Yerebatan Sarnıcı: Yeraltının Gizemli Sarayı

Bizans İmparatorluğu zamanında şehrin su ihtiyacını karşılamak üzere inşa edilen Yerebatan Sarnıcı, özel olarak ışıklandırılmış sütunları ve mistik atmosferi ile sizi büyüleyecek.

52 basamaklı bir merdiven, 336 mermer sütundan oluşan bir orman, büyülü ve esrarengiz bir gece ve suyun yakamozları… 1500 yıldır gün ışığına çıkmayı bekleyen yeraltı kraliçesinin gizemli sarayı sanki!

Bu görkemi okurken yanılmayın; esasen burası, şehrin su ihtiyacını karşılayabilmek için Bizans İmparatoru I. İustinianos (527 – 565) tarafından yaptırılmış bir su sarnıcı.

İstanbul sürekli kuşatıldığı ve bu sırada en önemli sorun su ihtiyacı olduğu için Roma ve Bizans imparatorluğu döneminde çok sayıda sarnıç yaptırılır. Bazilika Sarnıcı olarak da adlandırılan Yerebatan Sarnıcı bunların en büyüğü ve görkemlisidir. “Böyle görkemli bir yapı ancak saray olabilir” diye düşünen halk, mermer sütunlarıyla herkesi etkileyen sarnıca Yerebatan Sarayı demeye başlar.

Yılan Saçlı Medusa Başı

Sarnıcın büyülü atmosferinin belki de en önemli unsuru, bir sütun kaidesi olarak kullanılan ve saçları yılan biçiminde olan Medusa başıdır. Yunan mitolojisine göre yeraltı dünyasının dişi canavarı olan Medusa, baktığı herkesi taşa çevirme gücüne sahiptir. Roma dönemi heykel sanatının en güzel örneklerinden biri olan Medusa başlarının buraya nasıl getirildiği tam olarak bilinmese de sarnıç hakkındaki efsaneleri çok etkilediği açıktır.

Yerebatan Sarnıcı Gizemle Yeraltı

Bizans döneminde sarayın su ihtiyacını karşılayan sarnıç, fetihten sonra kısa bir süre Topkapı Sarayı’nın bahçesinin sulanmasında kullanılır. Müslümanların durgun su yerine akan suyun sağlıklı olduğuna olan inanıştan dolayı bu işlevini de yitirince, yenileme çalışmalarından sonra müze haline getirilir.

Çeşitli konser ve kültürel etkinliklerin de yapıldığı sarnıcın kafesinde kahvenizi içebilir, büyülü atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz.

Adres: Yerebatan Cad No: 13, 34410 Sultanahmet-İstanbul

Telefon: +90 212 522 12 59 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In