Sadberk Hanım Müzesi’ni Gezdiniz mi?

Türkiye’nin ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi, pek çok nadide sanat ve tarih eserine ev sahipliği yapıyor. İki ayrı yapı içinde yer alan müzede keyifli bir yolculuğa ne dersiniz?

Sadberk Hanım Müzesi, biri “Azaryan Yalısı” diğeri de “Sevgi Gönül Binası” olan iki ayrı yapı içerisinde yer alır.

Azaryan Yalısı’nın giriş katında, hediyelik eşya ve ufak bir çay salonu bulunuyor. Giriş katının üzerindeki birinci ve ikinci katlarında bulunan teşhir salonlarında İznik ve Kütahya çinilerinin seçkin örnekleri, tuğralı gümüşler, ibrikler, bardaklar, yemek kapları, çeyiz eşyaları, bir başka bölümde ise 16. ve 18. yüzyıllara ait kumaş örnekleri, sim ve altın işlemeli havlu ve peşkirler yer alıyor.

Müzenin yer aldığı ikinci yapı olan Sevgi Gönül Binası’da ise Hüseyin Kocabaş’ın Arkeolojik Koleksiyonu sergileniyor. Müzenin bu kısmında dolaşırken Anadolu’da yaşamış tüm medeniyetlerin izleriyle karşılaşabilirsiniz. Müzede yer alan nadide koleksiyon objelerinin yanı sıra Türk örf ve adetlerini yaşatan loğusa odası, kahve töreni gibi konulara ilişkin aksesuarların mankenlerle canlandırıldığı sergilemeler de ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

Müzeyi çarşamba günleri hariç, haftanın diğer günleri 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş fiyatları ise öğrenciler için ve yetişkinler için değişebilir. Ziyaret saatleri ve giriş fiyatlarını gitmeden teyit etmenizi öneririz.

Adres: Piyasa Cad. No: 27- 29 Sarıyer
Telefon: +90 212 242 38 13

web: sadberkhanimmuzesi.org.tr


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In