За Истанбул Контакт
Сите фотографии (7)
Целодневна турнеја Подигнување/отпуштање

Дневно патување во Бурса со пазарење на историски пазар

Искусете ја историјата на првиот главен град на Отоманската империја!

7654 Коментари

 • детали за
 • Определување
 • Локација
 • Често поставувани прашања
 • Поврзани тури
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Времетраење 1 Ден

Проверете ја достапноста за да ги видите почетните времиња.

Во утринските часови, ќе ве земат од вашиот хотел помеѓу 7:00-8:00 часот. Откако ќе се приклучат сите учесници, ќе тргнеме за Бурса. Дел од патувањето ќе биде прекрасно 40-минутно возење со ферибот (приближно) за да го поминете заливот Измит. 

Бурса беше првиот главен град на Отоманската империја од 1326 до 1365 година и има многу прекрасни градби од тоа време. Нашиот водич ќе ве однесе на неверојатно патување директно во срцето на отоманската историја, оживувајќи ја вашата околина! Ќе слушнете приказни за Зелената гробница со неговите познати плочки Изник ​​и за 600-годишниот историски пазар на свила со неговата античка турска бања.

Следно, ќе продолжиме до планината Улудаг. Бурса е позната не само по тоа што е поранешен главен град на Отоманската империја, туку и по Улудаг. На турски, 'ulu' значи семоќен, а 'dağ' значи планина. Ќе се возиме по планината во удобноста на нашиот автобус, а потоа ќе одиме со жичара до врвот. На врвот (висок 2,543 метри), ќе имате слободно време да ја откриете убавината на неверојатниот национален парк кој е дом на повеќе од 1,320 растенија и 171 животински вид.

На крајот на денот, ќе бидете вратени во вашиот хотел со многу спомени од вашето одлично време во Бурса!

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Погледнете го првиот главен град на Отоманската империја!
 • Уживајте во сенката под познатиот чинар во Бурса, стар 600 години.
 • Восхитувајте се на прекрасната архитектура на Зелената џамија и Зелената гробница.
 • Купувајте на еден од најстарите пазари во светот, историскиот пазар на свила!

Вклучени
 • Ручек и 1 пијалок.
 •  Влезници.
 •  Сите локални превози.
 •  Професионален водич кој зборува англиски или арапски.
Не се вклучени
 •  Лични трошоци.
 •  Дополнителни пијалоци
 • Активности како АТВ
Локација

Знајте пред да одите

Подигнувањето важи за централно лоцирани хотели. Времето на подигање може да се промени +-15 минути поради локацијата на хотелите и сообраќајот Ве молиме прашајте дали е достапно подигање за вашиот хотел.


Често поставувани прашања

Која е важноста на градот Бурса за Отоманската империја?
Бурса, која долго време беше главен град на големата Отоманска империја, и понатаму е преплавена од посетители благодарение на историските градби и туристичките места кои се користат и денес. Бурса, која го содржи денешниот стил и традиционалната отоманска култура, привлекува благодарност кај посетителите со својата историска убавина.
Дали треба да чекам ред за влез во туристичките места во Бурса?
Не, можете да ги искористите привилегиите на вашата турнеја и да влезете во туристичките места без да чекате ред. Затоа, можете да го завршите вашето патување за пократко време, а исто така можете да го завршите вашето патување без да пропуштите некои историски места.
Може ли да го посетам градот Бурса со водич?
Да, можете да го посетите градот Бурса со приватен водич. Во исто време, можете да ја подобрите вашата култура и да научите за различни историски места благодарение на историските карактеристики за кои ви кажале водичите за време на патувањето. Додека сте на пат кон Бурса, како да ја посетите големата покриена чаршија
Кои султани имаат гробници во Бурса?
Меѓу важните османлиски султани чии гробници се наоѓаат во Бурса се Осман Гази, Орхан Гази, Мурад Худавендигар, Јилдирим Бајазид, султанот Челеби Мехмед и Султан II. Мурад е пронајден. Покрај овие султани, кои минатата година ги посетиле приближно 1.5 милиони луѓе, во овој град се наоѓаат и гробниците на многу значајни државници од Отоманската империја.

Поврзани тури

Прескокнете ја линијата Препорачана Безбедна трансакција Целодневна турнеја Аудио водич Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Сите ваши планови за разгледување, подредени! Пропусницата ќе ви овозможи да ги прескокнете линиите за билети, да заштеди пари и да ве води низ сите најдобри атракции во градот!

7654 Коментари
€120.00 / По лице
Целодневна турнеја Подигнување/отпуштање
Тргнете на незаборавно патување до Сапанча и Машукие, каде што ве чекаат чудата на природата. Нашата турнеја ве води во шармантниот град Сапанка, познат по своите воодушевувачки пејзажи и иконското езеро Сапанка. Потопете се во спокојството и спокојството на оваа живописна дестинација.

7654 Коментари
€48.00 / По лице
Дневно патување во Бурса со пазарење на историски пазар
Вкупна цена 50.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид