Yıldız Sarayı Bahçesi’nde Bir Tatlı Huzur

Yıldız Sarayı Bahçesi’nde Bir Tatlı Huzur

Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetildiği dört merkezden biri olan Yıldız Sarayı, sadece tarihi ile değil zarif mimarisi ve eşsiz bahçesiyle de görülmeye değer…

Beşiktaş’ta Çırağan Sarayı’nın arkasında, tepede başka bir saray daha bulunur: Yıldız Sarayı. Sultan III. Selim’in annesi Mihrişah Sultan için yaptırdığı bu saray önce köşk olarak kullanılır. Daha sonra III. Mahmud, Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz dönemlerinde çeşitli köşk ve kasırların eklenmesiyle genişletilir. Sultan Abdülhamid dönemine gelindiğinde ise eklenen çeşitli binalarla Yıldız Sarayı adını alır. Saray, Eski Saray, Topkapı Sarayı ve Dolmanbahçe Sarayı’ndan sonra Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetildiği dördüncü merkez olarak tarihteki yerini alır.

Yıldız Sarayı’nın en önemli yapılarından biri Şale Köşkü’dür. Köşk bir bahçe içinde farklı zamanlarda ancak birbirine bitişik şekilde inşa edilmiş üç ana binadan oluşur. Bu köşklerden ilkinin 1880 yılında mimar Sarkis Balyan, “Merasim Köşkü” olarak bilinen ikincisinin 1889 yılında mimar D'Aranco tarafından yapıldığı ve üçüncü bölümün ise 1898 yılında tamamlandığı bilinir. Ahşap ve kagirden yapılmış üç katlı köşkü gezerken, mekânın tasarımı ve süslemeleri sizi büyüler. Toplam 60 oda ve dört salona sahip bu köşkün mimarisinde İslam etkilerini yansıtan pek çok ayrıntıyla karşılaşırsınız. Yıldız Sarayı da aynı dönem inşa edilen diğer saraylar gibi Barok, Art Nouveau, Neo Klasik etkilerini taşır.

Tavanı manzara resimleriyle süslenmiş “Sarı Salon”, sedef kakma kaplı süslemeleriyle dikkat çeken “Sedefli Salon” ve zemini boydan boya tek parça halinde Hereke halısıyla kaplı olan ve tavanı altın yaldızlı panolarla süslenmiş “Tören Salonu” da ziyaretçilerin ilgisini çeker.

Yıldız Sarayı, 09.30 ile 16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Ziyaret ücretleri öğrenciler için, yerli ve yabancı ziyaretçiler için farklılık gösterebilir. Gitmeden ziyaret saatleri ve giriş ücretlerini teyit etmenizi öneririz.

Yıldız Sarayı Köşk

Adres: Barbaros Bulvarı Yıldız Park, Beşiktaş

Telefon: +90 212 259 89 77  


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In