Rezan Has Müzesi'nde Urartu Takı Koleksiyonu Sergisi

Urartu Krallığı’na ait takıların yer aldığı yeni sergi Rezan Has Müzesi'nde sanatseverlerin ziyaretini bekliyor. M.Ö. 8. ve 7. yüzyıl’a ait aksesuarların yer aldığı bu sergiyi kaçırmayın.

Doğu Anadolu’ya özgü bir uygarlık olan Urartu Krallığı’na ait takıların yer aldığı sergide; M.Ö. 8. ve 7. yüzyıl’a ait iğneler, yüzükler, küpeler, bilezikler, fibulalar, kemer parçaları, adak levhaları, pazıbentler, boyunluklar, kolyeler, saç spiralleri, pektoral ve bütün bunların yanı sıra, 74 adet kemer bu sergide yer alacak.

 

Rezan Has Müzesi Koleksiyonu’ndan Urartu Takıları

Türkiye’nin en kapsamlı Urartu dönemi koleksiyonlarından biri olan Rezan Has Müzesi koleksiyonu yaklaşık 1.100 eserden oluşuyor. Anadolu’ya ait bir uygarlık olan Urartu Krallığı, topraklarındaki zengin maden yatakları sayesinde tunç, altın, gümüş ve demiri üstün bir sanatsallıkta işlemiş; kemer, kolye, bilezik, pazıbent=kolçak, boyunluk, pektoral, iğne, fibula, yüzük gibi objeleri hem takı olarak kullanmış hem de dinsel öğeler yüklemişler. 

Koleksiyonda bulunan kemerler üzerinde kullanılan bazı figürlü, geometrik ve bitkisel bezemeler, Urartu sanatı açısından yeni unsurlar sergilemekte. Bu da Urartulu ustaların zengin düşünce yapısını yansıtmakta ve özellikle ikonografik açıdan, çağdaşı uygarlıklarla mukayese edilmez derecede üstün olduklarını göstermekte.

Bezemeli kemerler, Urartu resim sanatının zengin sahnelerini, döneminin estetik değerlerini, sosyal yaşamı, sınıf farklarını ve kemerlerin dini işlevini yansıtması açısından önemli veriler içeriyor. Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi’nin Urartu dönemine ait takı ve kemerlerden oluşan 1.100 parçalı özel koleksiyonu, “Urartu Takı Koleksiyonu Sergisi” sanatseverleri bekliyor.

 rezan-has-musezi

Urartuların kurdukları başarılı sistem, devletin yaklaşık 250 yıl ayakta kalmasını sağlamıştır. Bu süre içerisinde devlet kademelerinde çalışan görevlilerin statülerini belirlemede ne tür sembollerin kullanıldığını kesin olarak bilinmemekte. Ancak kemerlerin bu anlamda giysi ve diğer takılarla birlikte önemli bir role sahip olduğu düşünülmektedir. Urartu toplumu tarafından yaygın bir şekilde kullanılan metal kemerler üzerlerindeki dinsel içerikli konular, muhtemelen kemeri taşıyan kişileri kötülüklere karşı koruması, cesaret ve güç vermesi inancıyla işlenmiş. 


Rezan Has Müzesi'nde yer alan Urartu Takı Koleksiyonu Sergisi'i 6 Kasım'dan - 31 Temmuz 2015 tarihine kadar gezilebilir. 

Rezan Has Müzesi, Kadir Has Üniversitesi Cibali'dir. Ziyaret saatleri: 09:00-18:00 (Yılbaşı, dini ve resmi bayramların ilk günü hariç)


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In