Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi’nde Tarihe Yolculuk

Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi’nde Tarihe Yolculuk

İstanbul gezilerinin keyifli bir ayağı olan Sabri Artam Vakfı Klasik Otomobil Müzesi; Çengelköy’de klasik otomobil tutkunları için hoş bir alternatif oluşturuyor.

Türkiye’nin en geniş klasik otomobil koleksiyonlarından birini barındıran Sabri Artam Klasik Otomobil Müzesi, Çengelköy’den yukarıya doğru, Ümraniye’ye çıkan yolun üzerinde yer alıyor. 1998 yılında açılan müze, her biri artık bir tarih olmuş otomobilleri geleceğe taşıyor. 

Otomobil kültürünü geliştirmek isteyenler için ideal bir yer olan Sabri Artam Klasik Otomobil Müzesi, otomobillerin gelişmesi için yapılan çalışmaları, motor ve gövde tasarımlarının geçirdiği değişikler gibi teknik gelişmeleri, sportif, gezi amaçlı, hatta sanat eseri olarak üretilen otomobil modellerini bir araya toplayarak ziyaretçilerle paylaşmayı amaçlıyor.

Tarihte İz Bırakan Otomobiller

FIVA (Uluslararası Tarihi Taşıtlar Federasyonu) tarafından tanınan Türkiye'deki ilk müze olan S.A.V Otomobil Müzesi'nde, dünyada sayıları azalmış fakat değerleri artmış, her yönden bünyesinde, “ilk”lerden birini ya da birkaçını barındıran, ülkesinin özelliklerini yansıtan, üretim yıllarının teknik özelliklerini taşıyan, tarihte iz bırakmış olaylarda yer alan otomobiller de sergileniyor.

Müzenin “Collection”bölümünde ise yaklaşık 20 yıldır dünyanın her yerinden toplanmış ve gerekli bakımlar yapılmış ve yeniden hayata döndürülmüş otomobiller bulunuyor.

Sabri Artam Müzesi Koleksiyon

Yüzün üzerinde otomobilin sergilendiği toplam beş katlı olan müzenin zemin katında 1960 ve sonrasında üretilen otomobiller, 2. katında 1950 yıllara ait otomobiller, 3. katında antika otomobiller, çatı katında ise maket otomobiller yer alıyor. Otomobil tarihine yaptığınız yolculuktan sonra keyifli bir mola vermek isterseniz, kafeterya bölümü de yine 3. katta yer alıyor.

Türkiye'nin en büyük ve en nadide klasik otomobil koleksiyonunun sergilendiği S.A.V Otomobil Müzesi, pazartesi hariç, haftanın altı günü ziyarete açık. Yine  de gitmeden teyit etmenizde fayda var. Meraklıları için oldukça güzel bir deneyim olacaktır.

Adres: Nato Yolu Bosna Bulvarı No: 104, Çengelköy

Tel: +90 216 329 50 30 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In