Yeni bir tutku, CrossFit!

Yeni bir tutku, CrossFit!

Karşımızda yepyeni bir spor programı var, cross fit! Vücudu güçlendirmek ve şekle sokmak için bugün en çok tercih edilen spordan olan cross fit bir çok egzersizden oluşuyor.

Güç ve kondisyon odaklı, devamlılık sağlayan, birkaç eklemi aynı anda çalıştırdığımız hareketlerden oluşan bir antrenman çeşidi olan crossfit’in amacı, insanın sahip olduğu; hız, güç, denge, koordinasyon, kuvvette devamlılık, dayanıklılık, esneklik, çeviklik ve isabetlilik gibi 10 temel özelliğin hepsini esas alarak, bizi her alanda geliştirmek, hayat standartlarımızı ve atletik performansımızı arttırmaktır. Çok kısa bir sürede vücudunuzdaki değişimleri hissettirecek bu antrenman çeşidi vücudu biraz zorlayacağı için, daha önce spor yapmamış birinin limitlerini zorlayabilir. Genel olarak koşmak, zıplamak, ağırlık kaldırmak, çekmek daha da minor olarak barfix, şınav, mekik, squad kısacası basit gibi görünen ama vücudunun limitlerini zorlayan her şeyi içeren çalışma sistematiğidir, doğru yapıldığı sürece en seveceğiniz sporlardan biri olabilir. Dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, yeni başlayacaksanız iyi bir trainer ile çalışmanız olacaktır, cross fit sanılanın aksine bir vücut geliştirme değildir, zira fit olmak da belli kriterlere göre olur. 

CrossFit sporu nedir?

Kardiyovasküler dayanıklılık, iş yapabilme kapasitesi, güç, esneklik, patlayıcı kuvvet, hız, koordinasyon, çeviklik, denge, vücut kontrolü olarak sıralanır. CrossFit antrenmanları tek bir bölgeyi izole çalıştırmayı değil, birden fazla eklemin dahil olduğu ve bir çok ana kas grubunun harekete katıldığı fonksiyonel hareketlerle bütün vücudu dengeli çalıştırmayı hedefleyen spor türüdür.

cross-fit

CrossFit, günümüzün hızla daha çok tercih edilen güç ve forma sokma programlarından biridir. Vücudunuzu sadece bilinen değil, bilinmeyenlere de hazırlamanızı sağlamak hedefiyle kurulan spor tekniği Cross Fit'in vücuda pek çok faydası vardır.

CrossFit Egzersizleri 

crossfitt-hareketleri

Güç temizlemesi 

Ağırlıklı bir demir çubuğu yerden çekerek, omuzlarınızın önüne kadar, yukarı hızlı ve kuvvetli bir şekilde kaldırarak yapılır.

Burpee

Bu, vücut ağırlığının kullanıldığı bir egzersizdir ve egzersize ayakta durarak başlanır, hızlı bir şekilde iner, şınav çeker daha sonra hemen çömelme pozisyonuna geçerek ve canlı bir şekilde yukarı doğru zıplayarak, başlangıç pozisyonunuza geri dönersiniz. 

Kapmak

Ağırlıklı bir demir çubuğu hızla yerden alıp kafanızın üzerine kadar kaldırırsınız ve bu sırada kollarınızı dümdüz tutmanız gerekir.

İtici

Bu egzersize dik durarak başlanır, bu sırada ağırlıklı demir çubuk elinizde, omuzlarınızın önünde durur ve aynı anda yere doğru, baldırlarınız yere paralel olana kadar, çömelir ve sonrasında hemen tekrar kalkıp, dik durursunuz ve hemen ağırlıklı demir çubuğu kafanızın üzerine kaldırırsınız.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In