Rumeli Hisarı’ndan İstanbul’un Tarihini Dinle

Rumeli Hisarı’ndan İstanbul’un Tarihini Dinle

İstanbul'un fethinde, Anadolu Hisarı'nın karşısına yaptırılan Rumeli Hisarı, bir müze olarak hizmet vermenin yanı sıra, çeşitli kültür-sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

Boğaz’ın iki yakasının en dar yerine inşa edilen Rumeli Hisarı, Bebek ile Baltalimanı arasında, Anadolu Hisarı'nın tam karşısında yer alıyor. Fatih Sultan Mehmed tarafından, İstanbul'un fetih hazırlıkları sırasında Boğaz geçişini tümüyle kontrol etmek için Anadolu Hisarı'nın tam karşısına yaptırılan Rumeli Hisarı’nın orijinal planı da Fatih Sultan Mehmed tarafından çizildi. Belgeler, hisarın yapımında, bin usta ile iki bini aşkın işçinin geceli gündüzlü çalıştığını ve hisarı dört ayda tamamladığını belirtiyor.

İstanbul'un 29 Mayıs 1453 tarihinde fethedilmesiyle birlikte gerek Anadolu gerekse Rumeli hisarlarının görevleri büyük ölçüde sona ermişti. Fetihten sonra suçlu yeniçerilerin cezalandırıldığı ve Osmanlı ile savaşa giren yabancı ülke elçilik mensuplarının gözaltına alındıkları yer olarak kullanıldı.

Tarihi Rumeli Hisarı

1918'de onarılan Hisar, 1953'te tamamen revizyondan geçirildi ve yalnız minaresi kalan ortadaki camiinin bulunduğu alan açık hava tiyatrosuna dönüştürüldü. Boğaz'ın en etkileyici yapıları arasında hemen dikkat çeken Rumeli Hisarı, bugün bir müze olarak hizmet vermenin yanında konser ve tiyatro gibi birçok kültür-sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In