Sarıyer Böreğinin Hikâyesini Biliyor Musunuz?

Sarıyer Böreğinin hikayesini bir de bizden dinlemek ister misiniz? İşte Sarıyer Böreğinin hikayesi…

İstanbul sadece tarihi dokusuyla değil, yüzyıllar boyunca birçok kültüre ev sahipliği yapmasıyla birçok farklı lezzeti de bünyesinde barındıran bir şehirdir. İstanbul’da farklı farklı semtlere gittiğinizde, her semtte, yıllar öncesine ait mutlaka bir lezzet bulabilirsiniz. Özellikle Osmanlı kültürünün yoğun olarak hissedildiği şehirde, tabii ki ilk sırada hamur işleri gelmektedir. İstanbul’un en güzel semtlerinden Sarıyer’de de ünlü Sarıyer Böreği, hamur işlerinin en güzel mirasıdır. Gelin, Sarıyer böreğinin hikayesi hakkında bilinmeyenleri hep birlikte okuyalım.

Sarıyer Böreği Tarihi

Sarıyer böreğinin tarihi, Safranbolulu Ondur Ailesi’nin 1895’te İstanbul’a gelmesiyle başlar. Bulgar ve Arnavutlar’ın hamur işi alanında çok başarılı olduğu o yıllarda, dükkan açarlar. Kısa zamanda, elle yoğrulup açılan ve kat kat yapılan yufkanın arasına koyun kıyması, soğan, fıstık ve kuş üzümü konularak hazırlanan börek çok ünlenir. Artık Sarıyer’e sadece sayfiye için değil, Ondur Ailesi’nin böreklerinden tatmak için de gelinir. Hasan Ondur, ailenin babası, müşterilerinden gelen yoğun istek üzerine, dükkanlarının Karaköy Şubesi’ni de açmaya karar verir. 1950’li yıllara tekabül eden bu süreçte, Karaköy Şubesi yoğun ilgi görmeye başlar. 1958 yılında alınan istimlak kararı sonucu, börekçinin bulunduğu binanın da yıkılması gerekir. Yıkılan binadan sonra Karaköy’de başka bir dükkan açmayan Ondur Ailesi, börekçileri için iki isim tescil ettirmiştir. Tarihi Sarıyer Börekçisi ve Tarihi Karaköy Sarıyer Börekçisi.

Lezzetli Sarıyer Böreği

En İyi Sarıyer Böreği

1800’lü yılların sonundan günümüze kadar ulaşmış bu eşsiz lezzetin en hakikisini tatmak da çok önemli. İstanbul’un farklı semtlerinde birçok börekçi, Tarihi Sarıyer Böreği olarak birçok börek çeşidi sunmakta. Ancak sizler en gerçek tada ulaşmak istediğinizde, böreğin anavatanına, Sarıyer’e gitmelisiniz. Sarıyer’in merkezinden Tellibaba tarafına giderken Yeni Mahalle Caddesi üzerinde, 1895’ten günümüze kadar gelen tarihi binada hizmet veren Tarihi Sarıyer Börekçisi’ni bulabilirsiniz. Gerçek Sarıyer Böreği lezzetinin doğru adresi olan bu yerde, mükemmel bir lezzete sahip ve hiçbir zaman kalitesinden ödün vermeyen hizmet anlayışının yanında, eşsiz deniz manzarasının da tadını çıkarabilirsiniz.

Meşhur Tarihi Sarıyer Böreği


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In