За Истанбул Контакт
Сите фотографии (4)
Влезен билет

Фудбалскиот клуб Бешикташ

Откријте го првиот фудбалски музеј на Турција

44 Коментари

 • детали за
 • Определување
 • Локација
 • Често поставувани прашања
 • Поврзани тури
 • За нас
 • Флексибилно откажување

  Откажете до 24 часа однапред за рефундирање

 • Безбедна трансакција

  Нашиот онлајн систем за плаќање ги шифрира вашите информации за плаќање за да ве заштити од измами и неовластени трансакции.

 • Најдобри Цена Гаранција

  Нашата гаранција за најдобра цена значи дека можете да бидете сигурни за вашата резервација по најдобра цена со истите услови и услови.

Бешикташ ЈК, е најстариот фудбалски тим во Турција, ги отвора вратите на Музејот за својот домашен стадион во Истанбул, стадионот Тупрас, со прошетка на која можете да присуствувате благодарение на туристичката карта на Истанбул.

Добијте пристап до музејот на Бешикташ ЈК, дознајте за славната историја на успешниот фудбалски тим и уживајте во неверојатно искуство за кое многумина само би сонувале!

Дефинитивно е искуство за кое треба да им кажете на вашите пријатели!

Стадионот Тупрас е на одлична локација, многу блиску до палатата Долмабахче и брегот на Босфорскиот теснец, така што можете да планирате цел ден разгледување околу вашата прошетка во Музејот ЈК Бешикташ!

Изберете учесници, датум и јазик
Определување
 • Откријте го првиот фудбалски музеј на Турција
 • Дознајте повеќе за приказните и легендите на Бешикташ!
 • Дознајте ја прекрасната историја на Бешикташ ЈК!

Вклучени
 • Влезен билет за музеј
Не се вклучени
 • Храна и пијалаци
Локација

За нас

Фудбалот е најпопуларната и најгледана спортска гранка во Турција. Има многу големи спортски клубови и има милиони луѓе кои ги поддржуваат. Гимнастичкиот клуб Бешикташ е еден од најголемите спортски клубови во Турција и е еден од одамна етаблираните во Истанбул. Пронајден е во 1903 година, кога немало големи стадиони кои се занимаваат со фудбалски активности. Приврзаниците на Бешикташ и членовите на фудбалскиот тим Бешикташ го споредуваат стадионот со концептот на дом и го нарекуваат „Орлово гнездо“ бидејќи тимот на Бешикташ се поистоветува со црни орли. Не е тешко да се погоди дека стадионот лоциран во областа Бешикташ во Истанбул е многу значаен и вреден за жителите на Бешикташ. Има нестабилна, но и славна приказна. Беше сведок на многу моменти кои го одземаат здивот во историјата на фудбалот во Турција, како и многу неверојатни сценски изведби на глобално познатиот уметник. Да го видите музејот на ЈК на Бешикташ и да не го откриете Бешикташ во целост би било срамота, затоа ви подготвивме скромен совет што да правите во Бешикташ заедно со информации за музејот.

 

Кратка историја на стадионот Бешикташ ЈК

Во 1939 година, со соработка на турски архитекти со поканети архитекти од Италија, започнал проект за стадион, на просторот кој претходно бил користен како штали за коњи на палатата Долмабахче. Ова беа теренските работи за стадионот Инону. За жал, условите како резултат на Втората светска војна, ја попречија изградбата. Во 1943 година, таа беше повторно иницирана. Беа потребни 4 години за да се изгради стадионот и на 27 ноември 1947 година беше отворен. Подоцна името Инону, кое беше името на братот на Ататурк и првиот претседател на републиката, беше елиминирано поради политичките конфликти.

Кога првпат беше отворен имаше капацитет да прими 16 илјади луѓе бидејќи целта на изградбата беше да биде естетска наместо да се сместат илјадници луѓе. Меѓутоа, кога бројот на поддржувачи се зголеми во голем број низ годините, во 1950 година тие мораа да додадат 5000 места повеќе. Подоцна достигна капацитет од 41.000 луѓе со дополнителни дополнувања и прилагодувања.

По последните реставрации во 2004 година, иако стадионот се сметаше за фудбалско светилиште, речиси како свето место за навивачите, изградбата на нов стадион од нула стана проблем. Конечно, во 2013 година беа воспоставени темелите за изградба на нов стадион и на 10 ноември 2016 година стадионот започна да функционира под името Стадион Тупрас.


Често поставувани прашања

Пристап до Водафон Арената
Арената Водафон се наоѓа на бреговите на Босфорот во близина на палатата Долмабахче, малку североисточно од центарот на градот на Истанбул. Се наоѓа на околу 2.5 километри од мостот Галата и на 1 километар од плоштадот Таксим, од каде до стадионот може да се стигне пеш за 15 минути.

Поврзани тури

Прескокнете ја линијата Препорачана Безбедна трансакција Целодневна турнеја Аудио водич Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Сите ваши планови за разгледување, подредени! Пропусницата ќе ви овозможи да ги прескокнете линиите за билети, да заштеди пари и да ве води низ сите најдобри атракции во градот!

44 Коментари
€140.00 / По лице
Прескокнете ја линијата Препорачана Безбедна трансакција Целодневна турнеја Аудио водич Пријателски деца Разглед историја природата Водени турнеја Влезен билет Подигнување/отпуштање
Сите ваши планови за разгледување, подредени! Пропусницата ќе ви овозможи да ги прескокнете линиите за билети, да заштеди пари и да ве води низ сите најдобри атракции во градот!

44 Коментари
€140.00 / По лице
Фудбалскиот клуб Бешикташ
Вкупна цена 10.00 €
12 јануари 2022
19:00
2 возрасни (и), 1 дете
турскиот
Дом на атракција
Други атракции што треба да се земат предвид