Sarıyer Karaköy Börekçisi

Canınız Sarıyer’e gidip şöyle güzel bir börek ziyafeti çekmek istiyor ama bir soru aklınızı kurcalayıp duruyor… Acaba gerçek Sarıyer Börekçisi hangisi?

Adı en az Sultanahmet Köftecisi kadar rağbet gören ve taklit edilen bir başka marka daha varsa o da Tarihi Sarıyer Börekçisi’dir. Asıl adı ‘Sarıyer Karaköy Börekçisi’ olan Tarihi Sarıyer Börekçisi, 1895 yılında Mehmet Ali Bey tarafından Karaköy’de kurulmuş aslında. Mehmet Ali Bey, börekçiyi bugün işleten Armağan Turan’ın rahmetli eşi Orhan Sadık Turan’ın dedesi.

İstanbul’un neredeyse her köşesinde bir tanesine rastlayacağınız “Sarıyer Börekçileri”nden haliyle Sarıyer’de de bir sürü var. Bu kadar börekçi içinde tek ve orijinal olanıysa, Sarıyer’in yerel esnafına sorduğunuzda “Şu ileride, caminin yanında” diye size gösterdikleri börekçi.

Size gösterilen yöne doğru yürümeye başladığınızda bina boyunca yükselen “Tarihi Sarıyer Börekçisi” yazısını ve camekânına yan yana dizilmiş kıymalı, peynirli, sade, patatesli kol ve su böreklerini hemen görüyorsunuz zaten. İştah açıcı bu görüntüye dalmış ve hangisinden yesem acaba diye düşünürken, birden masanıza oturmuş ve böreğinizi sipariş ederken bulabilirsiniz kendinizi ama bu hepimize oluyor merak etmeyin. Çam fıstıklı, kuş üzümlü, kıymalı kol böreği sipariş etmenizi öneririm, yanında da ayran. Mideler bayram etsin. Size tavsiyem en üst kata çıkıp böreğinizi orada yemeniz, çünkü Boğaz manzarasına karşı bu böreği yeme fırsatını her yerde bulamazsınız. Az önce bir İstanbul keyfiyle daha kucaklaştınız; daha ne olsun, değmesin keyfinize!

Sarıyer Karaköy Börekçisi Nerede

Sarıyer Karaköy Börekçisi

Adres: Yeni Mahalle Cad. No: 28, Sarıyer

Tel: +90 212 242 15 39


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In