Zihinle Bedenin Buluşması: Pilates

İnsanoğlunun modern dünyaya uyum sürecinin yeni adı pilates, ruhla beden arasındaki uyumu yakalayarak hareketsizlik ve stresle baş etmenin en sağlıklı yolu olarak karşımıza çıkıyor.

Başta Madonna olmak üzere birçok Hollywood yıldızı tarafından uygulanarak dikkatleri çeken pilates fırtınası sonunda Türkiye’de de esmeye başladı ve hemen herkesin tercih ettiği bir formda kalma yöntemi haline geldi.

1920’li yıllarda Joseph Pilates tarafından geliştirilen pilates Türkiye’de son 10-15 yıldır tanınıyor. Çocukluğu hastalıklarla geçen Joseph Pilates’in vücudunu geliştirmek amacıyla geliştirdiği bu egzersiz, yoga ve jimnastik gibi birçok sporun sentezinden oluşuyor. Yaptığı diğer sporların en önemli uygulamalarını örnek alıp kendi metodolojisini oluşturan Pilates, bu tekniği ilk olarak I. Dünya Savaşı yıllarında sakatlanan askerler üzerinde uyguladı.

Özellikle, 1918 yılında İngiltere’de ortaya çıkan grip salgınından askerlerin hiç etkilenmemesi üzerine tekniğin ünü yayıldı ve 1926 yılında, New York’ta bugün hâlâ hizmet veren stüdyosunu açtı. 1967 yılında vefat eden Pilates, stüdyosunda konsantrasyon ve nefes alma tekniklerini birleştiren pilates dersleri verdi.

Plates

Egzersizin Konsantrasyonla Birleşimi

Türkiye’deki ilk pilates stüdyosu olan Baps’ın kurucularından Serra Erpulat, pilateste her şeyin kontrole dayandığını ifade ediyor ve “Asıl amacın omurgayı tekrar doğal pozisyonuna getirmek olduğunu söylüyor: “Hayatımız boyunca yaptığımız işler, masabaşı çalışmalar, stres ve elbette yerçekimi omurgamız üzerinde bir baskı kuruyor, bu da uzun vadede omurgada bozukluklar meydana getiriyor.

Kişiye kendi vücudunu tanıtan ve ardından bedenini kontrol etmesini öğreten pilatesin bu nedenle grup halinde değil bireysel olarak yapılması büyük önem taşıyor. Çünkü, herkesin ruhsal ve bedensel özellikleri farklılıklar taşıyor. Bu nedenle diğer spor dallarından ayrılan pilates, tam konsantrasyon, bedenin kontrolünü ele alma ile bir anlamda kişinin kendisini tanımasını sağlıyor.”   

Baps’ın diğer kurucularından Taha Erpulat ise hiçbirimizin günlük hayatımızda sırt kaslarımızı kullanmadığımızı hatırlatıyor ve pilatesi “Egzersizin zihinsel konsantrasyonla birleşmiş hali” olarak tanımlıyor: “Konsantrasyon, pilates yapanlar için çok önemli bir unsur. Öğrenciler ilk derslerde konsantre olmakta güçlük çekiyor, ancak kısa bir süre sonra bu sorun ortadan kalkıyor.” 

Fiziksel olarak hepimizin ortak sorunlar yaşadığını belirten Taha Erpulat, “Boyun fıtığı, bel fıtığı ve omurga rahatsızlıklarının hepsi günlük olarak yaptığımız işlerden ve özellikle stresten kaynaklanıyor. İskelet sistemini destekleyen kaslar da tüm bu unsurlardan etkileniyor. Bu noktada pilates, tüm bu saydığımız sorunlara cevap veriyor” diyor.

Egzersizin Konsantrasyonla Birleşimi

Boy uzatmıyor! Zayıflatmıyor!

Türkiye’de özellikle “boy uzatıyor” ya da “zayıflatıyor” diye bilinen pilatesin aslında böyle bir özelliği yok. Taha Erpulat, bu durumu “Sırt kasları gevşedikçe uzar ve sırt eğri bir hal alır. Pilates, omurgayı düzeltip dik bir duruş sağladığı için insanlara boyları uzamış gibi geliyor. Aslında sadece duruşunuz dikleşiyor, boyunuz uzamıyor” şeklinde açıklıyor.

Pilatesin zayıflatmadığını söyleyen Serra Erpulat ise “Karın ve kalça bölgesinde çok kısa sürede ciddi bir daralmaya neden olur ama zayıflatmaz” diyor.

Doktorlar da Tavsiye Ediyor

Başta omurga rahatsızlıkları olmak üzere, boyun fıtığı, bel fıtığı ve özellikle ostropoz hastalığı olan kişilere doktorlar tarafından tavsiye edilen pilates, bu tür rahatsızlıkları büyük oranda tedavi ediyor. Türk doktorlarının pilatesle yeni yeni tanıştığını belirten Serra Erpulat, Amerika’da birçok sağlık merkezinin içinde pilates stütyoları olduğunu anlatıyor.

Sadece egzersiz programı olmayan pilates, ayrıca rehabilitasyon ve tedaviyi de kapsıyor. Henüz daha çok kadınlar tarafından tercih edilse de erkekler için de çok gerekli görülüyor.

İşte mutluluk!

İnsanların mutlu olmaları, ruh ve beden sağlığının yerinde olmasından geçiyor. Bunlardan birinin eksik olması durumunda depresyon, motivasyonsuzluk, konsantrasyon bozukluğu gibi birçok sorun baş gösteriyor ve sonuçta kişinin psikolojisi gün geçtikçe bozuluyor. İşte bu durumda stresten uzaklaşmak ve vücuttaki toksinleri atmak gerekiyor. Tüm bu sorunlara cevap veren pilates, kısa bir süre sonra duruşunuzda, yürüyüşünüzde ve zihinsel olarak da iş yerinizde performansınızın artmasını sağlıyor.

İstanbul’da Pilates yapabileceğiniz bir çok alternatif bulabilirsiniz.. 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In