Vegan ve Vejetaryen Mutfağının En İyi Restoranları

İstanbul’da giderek artan vegan ve vejetaryenler için restoran alternatifleri daha da çoğalmaya başlıyor. Biz de bu tür beslenenler için hatta bir gününüzü etsiz geçirmeniz için sizlere en iyi vejetaryen mutfaklarını sunuyoruz?

Vegan ve vejetaryen beslenme anlayışı sahip olan insanlar beyaz ve kırmızı etten sakınırlar. Buna etyemezlik dense de bu kelime vejetaryenliğin ancak küçük bir bölümüne işaret ettiğinden yanlış anlamalara sebep olmaktadır. Hayvanların ürettiği yumurta ve süt gibi ürünleri yemeyenlere ise veganlar denir. Vejetaryenlik ve veganlığın farkı; vejetaryenlikte bal ve kimine göre süt ile yumurta tüketilirken; veganlar, hiçbir hayvansal ürünü kullanmamaktadırlar. Peki, bunu neden yaparlar?

Öncelikli hedef, her canlının yaşama hakkına sahip olması gerektiğini düşünme anlayışından gelir. Bu aslında beslenmeye dikkat etmenin ötesinde içinde bir felsefe taşır. Hızlı tüketim toplumunda artık her şey (yediğimiz yemekler dahil) sanayileştiği için hayvansal gıdalar üreten firmalarda giderek hayvan zulümleri artış gösterdi. Bu işkencelere göz ardı etmeyen aktivist yaşam biçimini kazanan insanlarda hayvanların, besin zincirinin en üstte taşınmasını bu şekilde boykot ediyorlar. Bu yüzden vegan beslenen kişiler kesinlikle hayvansal gıdalar tüketmezler. Vejeteryanlık ise veganlığın bir doz, az halidir. Etsel gıdalar yemez, ama süt, yoğurt ve peynir gibi ürünleri yerler.

Biz de bu tarz beslenme alışkanlığı olan aktivistler için en iyi vejetaryen ve vegan mutfaklarını araştırdık.

bi nevi karaköy

Bi’nevi Karaköy

İstanbul’un trend mekânı Karaköy semtinde bulunan vejetaryen mutfağı ve glütensiz yemek zorunda olanların tercih edebileceği mekânın yemekleri, hafif ve sağlıklı. Kendi yapım ekmeklerini misafirlerine sunuyorlar. Burada yiyebileceğiniz lezzetlerin en iyileri pancar ve siyah fasulyeden yapılmış köfteyle hazırladıkları Bi’nevi Burger. Kesinlikle denenmeli! Pazar brunchları içinde uygun olan Bi'nevi'nin isimleriyle de ilginizi çekecek tatlılarının lezzeti de tartışmasız.


Adres: Kemankeş Mah. Necatibey Cad. Karanlikfirin Sok. No: 5/A Karaköy / İstanbul

Telefon:  (0212) 249 6880


zencefil vegan restoran

Zencefil

Esnaf lokantası mantığıyla hazırlanan menüsü, renkli dekorasyonuyla vejetaryenlerin severek gittiği mekân Zencefil’de iki farklı menü oluşturuluyor. Biri standart salata ve makarna gibi lezzetler, diğer menüsünde her gün yenilendikleri zeytinyağlı yemekleri yer alıyor. Rezeneli Börülce, Çirişli Bulgur Pilavı, Havuç Çorbası, Pırasalı Tart gibi her yerde bulamayacağınız lezzetleri keşfedebileceğiniz Zencefil, diğer restaurantlara göre biraz pahalı.

Buraya gelmişken limonatalarından içmeden gitmeyin.


Adres: Kurabiye Sok. 8 (Fransız Konsolosluğu arkası) Beyoğlu / İstanbul

Telefon: (0212) 243 8234


falafel

Kikero Falafel

Falafel klasik bir Lübnan yemeği. Tam açılımı ise tamamen nohuttan yapılan köftedir. Alman Lisesi’nin yanında yer alan Kikero’da bu lezzetin uzmanı. Menülerinde falafel dışında tebbule, fettuş gibi Ortadoğu lezzetleri de mevcut olan ve vejetaryenler için değişik alternatif yaratıyor.


Adres: Şahkulu Mah. Serdar-ı Ekrem Caddesi No: 1 Beyoğlu /İstanbul

Telefon: (0212) 243 5070


vegan beslenme

Govinda İstanbul

Govinda vejetaryen mutfağının ötesine geçen mekanlardan, yeni yeni ülkemizde öğrenilen vegan kavramını mutfaklarına taşıyan Govinda’da et, yumurta, balık ve mantar kullanılmıyor. Hint mutfağının geleneksel yöntemlerini kullanan aşçıları yemekleri, sadece tat değil, aynı zamanda form ve kokularına özen göstererek hazırlıyor. Yaptıkları yemeklere sevgilerini de katığını söyleyen mekân sahipleri bu yüzden lezzetlerinin anne yemekleri kadar sevildiğini söylüyorlar.


Adres: Katip Çelebi Mah. İpek Sok. No: 15 D: 1 Taksim / İstanbul

Telefon: (0212) 252 4015


komşu cafe

Komşu Kafe Collective

Komşu’ya misafir olduysanız kendiniz bir mutfağa atmanız gerekiyor. Burada hem lezzetli ve sağlıklı vejetaryen yemeklerini yiyebiliyor, hem de bu lezzetli yemeklerin yapımını öğrenebiliyorsunuz. Çoğunlukla her gün bir aktivitenin olduğu Komşu Kafe’de Hint, İtalyan yemekleri ve Vegan Burger Gecesi düzenleniyor.


Adres: Uzun Hafız Sok. 83/A Kadıköy

Telefon: (0216) 418 4679


ficcin

Fıccın

İstiklal Caddesi’nin Kallavi Sokak’ının her dükkanını istila eden Fıccın. İstanbul’da Çerkez mutfağını tadabileceğiniz nadide restoranlarlarından biri,  vejetaryenler için alternatif bir mekân olan Fıccın’da patatesli Çerkez mantısı ve leziz zeytinyağlı yemeklerini tadabilirsiniz.


Adres: İstiklal Cad. Kallavi Sok. No: 13/1 - 7/1 Beyoğlu / İstanbul

Telefon: (0212) 243 8353


ecoisthan

Ecoisthan Vegan & Vegetarian Restaurant

Galata’da yer alan küçük leziz mekan aslında hostel, ama konaklamadan da restoranından yararlanabiliyor. Ecoisthan, canı o gün et istemeyenler için, vegan ve vejateryan beslenmeyi sevenler için özel restoranlardan biri. Burada yemekler genellikle günlük çıkıyor. Bir menüye bağlı olmadan yemek yapılıyor.

Her gün menülerini facebook sayfalarında yayınlıyorlar. Ecoisthan yazarak sayfalarını takip edebilirsiniz. 


Adres: Camekan Sok. No: 7 Galata / İstanbul

Telefon: 0530 515 1751


nature & peace

Nature & Peace

“Sağlıklı yaşam için sebze ye, barışçı ol!” sloganıyla yola çıkan vejeteryan mutfağının en bilinen mekânı olan Nature&Peace, yıldır Beyoğlu, Büyükparmakkapı Sokak’ta bulunuyor. İçi aynalar, tablolar, loş ışıklar ve rahat koltuklarla dekore edilmiş olan mekânın kapısından girdiğiniz anda huzur ve sağlığı bir arada bulabiliyorsunuz. Genellikle vejetaryen bireylerin lezzetli yemekler yiyebilmek için tercih ettikleri bir mekân olsa da, menülerine kırmızı ve beyaz et ekleyerek her türlü yeme alışkanlığına sahip, insanları ayırım yapmadan misafir ediyorlar.


Adres: Katip Çelebi Mh., Büyük Parmakkapı Sokak No:15, Istanbul

Telefon: (0212) 252 8609 


kutu cafe kadıköy

Kutu Cafe

Moda’da Japon, Uzakdoğu ve vejetaryen mutfaklarını bir arada bulabileceğiniz Kutu, sıradan olmayan, kaliteli ve uygun fiyatlarla çevreye karşı duyarlı hareket etmeyi seven mekanlardan tam olarak vejetaryen mekânı diyemesek de vejetaryenler için oldukça fazla alternatif sunuyorlar. Kutu’ya her geldiğinizde daha önce tatmadığınız bir yemekle karşılaşmanız mümkün dinamik bir menü anlayışları olan mekân, kahvaltı menüleriyle de iddialı.


Adres:Fırıldak Sk. No: 25/A ModaKadıköy / Moda

Telefon: (0216) 5507400


Bonus:

Bombalara Karşı Sofralar

bombalara karşı sofralar 'Başka bir sofra mümkün' diye heyecan ve keyifle varlığını duyurduğumuz israf karşıtı vegan sofralar her Çarşamba günü Tepebaşı'nda kurulmaya devam ediyor. Dilerseniz sofranın kuruluş sürecinin başından sonuna kadar siz de yardımcı olabilir, yok ona yetişemezseniz  de 17-22 arası mekana gelenlere sundukları ücretsiz vegan yemeklerine ortak olup ekiple tanışabilir ve belki de başka yerlerde yeni sofralar açılmasına vesile olabilirsiniz. sık sık güncellenen sayfaları www.facebook.com/sofralar'ı takip edebilirsiniz. 

 Türkiye'de şimdilik bu küresel ağa dahil olan tek grup Bombalara Karşı Sofralar; kendileri ve oluşumlarını şöyle anlatıyorlar. "İçinde bulunduğumuz dünyada sofralar yalnızca çelik kapıların ardında “güvenli” ortamlarda kuruluyor, sofraya konacakların yoksul kıtalarda üretilmesi ve süpermarketlerden alınması tartışılmıyor, yemekleri hazırlayanların kadın olması kuralı itinayla uygulanıyor ve kanın tabaklardan çıkarılması hâlâ şaka muamelesi görüyor. Devletlerse açlığa merhem olacak paranın onlarca katını bomba, savaş jeti veya toma almaya harcıyor. Onların işi bu; biz ne güne duruyoruz?

Birbirine benzer tahakküm biçimlerine toptan karşı çıkan “bağzı” sofralar Food Not Bombs vb isimlerle dünyada epeydir tomurcuklanıyor. Food Not Bombs 2004’te Türkiye’de çok kısa bir süre için denenmişti. Onu yeniden ve daha kalıcı biçimde oluşturmaya birkaç kişi olarak kafayı taktık; ama bombalara karşı sofraları bizimle kuracak bir sürü kişiye daha ihtiyacımız var."


 

 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In