Şarap İçme Sanatı

Şarap hakkında ne biliyoruz? Şarap yapımı, çeşitleri, tadımı ve inceliklerini sizin için yazdık.

Şarap tarihinin Prehistorik (tarih öncesi) çağa kadar uzandığı sanılmaktadır. Anadolu’da Hititler ve Mısır’da Mısırlılar şarap kültürünü başlatan toplumdur. Daha sonra şarapçılık ve bağcılık Ege kıyılarından, Yunanistan, İtalya, Fransa ve İspanya’ya kadar yayılmıştır. Anadolu’da yetişen üzüm asmasının Fransa’ya geçişi M.Ö. 600 yıllarında Euxenus isimli Foçalı gemicinin sayesinde olmuştur. Hıristiyanlığın Avrupa’da yayılması sonucu, İsa’nın kanı olarak kutsal hale gelen şarap, Roma devrinde de gelişimini sürdürmüş ve kiliseler sayesinde tüm Avrupa’ya yayılmıştır.

Şarap Yapımı

Oldukça zahmetli ama bir o kadar da keyifli olan şarap yapımında dört ana işlem var.

1- Hazırlanma

Kırmızı şaraplar renklerini ezilen üzümün suyu ve kabuğunun belli bir süre temas etmesi sonucu alırlar. Beyaz şaraplarda renklenmeyi önlemek için kabuklar sudan hemen ayrılırlar. Kırmızı ve pembe şaraplarda üzümler tercihe göre iki çeşit makinede ezilirler. Birinde saplar ayrılır, diğerinde ise üzümle birlikte kalır.Bu metodun yanı sıra karbonik maserasyon adı verilen bir yöntem de uygulanabilir. Beyaz şaraplarda ise üzümler ilk olarak makinede saplarından ayrılıp ezilirler. Bundan sonra istenen şarabın cinsine göre üç farklı metot kullanılır.

Şarap Kültürü

2- Mayalanma

Tüm şaraplar iki mayalanma işleminden geçer:

a. Şekerin alkole dönüştüğü alkol mayalanması

b. Malik asidin laktik aside dönüştüğü malolaktik mayalanma

3- Olgunlaşma

Şarap üretimi mayalanma ile son bulmaz. Çoğu zaman şaraba gerçek biçimini verme işlemi henüz başlar. Artık her şey, olgunlaşmanın süresi, kullanılan tank, fıçı ya da şişenin türü, ortam sıcaklığı, şişelemeden önceki durulaşma derecesi gibi faktörlere bağlıdır. Olgunlaşma, genellikle kırmızılarda beyazlara göre daha kısa bir sürede gerçekleştirilir ve yine beyazlara göre daha büyük önem taşır.,

4- Şişeleme

Şarap üretiminde son aşamayı oluşturan şişelemede gün seçimi çok önemlidir. Erken şişeleme kırmızı şarabın etkileyici kişiliğini geliştirme şansını azaltabileceği gibi zamanından daha geç yapılan bir şişeleme, hafif şarabın tüm meyve tadını kaybetmesine neden olabilecektir. Çoğu beyazda bu işlem bağbozumunu takip eden ilk dokuz ay içinde gerçekleştirilir.

Şarap Kültürü

Bağ Bozumunun Sırrı

Üzümler ne kadar erken toplanırsa, şarapta o kadar az şeker, renk maddeleri ve olgun tanen, bunlara karşın o kadar da fazla asit olur. Erken toplanan üzümlerden yapılan şaraplar, daha hafif, ferahlatıcı ve açık renkli olur. Geç toplanan üzümlerden ise daha fazla alkol, renk maddeleri ve tanen içeren, daha zengin şaraplar üretilebilir.

Mantar deyip geçmeyin!

Şarap üretiminden sonra, ambalaj ve kapağa çok eski yıllarda ihtiyaç duyulmuş. Eski Yunanlılar bu amaçla mantarı, Mısırlılar ise balmumu ve reçine gibi bileşikleri kullanmışlardır. Amforalar uzun yüzyıllar kullanılmıştır. Hala içinde Şarap tortusu olan amforalar bulunmaktadır. Cam şişeler antik geçmişine karşın şarap üreticileri tarafından 17. yüzyıldan sonra kullanılmaya başlanmıştır. Önceleri kapatma için kullanılan cam ve seramik kapaklar, yerini mantara bırakmıştır.

Şarabı Tatmayı Bilmeli

Şarap içiminin de bir adabı olduğunu herkes bilir. Bir yudum alıp keyiflenmenizle şarabı tattığınızı sanmayın. Şarabı görme, koku alma, tatma ve dokunma duyularıyla içerseniz aradaki farkı anlayabilirsiniz. Şarabın dış görünümü, yoğunluğu, rengi, kokusu, kadehin kullanılışı, tat duyumları ve damağınızda bıraktığı tat, tüm şarap zevkinizi bile değiştirebilir.

Şarap Kültürü

İki değil 5!

Genelde bilinenin aksine 5 çeşit şarap vardır:

1- Renklerine göre şarap çeşitleri

2- İçerdikleri şeker miktarına göre şarap çeşitleri

3- Şampanya ve köpüklü şaraplar

4- Özel şaraplar

5- Sıcak şarap

Peki, sizin tercihiniz hangisi?

Klişelere son verme zamanı!

“Koyu etlerle kırmızı, açık renkli etlerle beyaz şarap” klişesi çoktan geçerliliğini yitirmiştir. Doğal aroma maddelerine önem veren, yeni ve yaratıcı yemek pişirme teknikleri, yepyeni kombinasyonları mümkün kılmıştır. Fakat çok iyi bir şarap, eğer uygun bir yemekle içilmezse beklentilerimizi boşa çıkarabilir, bir hayal kırıklığı yaratır ve keyif planlarımız hüsrana uğrar.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In