Teşkiye'nin ortasında bir Kozmonot

Teşvikiye Topağacı Mahallesi yeni bir mekânla tanıştı. Kozmonot tarımsal kaygıları olmayan ama bir o kadar da dekoruyla ve menüsüyle bir söylemi olan, farkındalık yaratan “gastro-pub”.

İddiasız ama tematik mekân Kozmonot, ilhamını "Soğuk Savaş Yılları"ndan alıyor. Son 2 yıldır İstanbul'da birçok mekana konsept tasarım ve uygulamalarıyla hayat veren Design Parallax’ın ortakları Mimar Göksu Şener ve Reklamcı Şakir Zümre Humbaracıbaşı, hikayesi olan her konuyu en ince detayıyla düşünmüşler.

kozmonot nişantasi

Soğuk Savaş Yıllarına her yönden merak duygularından, kendileri mekân açmaya karar verdiklerinde içerisinde rastlanacak tüm fikir, detay ve ironilerin bu yıllardan beslenerek tasarlanmış olmasına özen göstermişler. Dekorasyonun tasarlanması ve uygulamasında her bir parçanın birbirleriyle ahenk içinde olmasına özen gösterilen mekânın ismi için uzay’a ilk giden Rus Kozmonot Yuri Gagarin’den girişteki duvarda Berlin Duvarı’ndan, tuvaletler de ISS (internation space station) tuvaletlerinden esinlenerek yapılmış.

kozmonot

Mekânın giriş tarafında Berlin duvarına yapılan Neil Armstrong ve Yuri Gagarin’in birbirini öptüğü mural ve arka bahçedeki duvarlara yapılan Wern von Braun’un resmi dekorasyonda konsepte uygun her türlü detayın hassasiyetle düşünüldüğünü yansıtıyor. Servis ve menü gastro-pub konseptinde hizmet veriyor, iddialı kokteylleri ile klasikleşmiş bir bar menüsünü birleştirmeyi başaran mekânda fıçı Guinness, Kozmonot’un başlıca yaşam destek ünitesi. Ayrıca Almanya, Hollanda ve Belçika biraları ile belli ülkelere özgü şarap ve lezzetler de menüde yer almakta. En çok tercih edilen yemekler arasında kendi imalatları olan dana, domuz sosis, avakado soslu cheesburger, makarna ve salata çeşitleri bulunuyor.

Hafta içi 11:00-01:00 arası Cuma ve Cumartesi günleri 11:00 – 03:00 arası açık.


Adres: Topağacı Meydanı, Poyracık Sok. No:9 Teşvikiye/ Nişantaşı 

Telefon: (0212) 234 73 55


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In