İstanbul'un En Moda Semtini Keşfedin

Deniz manzarası, ünlü dondurması, pazar kahvaltısı, plajı, iskelesi, güzel sokaklarıyla Moda, yıllara meydan okuyor. Asya yakasının göz bebeği olan semt, aslında gelmiş geçmiş tüm kuşakların hiç vazgeçilmeyecek Moda’sı.

Kadıköy’ün güzel semti Moda, dün olduğu gibi bugün de İstanbul’un en seçkin ve zengin semtlerinden biridir. Kendine özgü bütünlüğü, temiz havası, tarihi binaları, şirin evlerle çevrelenmiş dar sokakları ile sakin bir kasabayı andırıyor. Moda’nın insana verdiği huzuru orada yaşayanların yüzüne bakarak bile anlıyorsunuz.

Yüzyılın başında, Moda’da yaşayan Ermeni ve Rumlar buradaki farklı dokunun oluşmasında etkili oluyor. Denizi, ağaçları ve plajları da Moda'yı İstanbul’un yazlık alanlarından biri yapıyor. Moda’ya yine bu dönemin sonunda, çoğu Levanten bazı zenginler yerleşmeye başlıyor ve Levantenlerin ‘trend-setter’ olmaları nedeniyle buraya Moda deniyor.

20. yüzyılın başına gelindiğinde 1950’lerden önce Moda’ya, bahçe içinde en çok iki katlı evler hakimken bu görüntü ilerleyen yıllarda değişmeye başlıyor. 1950’li yıllarda bölgede çıkan yangınlarda birçok ev ve Moda Palas, Mano Palas gibi oteller kül oluyor. Bahçe içindeki müstakil evlerin birçoğu yerini apartmanlara bırakıyor. Deniz kenarında, sayfiye yeri görünümünde, plajları ve deniz kulüpleri ile ünlü, yemyeşil, üstüne üstlük şehir merkezine de yakın olması nedeniyle Moda o yıllardan bugüne hâlâ çok “Moda”!

ModaSahil

Moda’nın Vazgeçilmezleri

Moda’yı önemli kılan unsurlardan birisi Moda’nın neredeyse İstanbul’un su sporları başkenti sayılmasıdır. Eskiden Moda Deniz Hamamı olarak bilinen Moda Plajı’yla, Moda Deniz Kulübü’yle, bugün restore edilmiş haliyle kafe- restoran olarak hizmet veren Moda İskelesi’yle, tekneleri ve kayıklarıyla bu semt vazgeçilmezler arasında yerini alıyor.

Pazar Kahvaltısı Moda’sı

Moda’nın vazgeçilmezlerinden birisi de pazar kahvaltılarıdır. Pazar kahvaltınızı, Moda Caddesi üzerinden alacağınız nefis kahvaltılıklarla ve Moda çay bahçesinde denize karşı içeceğiniz, sıcak tavşankanı çaylarınızla renklendirebilirsiniz.

Alabildiğine Marmara Denizi ve Kalamış manzarası eşliğinde yaptığınız bu kahvaltıdan sonra Moda sahilinde yapacağınız güzel bir yürüyüş de sizi rahatlatacaktır.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In