Tarihi Sultanahmet Köftecisi

Sultanahmet ve Tarihi Sultanahmet Köftecisi… Sultanahmet ve meşhur köftesi birbirinden ayrı düşünülmesi imkânsız şeyler. Öyle ki Sultanahmet’e gittiğinizde, gitmeyi düşündüğünüzde, oralarda bulunduğunuz sıralarda aklınıza düşer bu köfte. Vaktiniz olmaz ba

Peki ya tersi olduğunda? Ne aceleniz var ne de vaktiniz dar… Böyle zamanlarda Sultanahmet Köftecisi’ne uğramak içinizden geçtiğinde direnmezsiniz bile kendinize, az sonra afiyetle yiyeceğiniz köftenin hayaline kapılır gidersiniz. Gider bir güzel kurulursunuz masanıza, söylersiniz bir porsiyon köftenizi… “Ben bununla doymam” mı dediniz? O zaman bir buçuk olsun köfteniz, ne de olsa tadına doyum olmaz. Köftenin yanında da ister soğanlı ister soğansız, ister limonlu ister sirkeli piyazınızı istersiniz. Biraz sonra, girişte hemen sağınızda gördüğünüz ocakta, kıpkızıl közlerin üzerinde cızbız pişmiş köfteleriniz bembeyaz tabağında, yanında biber turşusuyla ve vefakâr dostu piyazla birlikte önünüze gelir. Tazecik ekmeğinizden bir parça koparır, çatalınızla köftenizi lokmalara böler, ağzınıza atarsınız. Ekmeğinizi suyuna banarak bir çatal da piyazdan… Nefis değil mi? O halde bir lokma daha, bir daha, bir daha derken… Bir de bakmışsınız ki köfteniz bitmiş bile. Demek ki sıra tatlıya geldi. Bu lezzetin üzerine şöyle çam fıstıklı nefis bir irmik helvasına ne dersiniz? Helvamızı da yedik bir güzel, doyduk çok şükür. Şöyle bir arkamıza yaslanıp keyfimize bakmak da hakkımız artık.

Bu lezzeti bize sunan Sultanahmet Köftecisi’ni Mehmet Seracettin 88 yıl önce, 1920 yılında Turan Kebapçısı adıyla açmış. 1965 yılına kadar eski yerinde hizmet veren Sultanahmet Köftecisi, aynı yıl içinde Sultanahmet Divanyolu’ndaki yeni yerine geçmiş. Köfte de asıl bu yer değiştirmeden sonra hem İstanbul’da hem de bütün Türkiye’de nam salmaya başlamış. Bu öyle bir şöhret ki öğle vakti köfteciye gittiğinizde kapısının önünde uzayıp giden ama devamlı olarak akan bir kuyrukla karşılaşırsınız. Kuyruğa girer ve köftelerinize kavuşmak için beklemeye başlarsınız ama merak etmeyin, çok beklemeyeceksiniz. Öğlen vakti arı kovanı gibi hep hareketlidir içerisi, sıranız çabuk gelir.

Tarihi Sultanahmet Köftecisi

Lezzeti bir efsane gibi kulaktan kulağa yayılan ve emektar Selim Usta’nın gözetiminde hazırlanan köftelerin lezzetinin sırrıysa içinde katkı maddesi olarak sadece tuz ve soğan bulunması. Köftede kullanılan etin, turşunun, yeşilliğin ve diğer malzemenin de yıllardır aynı yerlerden alınmasının da bu lezzette payı var, söylemeden geçmemeli.

Kalite ve titizlik anlayışının kuşaktan kuşağa emanet edildiği Sultanahmet Köftecisi’nin idaresini bugün Cihat ve Mehmet Tezçakın başta olmak üzere tüm Tezçakın ailesi yürütüyor. Kendi efsanesini yaratarak markalaşmış her ürün gibi Sultanahmet Köftecisi’nin de zaman içinde bir sürü benzeri açılmış. Önceleri buna tepki göstermiş Tezçakınlar ama daha sonraları bunun aslında olumlu bir şey olduğuna karar vermişler. “Taklitler aslını yaşatır” diyerek bu kararlarının da arkasında duruyorlar. Gerçek Sultanahmet Köftecisi hangisi nasıl bileceğiz?” derseniz onun da kolayı var. Köftecinin tabelasında Selim Usta’nın adını arayın. Tabelada “Tarihi Sultanahmet Köftecisi Selim Usta” yazısını gördünüz mü bilin ki doğru yerdesiniz. Ondan sonra da gelsin köfteler…

Tarihi Sultanahmet Köftecisi

Adres: Divanyolu Caddesi, No: 12 34122 Sultanahmet – İstanbul

Tel: +90 212 520 05 66


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In