Sessizliğin Sesi; Abant

Beyaz beyaz beyaz... Her yer bembeyaz; buz tutmuş göl, beyaza çalan gökyüzü ve yine beyaza bürünmüş çam ve köknar ağaçları... Abant’ın kışı budur.

Abant her kış sakinliğin beyazlara bürünen başkentidir.

Kar, Türkiye’nin büyük bölümünde çileye dönüşürken, Abant her kış sakinliğin beyazlara bürünen başkentidir. Abant her kış sevdiğim, mutlaka bir ara kaçıp sığındığım sakin liman olmuştur.

abant-tatil-firsati

Anayoldan ayrılınca o kıvrımlı, birkaç kilometrelik yol başlar. Film şeridi gibidir o yol... Pek çok filmi anımsatır Anhony Hopkins-Nicole Kidman’ın İnsan Lekesi filminin girişidir.. Julia Ormond-Gabriel Byrne’in Smilla ve Karlar’ı beyaz bir lekedir. O yol hiç bitmesin istersiniz, aracınızı hiç olmadığı kadar yavaş sürersiniz, müziğin sesini kısar tekerleklerin kardaki sesini dinlersiniz. Abant sessizliğin şarkısıdır. Abant neredeyse tüm kış böyle bir yolla karşılar sizi.

Abant bir cümle içinde kullanabileceğinizden daha fazla durağan, sakin ve romantiktir.

abant-yol-manzaralari

En büyük kalabalıklarıyla bile ıssız beyazdır Abant. Kar özlenir ya, işte bu özlemin en mağrur dostudur Abant. Kendi halinde, zararsız, vefalıdır; ne yaz, ne sonbahar ne de kış hayal kırıklığına uğratır sizi. Sahip olduklarını paylaşmakta cömerttir yani. Yazın rengârenk çiçekleri, sonbaharda yeşilden sarıya, kızıldan kahverengiye dönerek dallardan düşen yaprakları, kışınsa beyaz bir örtünün altında kendini gizleyen güzellikleriyle her mevsim insana başka bir tablo sunuyor burası. Abant bir cümle içinde kullanabileceğinizden daha fazla durağan, sakin ve romantiktir kısacası.

Abant'a ne zaman gidilir?

Abant 4 mevsim gidilicek İstanbul'a yakın yerlerdendir. Her mevsiminin tadı bambaşkadır. Ama en güzel zamanları kışın karlı dönemleriyle  ilkbahar aylarıdır. 

Abant'a Sonbahar

Sevgilinizle romantik bir tatil yaşamak isterseniz Abant'a Sonbahar zamanı gelmelisiniz. Mevsimin etisiyle yapraklarını bırakan ağaçların göl ve etrafına saçılan yaprakları oldukça güzel görüntü oluşturur.

Abant'a Kış

Kış mevsiminde yağan kar etraftaki ağaçları ve gölü bembayaz doğal bir örtüyle örter. Bu zamanlarda bakılmaya değer güzel bir manzara ortaya çıkar. Ahşap evlerde şömine keyfi geçirebiliceğiniz doğal güzellik Abant'a ailenizle birlikte tatil yapmak istiyorsanız okulların tatil zamanından yararlanarak kış mevsimini kısa bir sürede olsa Abant'a geçirebilirsiniz.

abant-tatil

Abant'a İlkbahar

İlkbahar'da Abant oldukça renklidir.Yeni açmış olan çiçekler rengarenk bir manzaraya dönüştürür Abant'ı nefis doğa havasıyla lezzetli kahvaltı ve piknikler yaparak gezinizi kıs bir süreliğine keyfe dönüştürebilirsiniz.

Abant'a Yaz 

Yaz aylarında serinlemek için göle girebilir yada çevredeki işletmelerde eğlenebilirsiniz. Okullarında tatile girmesi ile ailece tatil yapmak isteyenler için oldukça cazip bir dönemdir.

Abant'a nasıl gidilir?

Eğer Abant’a otobüslerle ulaşmak isterseniz neredeyse çoğu şehirden Bolu’ya otobüs seferi mevcut. Önce Bolu’ya otobüsle ulaşıp daha sonra taksi veya minibüslerle Abant’a gidebilirsiniz.

Abant’a özel aracınızla gelmek isterseniz; Bolu Dağı’nın çıkışında Abant yol ayrımını göreceksiniz ve tabelalar sizi Abant’a ulaştıracak.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In