврши не толку долго по освојувањето на Константинопол, и таа беше центар на економијата на градот, чаршијата го имаше својот златен период откако ја постигна својата конечна форма кога Отоманската империја беше огромна и распространета на три континенти и ги контролираше трговските патишта меѓу овие континенти и на копно и на море. Што направи чаршијата да има многу трговци, особено од Европа. Чаршијата била оштетена од силен земјотрес во 1894 година, кој бил саниран во 1898 година.
Денес, чаршијата е огромен, преполн трговски комплекс со над 400,000 посетители дневно и е една од главните знаменитости на градот. Всушност, сè уште се натпреварува со најдобрите продажни места во Истанбул поради огромниот асортиман на продавници и разновидноста на различни производи. Има многу делови, како накит, текстил, турска храна и задоволства и многу други производи.
Базарот е отворен секој ден од 9:00 до 7:00 часот, освен во недела и празници.


Како е да се купува во чаршија?

Па за почеток, препорачливо и нормално е да се помине цел ден во чаршија, бидејќи нуди многу решенија за мештаните и туристите, главниот дел на чаршијата е главно преполн и ползи со љубители на шопинг, доколку чувствувате дека имате ограничено време, можете да ја истражите областа и да ги добиете производите што ги сакате, бидејќи главната област има се. Може да ги истражувате и околните области на чаршијата бидејќи и тие се сметаат за дел од чаршијата.

Трговците во чаршијата се прилично професионалци кога станува збор за пазарење, повеќето од трговците зборуваат странски јазици, па пазарењето низ чаршијата е задолжително, само одвојте време додека разговарате со нив. Ако сè уште чувствувате дека не сте задоволни од понудата што трговецот ви ја дал, едноставно заминете и најдете други продавници со подобра понуда.
Како што споменавме, повеќето од трговците се професионалци со пазарење, но некои од нив имаат различни тактики да ви пријдат, ако видите производ што не сакате да го купите и знаете дека е бескорисен за вас, трговецот го гледа ова како можност. и да се обидат да ви го продадат овој производ, бидејќи веруваат дека агресивниот пристап ќе ве натера да одите по предметот што не сакате да го купите, па затоа е сосема нормално само да го оставите таму и да продолжите понатаму.

Задолжителните производи од чаршијата се многу, но ние ќе ви ги спуштиме, пред се накитот, ако влезете во капијата Бејазит ќе забележите од двете страни има многу продавници за накит, а сите нудат многу убави парчиња со поволни цени.

Подоцна, ги имате антиквитетите кои се главната причина зошто многу луѓе доаѓаат во познатата чаршија, имате широк избор на антиквитети за купување, како лични предмети, огледала и многу предмети слични на Отоманците. Дополнително, ако сте еден од луѓето кои имаат посебен однос со теписите, тогаш сте дошле на вистинското место, колекцијата на теписи што ја имаат продавниците е извонредна, палета од кавкаски, ирански, анадолски теписи и многу други.
Големата чаршија стои како голем споменик од нејзината изградба за време на Отоманската империја, тој е еден од најдобрите конкуренти за многу продажни места во градот Истанбул. Има неверојатна позадина и историја за раскажување, имате многу опции и продавници, а одвојувањето време во текот на денот е сосема нормално. Уживајте во овој прекрасен споменик.

Мора да се види во Истанбул

За целосно уживање во Истанбул, дефинитивно треба да се изгубите во градот и да се споите со градот. Големата чаршија е совршено место за тоа. Големата чаршија е всушност посебен свет во рамките на Истанбул. Тоа е активен, преполн, привлечен и незаменлив дел од Истанбул. Оваа чаршија привлекува туристи од целиот свет, а можете да најдете не само славна историја, туку и антиквитети, златари, изработувачи на чанти, продавници за кожа и продавачи на теписи - накратко, сè што може да се замисли.

Како најстарата и најголемата историска чаршија во светот, Големата чаршија е изградена по наредба на султанот Фатих за да обезбеди приход за Света Софија. Оваа историска чаршија се наоѓа помеѓу џамиите Нуруосманије и Бејазит, Џевахир и Сандал Бедестенс*. Оттогаш е центар за пазарење.* Чаршија во која се купуваат и продаваат вредни добра како облека, накит и сл.
 


Често поставувани прашања

Колку време ви треба во Гранд чаршија?
Ќе треба да поминете барем неколку часа бидејќи има толку многу продавници за истражување во Големата чаршија.
Во колку часот се затвора Големата чаршија?
Големата чаршија работи секој ден освен недела од 8:30 до 7 часот навечер.
Зошто е важна Големата чаршија?
Големата чаршија е важна затоа што била главната точка на трансакции за време на османлискиот период
Како се ценкате во Голема чаршија?
Може да направите понуда од околу 30% попуст и да продолжите да преговарате за да постигнете договор во Големата чаршија!
Дали вреди да се посети Големата чаршија?
Да, особено ако сте љубител на шопинг во Истанбул, дефинитивно треба да му дадете шанса на Гранд чаршијата.

Поврзани тури

Прескокнете ја линијата Препорачана Безбедна трансакција Целодневна турнеја Аудио водич Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Сите ваши планови за разгледување, подредени! Пропусницата ќе ви овозможи да ги прескокнете линиите за билети, да заштеди пари и да ве води низ сите најдобри атракции во градот!

652 Коментари
€140.00 / По лице
Целодневна турнеја историја Водени турнеја Подигнување/отпуштање
Искусете го срцето на историјата и наследството на Истанбул на оваа неверојатна целодневна турнеја во Истанбул! Придружете се на волшебното патување низ времето додека ги истражувате иконите како палатата Топкапи, Сината џамија и Света Софија. Експертските водичи ќе ги откријат приказните зад архитектонските чуда, потопувајќи ве во приказните за империите кои го обликувале градот. Уживајте во прекрасен локален ручек и движете се низ волшебниот лавиринт на Големата чаршија, каде што ве чекаат богатства од целиот свет. Потопете се во суштината на минатото и сегашноста на Истанбул, создавајќи спомени кои ќе останат долго по завршувањето на турнејата. Резервирајте ја вашата турнеја денес и оставете ја историјата да оживее во секој чекор што го правите.

652 Коментари
€60.00 / По лице
Изглед на Големата чаршија со водич
Вкупна цена 10.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид