Sultanahmet’i Gezmek için Keşif Rotaları

Sultanahmet ve çevresini yürüyerek keşfetmeniz için harika bir gezi rotası hazırladık. İyi keşifler…

Çoğu kişi yaşadığı kenti az tanır. Hele bu İstanbul gibi bir kentse tanımak için özel bir çaba göstermeniz gerekir. Çünkü her gün önünden geçtiğiniz ve dikkatinizi çekmeyen bir yapı veya bir duvar, İstanbul’u İstanbul yapan önemli yapı taşlarından biri olabilir.

“Peki, nasıl keşfetmeli?” diye bir soru sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bunun için önce gezmek, görmek ve ‘anlamak’ gerekir. Bizim tavsiyemiz de İstanbul’u bölgelere ayırıp özel bir rota belirleyerek keşfetmeniz ve İstanbul’un tarihinde önemli yer tutan eserleri yakından tanımanız…

Peki, işe Sultanahmet ve civarından başlamaya ne dersiniz? Bu bölgeyi adım adım gezmeniz için özel bir rota hazırladık. İsterseniz tek başınıza başlayın adımlamaya isterseniz de arkadaşlarınızla...

  • Milion Anıtı Kalıntıları: İstanbul’dan Roma’ya kadar giden meşhur yolun başlangıç noktası olan Milion Anıtı’nın bir parçası görülebilir. Bazı amatör ziyaretçiler mermer kalıntıyı değil de arkasındaki 18. yüzyıla ait su terazisini bu anıt sanıyorlar. Önündeki çeşmeyi Beşir Ağa yaptırmış. Darüssaade Ağası olan Beşir Ağa, Afrikalı kara ağalardandı.
  • Yerebatan Sarayı: 6. yüzyıldan günümüze ulaşan en büyük sarnıçlardan olan Yerebatan Sarnıcı’nı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) işletiyor. Sadece su depolamak için yapılan sarnıcın içerisinde yer alan iki büyük Medusa başı, tesadüfen malzeme olarak kullanılmış. Bu iki heykelin Çemberlitaş civarında düzenlenen törenlerdeki zafer taklarının kemer kilitlerinde de kullanıldığı düşünülüyor.
  • Halide Edip Adıvar Anıtı: İzmir’in işgalini kınamak için İstanbul’da yapılan büyük mitingin ateşli konuşmacısı, Türk edebiyatının en önemli kadın yazarlarından biri olan Halide Edip’in büstü meydanın bir köşesini süslüyor.
  • Cevri Kalfa Sıbyan Mektebi: Türk Edebiyatı Vakfı olarak kullanılan yapı, İstanbul’un ilk modern okul binalarından biri. Yapıyı, Sultan II. Mahmud tarihte Alemdar Vakası olarak bilinen olaylarda kendisini kaçırıp kurtaran cariye Cevri Kalfa için ampir üslubunda inşa ettirmiş.
  • Sultanahmet Köftecisi: İstanbul’un en eski lezzet duraklarından biri… Köfte, piyaz ve irmik helvasını mutlaka tadın.

Firuz Ağa Camii

  • Firuz Ağa Camii: Erken klasik dönem için İstanbul’da bulunan en güzel eserler arasında yer alıyor.
  • Azize Euphemia Martirionu Kalıntıları: Kadıköylü meşhur Euphemia adına şehitlik kilisesi haline getirilen bu kalıntılar, İstanbul’daki en önemli Bizans anıtlarından biridir.
  • Lausos Sarayı Kalıntıları: Sultanahmet parkının içerisinde, tuğla duvarları hâlâ görülebilen bu saray kalıntısı, 1600 yaşında.
  • Binbirdirek Sarnıcı ve İstanbul Bizans Anıtları Maket ve Planları Sergisi

Bu rota için yaklaşık altı saatinizi ayırmanızı öneririz. 

Keyifli geziler!


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In