Ünlü heykeltıraş Alberto Giacometti Pera Müzesi'nde!

Ünlü heykeltıraş Alberto Giacometti Pera Müzesi'nde!

Pera Müzesi ünlü heykeltıraş ve ressam Alberto Giacometti’nin retrospektif bir yaklaşımla hazırlanmış Türkiye'deki ilk kapsamlı sergisini açtı.

Dünyanın en pahalı eserleri arasında yer alan Chariot'ın (At Arabası) yaratıcısı Alberto Giacometti'in geçmişten günümüze eserleri 11 Şubat - 26 Nisan 2015 tarihleri arasıdna Pera Müzesi'nde sanatseverlerle buluşuyor. 

Paris’teki Giacometti Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan sergi, gençlik dönemi çalışmalarından son yapıtlarına, tamamlanmamış bir eserine dek büyük ölçüde, sanatçının yaşamı boyunca çalıştığı Montparnasse’taki atölyesinde geçen verimli sanat yaşamını gözler önüne seriyor.

Paris Ekolü'ne dahil olan İsviçre asıllı heykeltıraş, ressam, resim çizimcisi ve estamp hazırlayıcısı. Alberto Giacometti babasının ressam kişiliğinden dolayı resim sanatıyla küçük yaşta tanıştı ve çocukluğundan beri sanata büyük ilgi gösterdi. Paris'de aldığı güzel sanatlar eğitimi sonrası burada gelişen önemli sanat akımları olan Sürrealizm, Ekpresyonizm, Kübizm, Formalizm akımlarında önemli katkılarda bulunmuştur.

pera müzesinde Alberto Giacometti

Giacometti’nin çalışmalarının belirleyici iki dönemi olan, II. Dünya Savaşı öncesi ve sonrası çevresinde, Paris’teki dönemin önde gelen sanatçı ve entelektüelleriyle dostluklarına da uzanan zamandizinsel ve tematik bir güzergâh sunuyor.


Sergi 11 Şubat - 26 Nisan 2015 tariheri arasında Pera Müzesi'nde ziyarete açık.

Pera Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi hariç Salı'dan Cumartesi'ye kadar 10:00 - 19:00

Pazar günleri 12:00 - 18:00 

Pera Müzesi Giriş Ücretleri

Tam: 15 TL

İndirimli: 8 TL (12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri, 60 yaş ve üstü)

Pera Müzesi her Cuma 18:00 - 22:00 arası ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In