Tarih Yorgunu Eski Bir Semt: Bakırköy

Tarih Yorgunu Eski Bir Semt: Bakırköy

İstanbul'un en kalabalık ilçesi Bakırköy’ü gezerken bir zamanlar Rum, Türk, Yahudi ve Ermeni nüfusun bir arada, dostlukla yaşadığını bir kez daha hatırlıyoruz.

Eğer çok eski Bakırköylü değilseniz, burası size fazla şey ifade etmeyen, kalabalık bir semtten başka bir şey değildir. Oysa İstanbul'un en eski semtlerinden biri olan Bakırköy, bir zamanlar bağlar, bahçeler, yeşillikler içinde bir sayfiye yeri olarak ünlenmişti. Peki ne oldu sorusuna yanıt galiba genlerimize kadar işleyen beton aşkımız.

Bu kez bizleri doğma büyüme ve Bakırköy aşığı ve 'Bir zamanlar Bakırköy' kitabının yazarı Turgay Tuna gezdiriyor. Rüzgârlı ve serin bir pazar günü saatlerce dolaştığımız Bakırköy sokaklarında kâh sanat dünyamızın ünlü yazar ve oyuncularını kâh zamanın ünlü simalarını, art-nouveau tarzı bir köşkün detayında ya da eski bir Türk evinin gölgesinde anıyoruz.

Örneğin Belgin Doruk, Gülriz Sururi, Münir Özkul, Muammer Karaca, Altan Erbulak, Suna Pekuysal, Cem Karaca, Kenan Pars, Ergun Köknar, Sırrı Gültekin, Tarık Akan Bakırköy'ün yetiştirdiği ünlülerden sadece birkaçı…

Bakırköy

Bakırköy'ün tarihi Bizans'tan da önceye Roma İmparatorluğu dönemine kadar uzanıyor. Bizans döneminde de 'Hebdomon' adıyla bilinen bölgeyi yazlık saraylar, av köşkleri, hamamlar, havuz ve bahçeler süslemekteydi. Bizans'ın son dönemlerinde "Makro Hori- Uzun Köy" veya "Makri Köy- Uzak Köy" adıyla anılan semt, Arap ve Bulgar akınlarından yorulmuş, Latin istilasıyla yağmalanmış, sonuçta küçük bir balıkçı köyüne dönüştü.

Gezimize adını bir zamanlar bolca olan ağaçlarından alan İncirlik caddesinden başlıyoruz. Şu anda Çamlık Hastanesi olarak hizmet veren yemyeşil ahşap tarihi binanın Kılıç Ali ailesinin konağı olduğunu çok az kişi biliyordur herhalde. Ağaçların artık görülmediği caddede Hürriyet kahramanlarından Resneli Niyazi Bey'in kardeşi İhsan Bey'in tarihi konağı ise yıkılmaya terk edilmiş haliyle içleri acıtıyor.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In