За Истанбул Контакт
Сите фотографии (6)
историја Водени турнеја Влезен билет

Обиколка на Сината џамија со водич

Дали сте подготвени да ја видите Сината џамија, една од најстарите џамии во светот?

569 Коментари

 • детали за
 • Определување
 • Локација
 • Често поставувани прашања
 • Поврзани тури
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 1 часа

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

Како една од најстарите и најпрекрасните џамии во светот, Сината џамија сигурно ќе ве воодушеви. Откријте го наследството на некогаш големата Отоманска империја и духовната страна на Истанбул со оваа неверојатна структура. Сината џамија е лесно најпрепознатливата знаменитост и глетка што треба да ја види секој посетител на Истанбул.

Со istanbul.com добивате пристап до тури кои вклучуваат обиколка до Сината џамија. Со способни и упатени водичи на туристичката карта на Истанбул, оваа монументална градба сигурно ќе биде втисната во вашиот ум.

Проверете го нашиот распоред на тури со водич и додајте обиколка со водич во Сината џамија | Џамијата Султан Ахмед до вашата маршрута во Истанбул денес!

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Откријте ја Сината џамија со нејзините 6 прекрасни минариња и уникатната внатрешна декорација!
 • Погледнете го подетално уникатното дело на Седефкар Мехмет Ага, ученик на Мимар Синан, најпознатиот архитект на Отоманската империја!
 • Погледнете ја одличната архитектура на Сината џамија

Вклучени
 • Неверојатна обиколка со водич низ Сината џамија!
 • Професионален туристички водич кој зборува англиски!
Не се вклучени

Водич Совет

Локација

Знајте пред да одите

Турите со водич се изведуваат на англиски јазик. Не заборавајте да носите скромна облека (покриени раце и нозе). Жените мора да ја покријат косата со шал. Ако заборавите да си понесете сопствен шал, можете да купите пред да влезете.


За нас

Тури со водич на Сината џамија

Џамијата Султанахмет или Сината џамија е еден од најубавите и најважните симболи на Истанбул. Она што ја прави Сината џамија толку фасцинантна, сепак, не е само нејзината убавина. Сината џамија има толку многу карактеристики кои се уникатни, како што е првата џамија која има 6 минариња. Згора на тоа, Сината џамија не е само туристичко место, туку е и активна џамија. Тој е дури и затворен за посети за време на дневните молитви.

Како да ја посетам Сината џамија?

Ако сте турист и се прашувате кој е вистинскиот начин да планирате патување до Сината џамија, еве неколку совети и информации за вас:

 • Направете план за посета на Сината џамија пред пладне. Бидејќи молитвите се случуваат пет пати на ден, треба да ја планирате вашата посета на начин што нема да мора да чекате со часови до крајот на молитвите.

 • Дефинитивно треба да се обидете да избегнете посета на Сината џамија во петок напладне. Петоките се свети во исламот, така што секој петок колективните молитви се даваат напладне. Во петок џамиите се екстремно преполни.

 • Бидејќи тоа е свето место каде што луѓето одат да се поклонуваат, треба да ги соблечете чевлите пред да влезете во Сината џамија. Ова не е правило само за туристите, тоа се бара од сите. 

 • Во исламските култури, од жените се очекува да ги покриваат областите на главата. Значи, за да се почитува културата и религијата, жените треба да ги покриваат главите пред да влезат во џамија. На влезот се даваат слободно марами.

 • Додека сте внатре во џамијата, треба да останете тивки и да не го користите блицот на фотоапаратот, да не ги вознемирувате луѓето кои се таму за богослужба.

Ако планирате патување во Истанбул, запомнете дека вашето патување нема да биде целосно без посета на Сината џамија. Со посета на Сината џамија, ќе научите и ќе бидете сведоци на толку многу работи за исламската култура и турската историја. Може да резервирате турнеја во Сината џамија со водич, што ќе ви овозможи да заштедите огромно време. Со водена обиколка на Сината џамија, можете да ја посетите Сината џамија со индивидуални водичи и прирачници. Со избирање време по ваш избор, ќе можете да посетите други атракции што би сакале! Доколку барате друга опција која ќе ви заштеди време за време на целата ваша посета на Истанбул, би можеле да размислите и за туристичката карта на Истанбул. Туристичката карта на Истанбул ги покрива сите ваши трошоци за време на вашите посети на атракциите во Истанбул.

Сината џамија е еден од најважните симболи во Истанбул кој содржи стотици години историја и културни и религиозни практики. Со посета на Сината џамија во Султанахмет и околните места, ќе ја почувствувате истанбулската култура по целото тело. Сината џамија не е само џамија, таа има специфични карактеристики кои ќе ве натераат да се чувствувате фасцинирани. За патување кое одзема помалку време, размислете да резервирате тури со водич


Често поставувани прашања

Дали Света Софија и Сината џамија се исти?
Не, тие не се истото место. Сепак, Сината џамија била изградена како копија на Света Софија.
Зошто се вика Сината џамија?
Сината џамија или Султанахмет џамија е дел од турската историја. Причината поради која е позната како Сина џамија е тоа што внатре е опкружена со сини плочки.
Дали ви е дозволено да влезете во Сината џамија?
Сината џамија е отворена секој ден за сите кои ќе ги почитуваат културните правила за влез, како што се молчење за време на молитвата или соблекување чевли пред да влезат. Меѓутоа, бидејќи Сината џамија е исто така активна џамија, треба да внимавате на времето на молитва заради себе. Ако се обидете да ја посетите Сината џамија за време на молитвите, можеби ќе треба да почекате повеќе од еден час за повторно да се отвори џамијата.
Колку чини влезот во Сината џамија?
За посета на Сината џамија не се наплаќа влез. Сите, без разлика на возраст, пол или религија, можеа бесплатно да ја посетат Сината џамија. Бидејќи е свето место, во исламот не е соодветно да се плаќа влезница за џамија. Сепак, ако сакате, можете да донирате на заедницата!
Дали е дозволено да се сликаат во Сината џамија?
Покрај тоа што е џамија, Сината џамија е исто така позната и фрекфентна туристичка локација, па затоа е дозволено да се фотографираат внатре во Сината џамија. Сепак, не смеете да фотографирате луѓе додека се молат.

Поврзани тури

Прескокнете ја линијата Препорачана Безбедна трансакција Целодневна турнеја Аудио водич Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Сите ваши планови за разгледување, подредени! Пропусницата ќе ви овозможи да ги прескокнете линиите за билети, да заштеди пари и да ве води низ сите најдобри атракции во градот!

569 Коментари
€140.00 / По лице
историја Водени турнеја
Добијте пристап до линијата со вашиот информативен водич и посетете ја палатата Топкапи

569 Коментари
€55.00 / По лице
Обиколка на Сината џамија со водич
Вкупна цена 15.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид