Şıklığın Merkezine Seyahat: Nişantaşı

İstanbul’un şıklığının ve zarafetinin temsilcisi Nişantaşı, şık butikleri, mağazaları, restoranları ve kafeleriyle herkesi büyüler.

Adını padişahların atış talimi yaptıktan sonra iyi atışlarını işaretlemek üzere diktirdikleri anıt taşlarından alan Nişantaşı, Valikonağı ile Teşvikiye Caddesi’nin kesiştiği bölgede yer alır. Konaklar semti Nişantaşı’na ilk nişan taşı, 1790-1791 yıllarında III. Selim tarafından diktirilir. Şişli ilçesine bağlı olan bu semtte yerleşimin tarihi 19. yüzyılın ortalarına kadar uzanır. Daha önce tamamen atış talimleri yapılan ormanlık bir alan olan semt, sarayın Dolmabahçe ve Yıldız’a taşınmasıyla birlikte hanedan üyeleri ve ileri gelen devlet görevlilerinin bölgeye yerleşmesiyle önem kazanır.

III. Selim’den sonra II. Mahmut’un ve Sultan Abdülmecid’in de ilgi odağı olur. Sultan Abdülmecid’in bölgeye olan ilgisi, Dolmabahçe Sarayı’na taşınmasının ardından artar. Sultan Abdülaziz döneminde yerleşim bölgesi olmaya başlayan Nişantaşı, Pera yani Beyoğlu’na yakın olması nedeniyle Osmanlı’nın gözde semtleri arasına girer.

Günümüzde Nişantaşı

Cumhuriyet döneminde de İstanbul’un en önemli bölgelerinden biri olan Nişantaşı, gerek alışveriş gerekse sosyal hayatın renkliliği açısından İstanbullular ve turistlerin yoğun ilgisini görür.

Nişantaşı’na gittiğinizde, İstanbul’da yer alan ve her biri alışveriş ve iş merkezi olan Maslak, Levent ve Etiler’den daha farklı bir yapıyla karşılaşırsınız. Tamamen yeni binalar ve sitelerle çevrilmiş olan bu bölgelerden farklı olarak Nişantaşı, gerek tarihi dokusu gerekse kültürel mozaiği ile sizi sıcak bir yer olduğunu hissettirir.

Popüler Mekan Nişantaşı

Gece Gündüz Canlı

Dünyaca ünlü markaların prestij mağazalarına ev sahipliği yapan Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden kalma binalarında alışverişle başlayan yolculuğunuz, akşamüstleri kafelerde, akşam restoranlarda ve gece ilerleyen saatlerde ise barlarda devam eder. Bütün bu hareketlilik içinde gazeteci, yazar, sinemacı ve modacı gibi meslek gruplarından ünlü simaları da görürseniz şaşırmayın!

Başta Nişantaşı Festivali olmak üzere pek çok kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapan semtte, kaldırımlarda, ağaçlarda ve trafik ışıklarında çeşitli sanatçıların çalışmalarına ya da sokak sergilerine rastlayabilirsiniz. Yılbaşı gecesi düzenlenen sokak partilerinde de yeni yılın coşkusunu büyük bir heyecanla hissedersiniz.

Tüm renkliliğiyle bir karnaval havasını hissettiğiniz Nişantaşı’ndan Maçka Parkı’na çevirelim yönümüzü… Küçük patika yolları, ağaçları ve kafeleriyle Maçka Parkı, şehrin ortasında kır havası yaşatır. Park, semtte gerçekleştirilen çok özel konserlere, açık hava sergilerine ve çeşitli sanatçıların ilginç performans gösterilerine ev sahipliği yapar. Ayrıca sabah sporu arkasından yapılan güzel kahvaltılarla da Maçka Parkı, vazgeçilmez mekânlar arasında yerini alır. 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In