Uluslararası Boğaziçi Film Festivali başladı

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği tarafından 10 - 18 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Boğaziçi Film Festivali sinamseverleri iyi filmlerle buluşturuyor.

Türkiye’de ve Dünya’da etik, estetik ve teknik bütünlüğe sahip sinema filmlerin gelişmesine katkı sağlanmasını, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi destekler oluşturulmasını, ülke sinemamızın bir kimliğe kavuşması fikrinin gündemde tutun Uluslararası Boğaziçi Film Festivali  bu yıl 4.sü ile sinema severlerle buluşuyor. 

Her yıl ilklere imza atan festival bu yılda ilk kez “Ulusal Uzun Metraj Yarışması” düzenliyor. Kısa metrajlardan sonra uluslararası uzun metrajla devam eden festival, her yıl bu tür yeniliklerle sinemaya katkı sağlıyor.

Festivalin Açılış Filmi ; “”Huston, Bir Sorunumuz Var” olacak. 

Bu yılın ilki:  Ulusal Uzun Metraj 

Festivalin Uluslararası Yarışmalarına 122 ülkeden 3.679 film başvurdu. Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj yarışması için 68, Ulusal Kısa yarışmalara (Belgesel, Kurmaca) ise 347 film başvurdu. Festivalin Seçici Kurulunun uzun uğraşlar sonucu değerlendirdiği filmlerden yarışma programına seçilenler belirlendi.

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Ulusal Uzun Metraj Yarışma programında Reha Erdem’in dünya prömiyerini Venedik Film Festivali’nde gerçekleştirdiği son filmi “Koca Dünya”, Derviş Zaim’in son filmi “Rüya”, Mehmet Can Mertoğlu’nun prömiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirdiği ilk uzun metraj filmi “Albüm”, Ümit Köreken’in 66. Berlin Film Festivali Generation Ana Yarışma seçkisinde yer alan filmi “Mavi Bisiklet”, Kıvanç Sezer’in ilk uzun metraj filmi olan “Babamın Kanatları”, M.Tayfur Aydın’ın ikinci uzun metraj filmi olan “Siyah Karga”, Bedir Afşin’in “Son Kuşlar” ve Gözde Kural’ın ilk uzun metraj filmi “Toz” 100,000 TL değerindeki “En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü” için yarışacaklar.

*Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin gösterimleri; İstanbul'da Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Feriye Sineması'nda gerçekleştirilecek.

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nde izleyebileceğiniz filmler

Son Kuşlar

Yönetmen: Bedir Afşin
Senarist: 
Bedir Afşin, Bünyamin Duranoğlu
Görüntü Yönetmeni: 
Hayk Kirakosyan
Kurgu: 
Bedir Afşin
Oyuncular: 
Şahverdi Ali Eren, Fatma Öney, Senar Sağdıç, Ergül Coşkun 

Bekir, İstanbul´da kendi işyeri olan bir esnaftır. Şehir hayatından ve çalışma temposundan bunaldığı için memleketine tatile gitmeye karar verir. Tatili boyunca av yaparak rahatlamayı planlamaktadır. Arabasına atlar ve memleketine doğru yola koyulur. Köyüne varır varmaz tüfeğini kaptığı gibi ormanın yolunu tutar. Ancak av mevsimi değildir ve köylüler bu mevsimde av yapmanın getirdiği uğursuzluktan korkmaktadır. Üstelik daha köye ayak basar basmaz bir sürü terslik yaşanmaya başlamıştır. Köydekiler yaşadıkları her olumsuzluğun Bekir´in köye girişinden sonra başladığını düşünmektedir. Bekir, ormanın derinlerinde vurduğu kuşların başına açacağı dertleri düşünmeden avına devam eder. Köylüler her silah sesinde ormana bakar ve bunu yapanın yolunu gözlemeye başlarlar. 


ATLAS SİNEMASI: 13 KASIM /15:30

BİLET FİYATI: 5TL


Babamın Kanatları

Yönetmen: Kıvanç Sezer
Yapımcı: Soner Alper
Senarist: Kıvanç Sezer
Görüntü Yönetmeni: Joerg Gruber
Kurgu: Umut Sakallıoğlu, Kıvanç Sezer
Müzik: Bajar
Oyuncular: Menderes Samancılar, Musab Ekici, Kübra Kip, Tansel Öngel

Ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen inşaat işçisi İbrahim için yaşamdaki en değerli şey uzaktaki ailesidir. Yeğeni Yusuf ise yükselme hırsıyla dolu genç bir işçidir ve amcasının durumunu anlamaktan uzaktır. Çalışma şartlarının giderek zorlaştığı bu toplu konut şantiyesinde kendini giderek daha değersiz hisseden İbrahim’in zihninde şu soru daha belirgin hale gelir: Geride ailesine bırakacağı ne vardır: Yaşamı mı, ölümü mü?


ATLAS SİNEMASI: 12 KASIM/18:00  

BİLET FİYATI: 5TL


Mavi Bisiklet

Yönetmen: Ümit Köreken
Yapımcı: Nursen Çetin Köreken, Ümit Köreken
Senarist: Ümit Köreken, Nursen Çetin Köreken
Görüntü Yönetmeni: Niklas Lindschau
Kurgu: Ali Aga
Oyuncular: Selim Kaya, Eray Kılınçarslan, Katya Shenkova, Fatih Koca, Bahriye Arın

Ali (13), annesi ve kız kardeşi ile birlikte yaşamaktadır. Boş zamanlarında bir lastikçide çalışır. Haftalığını evin ihtiyaçları için annesine vermekte; bahşiş̧ olarak aldığı birkaç lirayı ise mavi bir bisiklet alabilmek için biriktirmektedir. Ali’nin babası kasabadaki çiftlikte çalıştığı bir gün yaşamını yitirmiştir. Fakat cesedi tren yolunda bulunmuştur. Olayın tek şahidi çiftliğin kâhyası Salim’dir. Ali’nin platonik aşkı Elif çocukların oyuyla seçilmiş̧ okul başkanıdır. Kahya Salim de kasabaya gelen torunu Hasan’ı okula kaydettirir. Kısa bir süre sonra okul müdürü Elif’in yerine okul başkanlığını Hasan’a verir. Elif’e haksızlık yapıldığını düşünen Ali, mavi bisiklet için biriktirdiği tüm parayı bu yolda feda etmeye karar verir. Arkadaşı Yusuf’un da yardımıyla büyük bir kampanya başlatır. 


ATLAS SİNEMASI: 11 KASIM/20:30

BİLET FİYATI: 5TL


Koca Dünya

Yönetmen: Reha Erdem
Yapımcı: 
Ömer Atay
Senarist: 
Reha Erdem
Görüntü Yönetmeni: 
Florent Herry
Oyuncular: 
Berke Karaer, Ecem Uzun, Melisa Akman, Murat Deniz, Ayta Sözeri

Yetimhaneden çıkar çıkmaz suç işleyen Ali ve Zuhal’in, dış dünyayla tanışmaları bu şekilde olur.  Artık insanlar arasında yaşamalarına imkan yoktur; sığındıkları orman, onlar için ıssız bir adaya dönüşür. Medeni dünyadan kovulan bu iki genç, insanlığın tüm öyküsünü sil baştan yaşayacaklardır. 


ATLAS SİNEMASI: 13 KASIM/20:30 

BİLET FİYATI: 5TL


İksir

Yönetmen: Daniil Zinchenko 
Yapımcı: 
Andrey Silvestrov, Tikhon Pendurin, Gleb Aleinikov
Senaryo: 
Daniil Zinchenko 
Kurgu: 
Alexei Jankowski, Hansjorg Weissbrich
Görüntü Yönetmeni: 
Aleksandr Tananov
Oyuncular: 
Alexander Gorelov, Nikolay Kopeikin, Grigoriy Selskiy, Victoria Maximova, Anna Alexeeva, Sergey Frolov


Sanatçı ve yönetmen Daniil Zinchenko’nun, ilk uzun metraj filmi olan “Elixir(İksir), bilim adamları, partizanlar, kozmonotlar, ‘yetkili şahıslar’ ve “Anavatan Rusya”nın içinde yer aldığı modern bir peri masalıdır. Bir bilim adamı ve asistanı, ölüleri diriltecek bir iksir için malzeme toplamaktadır. Bu esnada, ‘yetkili şahıslar’ da suyu petrole dönüştürme gücüne sahip bir marangozun peşine düşerler. 


ATLAS SİNEMASI: 10 KASIM/15:30

FERİYE SİNEMASI: 12 KASIM/15:30 

BİLET FİYATI: 5TL


İş Güç İşte

Yönetmen: Alex Pitstra
Yapımcı: 
Niek Koppen, Jan De Ruiter
Görüntü Yönetmeni: 
Tadeusz Kieniewicz, Alex Pitstra, Rosan Breman

Hollandalı yönetmen Alex Pitstra yirmibeş yaşındayken, yıllardan beri görmediği Tunus’lu babasından bir mektup alır, babası onunla görüşmek istemektedir. Bundan sonraki on yıl boyunca Alex, Tunus’ta yeni keşfettiği ailesiyle ilişkiler kurmaya çalışacaktır. Yarı İsviçreli kız kardeşi Jasmin’i de aynı şeyi yapması için teşvik eder. Bu büyüleyici aile destanında, Alex bir çok şeyle yüzleşmek zorundadır. Kültür farkı sebebiyle babasıyla yaşadığı yanlış anlaşmalar ve hayal kırıklıkları, annesiyle olan ilişkisi… İki farklı kültürün çocuğu olmak, Alex’e nasıl bir sorumluluk yükleyecektir? 


ATLAS SİNEMASI: 10 KASIM/12:00

FERİYE SİNEMASI: 15 KASIM/18:00

BİLET FİYATI: 5TL


Kayıp Kral

Yönetmen: Jessica Woodworth, Peter Brosens
Yapımcı: Jessica Woodworth, Peter Brosens
Senaryo: Jessica Woodworth, Peter Brosens
Görüntü Yönetmeni: Ton Peters
Oyuncular: Peter Van den Begin, Lucie Debay, Titus De Voogdt, Bruno Georis, Pieter van der Houwen, Goran Radakovic, Nina Nikolina, Valentin Ganev 


Belçikalıların Kralı, resmi bir ziyaret için İstanbul’dayken, ülkesi dağılma tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Krallığını kurtarmak için, bir an önce eve dönmesi gerekmektedir. Ama bir güneş fırtınası, hava sahasının kapanmasına ve tüm iletişimin kesilmesine yol açar. Uçak yok. Telefon yok. İngiliz bir yapımcının ve Bulgar halk şarkıcıları topluluğunun yardımı ile, Kral ve beraberindekiler, kılık değiştirerek, sınırdan kaçmayı başarırlar. Böylece, Balkanlar boyunca sürecek bir serüven başlar, bu aynı zamanda Kral’ın gerçek dünyayı ve kendini keşfetme serüveni olacaktır.  


ATLAS SİNEMASI: 10 KASIM 20:30

FERİYE SİNEMASI: 15 KASIM 18:00

BİLET FİYATI: 5TL


Çehov Kardeşler

Yönetmen / Director: Mikhail Ugarov
Yapımcı / Producer: Liza Antonova
Senaryo / Script: Yelena Gremina
Görüntü Yönetmeni / Director of Photography: Alisher Hamidhodzhaev
Oyuncular / Cast: Egor Koreshkov, Artem Grigoriev, Alexandr Molochnikov, Alexandra Rebenok, Yana Grogorieva, Sergey Grekov, Tatiana Chepelevich, Roman Sinitsin 

Film, 1880’lerin ortalarında, Çehov kardeşlerin Moskova yakınlarında bulunan malikanesinde, bir yaz gününde geçmektedir.Talihsiz ve kalabalık ailesini geçindirmek için var gücüyle çalışan ve bu uğurda kendini feda eden 26 yaşındaki Anton, meteliksiz babası, hasta annesi ve kardeşlerinin yükünü omuzlarında taşımakta, günlerini, ucuz dergiler için kısa mizah hikayeleri yazarak geçirmektedir. Geleceğin büyük yazarı Anton Çehov, yeteneğini keşfetmek üzeredir.


FERİYE SİNEMASI: 17 KASIM 15:30

BİLET FİYATI: 5TL


 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In