Şehirde Bisiklet Zamanı

Şehirde Bisiklet Zamanı

Büyüsek de, araya mesafeler de girse ne sürüşünü unuturuz ne de tadını çocukluğumuzun masalsı nesnesi bisikletlerin. İki tekerlekten oluşmazlar. Pır pır eden kanatları da vardır, sadece çocukların görebildiği…

Çoğu kez tatil günlerinin eğlencesi ya da spor yapmanın alternatif bir aracı olarak hayatımıza giren bisiklet, bugün dünyada şehir hayatının ayrılmaz bir parçası. Devlet yöneticilerinden ünlülere, işçilerden öğrencilere birçok ülkede bir sosyalleşme aracı olarak kullanılan bisiklet hem doğa dostu hem de sportif bir faaliyet olmasından ötürü hemen her yaştan insanın tercihi haline geldi. Genç nüfusu gün geçtikçe artan ülkemiz de bu trendden payını alıyor. Elbette bunda bisikleti destekleyen dernek ve grupların çabası büyük. Giderek kent planlamasında bile daha fazla söz sahibi olan bisiklet, bu gücünü duyarlı insanların tercihlerinden alıyor.

Dünya İki Pedala Geçti Bile

Almanların yüzde 38’inin işe veya okula bisikletle gittiği biliniyor. İngiltere’de toplam bisiklet yolu uzunluğu: 16 bin kilometre. Hollanda’da 15 bin, Fransa’da 12 bin kilometre. Türkiye’de ise; 14 büyük kentin toplamı sadece 250 kilometre. Bunun yaklaşık 60 kilometresi Bursa (Nilüfer) ve Konya’da, 41 kilometresi İstanbul’da, 15 kilometre de Yalova’da. Yeni yapılanlar da var mutlaka.

Şehirde bisiklet

Yine ilginç bir not daha: Belçika’da işine veya okuluna bisikletle gidenlere kilometre başına 0,5 EURO teşvik veriliyor.

Bas Pedala Kurtul Kilolardan

Uzmanlara göre bisiklet kullanımını alışkanlık haline getirmek, sağlığımız açısından çok yararlı. Çünkü bisiklet kullanırken gün içinde çok az kullandığımız tüm bölgeler hareketleniyor. Özellikle pedal kullanımında nizami bir nefes alış tekniği uygulanırsa kalbe çok yararlı olan bir aktivite. Yine uzmanlar İstanbul gibi engebesi bol bir şehirde dağ bisikleti kullanmanızı öneriyor. Özellikle Çamlıca’dan Üsküdar’a ya da Rumeli Hisarı’ndan Beşiktaş’a gibi rotalarda rahatlıkla ve kısa sürede forma girebilirsiniz.

Hava Kirliliğine Son

Şehirde hava kirliliği en çok şikâyet ettiğimiz konulardan biri. Bugün kimi kentlerde bisiklet kullanımı o kadar yaygın ki, şehirde hava kirliliği yok denecek kadar az. Çünkü ne kadar az otomobil, o kadar az egzoz demek. Bu anlamda bisiklet gruplarının önerdiği mevkilerden biri de adalar. Özellikle Büyükada, bisiklet turları için temiz havasıyla ve parkuruyla çok ideal. Bisikletiniz yoksa bile, adada ucuza bisiklet de kiralayabilirsiniz.

Şehirde bisiklet

Şehirde Dağ Bisikleti Macerası

Her ne kadar adlarında “şehir” geçiyor olsa da –sürekli patlayan lastikler ve eğilen jantlarla uğraşmamak için– şehir bisikletlerini değil, dağ bisikletlerini tercih edin. Kentlerimizin yüksek kaldırımları ve bozuk yollarına ancak dağ bisikletleri göğüs gerebiliyor. Ayrıca tepelerden aşağı koşan vahşi atlar misali iniş yapmayacaksanız (muhtemelen yapmayacaksınız), tek amortisörlü (önde) modelleri seçin. Şu aralar çok revaçta olan çift amortisörlü bisikletlerle hem gereksiz yere yorulursunuz, hem de Magirüs dolmuş şoförleri gibi yaylanarak yol alırsınız.

Bisiklet Deyip Geçme

Bir diğer önemli nokta, bisikletinizin kadro boyunu seçerken dikkatli olun. Trafikte kontrolü her an elde tutabilmek için bisikletiniz âdeta vücudunuzun bir parçası hâline gelmeli. Gidonu kavramak için çok fazla öne eğilmemeli, virajları alırken bisikletin yolcusu gibi hissetmemelisiniz. Kontrol her an sizde olmalı. Bunun için, ata biner gibi bisikleti bacaklarınızın arasına alıp ayakta durduğunuzda, kadronun üst sınırıyla apış aranız arasında birkaç santim mesafe olmasına dikkat edin. Ayrıca seleye oturup bacağınızı dümdüz aşağı uzattığınızda, ayak tabanınız yaklaşık olarak pedalın en altta durduğu pozisyona denk gelmeli. Selenizi buna göre ayarlamaya çalışın.

Şehirde bisiklet

Sürüş Güvenliği

Bu da tamamsa, sıra geldi güvenliğe: Bisiklet kaskı ve bisiklet eldiveniniz olmadan asla yola çıkmayın. Bu aksesuarlar kesinlikle gereksiz ya da lüks değiller. Olası bir düşme durumunda refleks olarak ellerimizi yere koyarız, işte o zaman eldivenlerinizin fiyakalı görünmek dışında ne işe yaradığını anlayacaksınız. Kask konusuna girmeye bile gerek yok, ama şöyle özetleyelim; sağlam kafa, sağlam kaskın içinde bulunur. Lastiklerin havasını ve frenleri de kontrol ettikten sonra, işte sokaktayız! O da ne, otomobiller vızır vızır üstünüze geliyor! Sakin olun, yolun sağından ilerleyin. Kaldırıma çıkmayın, zira siz artık yaya değilsiniz. Trafik ışıklarının araçlar için olan tarafına bakın. Kırmızıda durun. Sokak başlarına yaklaşırken, hem aniden çıkabilecek yayalara, hem de önünüzden sağa dönebilecek otomobillere dikkat edin. Asla kulağınızda kulaklık olmasın, duyularınızı yola verin.

Şehirde bisiklet

Kimseyle Yarışmayın

Mümkünse, otomobillerin arasında çok zaman geçirmeyin. Biraz araştırmayla, evinize yakın ve bisiklete uygun bir parkur keşfedebilirsiniz. İstanbul’daysanız en uygun yerlerden biri kuşkusuz Fenerbahçe’den Bostancı’ya, oradan da Kartal’a kadar uzanan sahil yoludur. Sahilde bisiklete ayrılmış şeridinizde farkına bile varmadan kilometrelerce yol kat edebilirsiniz. Kimi zaman arabaların arasında cambazlık yapmayı dert etmezseniz, Beşiktaş’tan Sarıyer’e uzanan sahil yolu da seçenekler arasındadır. Düz yol sıkıcı geliyorsa, bir vapura atlayın ve adalara gidin. Örneğin Büyükada’da Aya Yorgi Kilisesi’nin bulunduğu tepenin çevresini dolaşan patikayı keşfedin. “O yokuş insan için değil” derseniz, “büyük tur” denen ada çevresindeki güzergâhı takip edebilirsiniz. Her durumda, emin olun, İstanbul’da değilmişsiniz gibi hissedeceksiniz.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In