Topkapı Sarayı Hakkında Bilmedikleriniz

Topkapı Sarayı Hakkında Bilmedikleriniz

15. yüzyıldan itibaren padişahların görkemli yaşamlarına tanık olan Topkapı Sarayı’nda imparatorluğun ihtişamıyla büyüleneceksiniz.

Sultanahmet denince ilk akla gelen müzelerin arasında gelen Topkapı Sarayı, günümüze kadar ulaşabilmiş en eski ve büyük saraylardan biri olarak kabul edilir. Osmanlı İmparatorluğu'nu yöneten hanedanın 15. yüzyıldan itibaren tüm yaşamına tanık olmuş, görkemli ve gizemli bir yapıdır. Cumhuriyetin ilanının ardından müzeye dönüştürülen Topkapı Sarayı’nda bugün dünyada eşi ve benzeri bulunmayan ve paha biçilemeyen şaheserler sergilenir.

Fatih Sultan Mehmed, fetihten sonra İstanbul'u başkent ilan eder ve tahtını şehre taşır. 1470 yılında ise Topkapı Sarayı'nı yaptırarak buraya taşınır. 700 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan ve uzunluğu beş kilometreyi bulan surlarla çevrilen saray, o döneme kadar yapılanların en heybetlisi olmuştur. Saray, Osmanlı padişahının ve ailesinin ikametgâhı olmasının yanı sıra, devlet yönetimi açısından da merkez konumundaydı. İmparatorluğun bugünkü adıyla Bakanlar Kurulu burada toplanırdı. Hazine, Darphane, imparatorluk arşivleri, imparatorluğun yüksek öğrenim kurumu ve sultanların özel haremi de buradaydı.

1853 yılına kadar en şaşalı dönemini yaşayan Topkapı Sarayı, Osmanlı hanedanının Dolmabahçe Sarayı'na taşınması sonrasında atıl bir durumda kaldı. Cumhuriyetin ilanından sonra restorasyonu yapılıp müzeye dönüştürüldü.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı’nın Bölümleri

Birinci avlu: “Bab-ı Hümayun” olarak adlandırılan Padişah Kapısı’ndan girilen birinci avluda Çinili Köşk, Arkeoloji Müzesi gibi önemli yapılarla birlikte, darphane, muhafız alayı gibi önemli bölümler yer alır.

Harem: Sultanın annesi Valide Sultan, kız ve erkek kardeşleri, ailenin diğer fertleri ile onlara hizmet eden cariye ile harem ağalarının kaldığı bölüme “Harem” adı verilir. Topkapı Sarayı’ndaki harem, dar ve uzun koridorlardan oluşan 400 odalı bir bölümdür.

Dışarıya kesinlikle kapalı olan harem Osmanlı yaşamının belki de en gizemli yönlerinden biridir. Haremle ilgili yüzyıllardır anlatılan hikâye ve efsaneler bugün hâlâ çekiciliğini koruyor.

Haremin yönetimi Osmanlı'daki en güçlü kadına, sultanın annesi olan Valide Sultan’a bırakılmıştı. Bu nedenle sultanın karısı unvanını alan kadınlar arasında, kendi “şehzade”lerinin (sultanın erkek çocuğu) tahta geçmesi için büyük bir mücadele yaşanırdı.

Topkapı Sarayı'ndaki harem gezisi sultanın annesine tahsis edilen 40 odalı bölümden başlar. Daha sonra yüzlerce yıldır resimlere, fotoğraf ve filmlere ilham veren büyük kubbeli Harem hamamı gelir. Devamında ise içinde çeşme ve havuzların olduğu, 16. yüzyıl Türk çini sanatının en güzel örnekleri ile süslenen sultan salonu bulunur.

Divan odası ve silah koleksiyonu: Divan-ı Hümayun, Sadrazam (baş vezir) başkanlığında yapılan kabine toplantılarının gerçekleştirildiği yerdi. Sultan, bu toplantılara katılmaz divan odasına bakan büyük bir pencerenin ardından dinleyebilirdi. Divan-ı Hümayun'da elçiler ağırlanır ve ziyafet sofraların da burada kurulurdu. Bu bölümde, padişah, saray mensupları ve Osmanlı ordusunun kullandığı değişik çağlara ait silahlar ile başka ülkelerden hediye edilmiş silahların yer aldığı zengin bir koleksiyon da sergileniyor.

Üçüncü avlu: Üçüncü avluda yer alan Bab-üs Saade denilen kapıdan, özel izni olmayan hiç kimsenin giremediği sultanın özel avlusuna geçilirdi. Burası, sultanın elçi olarak kabul ettiği yüksek devlet memurları ile görüştüğü bölümdü. Sultanın taht odasına hizmet edecek kişiler, güvenlik önlemleri nedeniyle sağır ve dilsiz kimselerden seçilirdi.

Dördüncü avlu: Dördüncü avluda, 17. yüzyılda yapılan Bağdat ve Revan Köşkü ile Mecidiye köşkleri bulunuyor. Bağdat Sarayı'nın önündeki teras, İstanbul'da görebileceğiniz en güzel manzaralardan birine bakar.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı Müzesi’nde Neler Var?

Elbiseler:Sarayda sergilenen ve Osmanlı hanedanının özel tezgâhlarda, elde yapılmış kumaşlardan üretilmiş olan kıyafetleri, 15. yüzyıldan itibaren sandıklarda saklanmıştır.

Hazine: Hazine koleksiyonunda, değişik dönemlere ait Türk mücevher işçiliğinin en güzel ve özel parçalarıyla, Uzakdoğu, Hindistan ve Avrupa'dan Osmanlı sarayına gelmiş mücevherler yer alır. Koleksiyonda devlet madalyonları, som altından yapılmış şamdanlar, merasim fenerleri, takılar, hançerler, sarayın sembolü olan Topkapı hançeri, yine dünyanın en büyük ve değerli elmaslarından biri olan Kaşıkçı Elması sergileniyor. Mücevher koleksiyonu, ekstra ücret ödenerek gezilebiliyor.

Kutsal emanetler bölümü: 16. yüzyılda Mısır'ı fetheden Osmanlı İmparatorluğu, burada bulunan ve Müslümanlık için önemli olan kutsal emanetleri İstanbul'a getirir. Topkapı Sarayı'nda saklanan bu emanetler arasında, değerli bir kutu içerisinde Hz. Muhammed'in hırkası en dikkat çekici olanıdır.

Topkapı Sarayı Müzesi salı hariç haftanın 6 günü, 9.00 – 16.00 saatleri arasında ziyarete açık. Ayrı bir ücret karşılığı yapılabilen Harem Dairesi Gezisi ise 9.30 – 15.30 saatleri arasında gruplar halinde gerçekleştiriliyor. Ama yine de siz gitmeden önce mutlaka arayarak teyit edin deriz…

Adres: Saray içi, Sultanahmet

Telefon: +90 212 512 04 80


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In