Sultanahmet ve Tarihi Yarımada’daki Dikilitaş ve Sütunlar

Tarihi Yarımada’da yer alan Roma ve Bizans döneminden kalma sütunlar gerek mimari yapılarıyla gerekse hikâyeleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Dikilitaş

Roma ve Bizans döneminden kalma taş sütunlar arasında en ilginci kuşkusuz Sultanahmet Meydanı'nda yer alan Dikilitaş'tır. Mısır hükümdarı III. Thutmosis tarafından M.Ö 1450'de diktirilen taş, yıllarca eski Mısır'ı süslemiştir.

Hiyerogliflerle süslü bu Mısır dikilitaşının İstanbul'a geliş hikâyesi ise oldukça ilginç:

Dikilitaş’ın Mısır'dan İstanbul'a getirilmesi için ilk adım şehri yeniden kuran ve şehri süsleyebilmek için çeşitli yerden topladığı anıtları getirten I. Constantinus’un oğlu tarafından atıldı. Fakat anıt ancak İskenderiye'ye kadar getirilebildi. Nihayet daha sonraki yıllarda İmparator İulianus tarafından İstanbul'a getirildi ve mermer bir kaide üzerine oturtuldu.

Kaidenin iki tarafında Grekçe ve Latince kitabeler bulunuyor, diğer iki tarafında ise hipodromda düzenlenen at yarışları tasvir ediliyor. Dikilitaşın dört yüzünde de Mısır Tanrısı Amun - Ra ile Thutmosis figürlerinin bulunduğu hiyeroglifler yer alıyor.

Tarihi Yarımada'daki Sütunlar

Yılanlı Sütun

Büyük Konstantin tarafından Delfi şehrinden İstanbul'a getirtilen Yılanlı Sütun, Helenistik döneme ait âbidelerin en eskisi. 29 burmadan oluşan ve üstünde birbirine sarılmış üç yılan bulunan sütunun, akrep, çıyan ve yılan gibi hayvanları kentten uzak tutuğuna inanılırdı. Şimdi yılan başları eksik olsa da eski tasvirlerinden sütunun tam hali görülebiliyor.

Örme Dikilitaş (Konstantin Dikilitaşı ya da Milyonbar)

Örme Dikilitaş, bir demir direğin çevresinde örülen 300 bin kadar taştan yapılmış ve bugüne kadar gelebilmiş büyük bir anıt olma özelliğine sahip. Sütunu yaptıran VII. Konstantin’in, tepesine, mıknatıslı bir taş koydurarak mıknatısın demiri çekme özelliğinden ötürü bu sütunun kıyamete kadar yıkılmasını engellemeyi düşündüğü rivayet ediliyor.

Dikilitaş ve Sütunlar

Gotlar Sütunu

Gülhane Parkı’nda yer alan sütun Roma dönemine aittir. Romalıların Gotlara karşı kazandığı bir zafer sonrasında dikilen 15 metre boyundaki anıtın üzerindeki kitabede Gotlara karşı kazanılan zaferden bahsedilir. Kitabede yer alan yazılar, günümüzde oldukça silik durumdadır. 

Çemberlitaş (Konstantin) Sütunu

Sultanahmet Meydanı'nı Beyazıt'a bağlayan yol üzerinde yer alan Çemberlitaş Sütunu, İmparator I. Constantinus zamanında Roma İmparatorluğu'nun başkentinin Roma'dan İstanbul'a getirilmesi vesilesiyle 330 yılında dikildi.

Günümüze orijinalinden daha kısa hali ile gelebilen anıtta yer alan mermer başlıklar 12, alttaki takviye kısmı ise 18. yüzyıla aittir.

Anıt, tarih boyunca meydana gelen yangınlardan oldukça etkilendiği için, demir çemberlerle korumaya alındı. Ayrıca anıtla ilgili yüzyıllardır dile getirilen bir söylentiye göre, sütunun altındaki bir küçük odada, Hıristiyanlığa ait kutsal emanetler yer alır.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In