Rahmi Koç Müzesi'nde nostalji turu

Rahmi Koç Müzesi'nde nostalji turu

Tarihe tanıklık eden Nostaljik Tren ve Rosalie Buharlı Römorkör ile Haliç’i yeniden keşfetmeye ne dersiniz? Rahmi Koç Müzesi bizleri geçmişe götürüyor. Koleksiyonunda yer alan kara, deniz ve demir yolu ulaşım araçlarını keşfederken, Atatürk’e ait en özel

1994 yılında ziyarete açılan Rahmi Koç Müzesi, Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtindedir. Günümüzde yaklaşık 27 bin metrekarelik alana yayılan müze, üç ana bölümden oluşmaktadır. Tarihi Lengerhane Binası, tarihi Hasköy Tersanesi veAçık Hava sergileme alanı.

Rahmi M. Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesinde yer alan, Rahmi M. Koç Müzesi, tüm ülkelere ve geçmişten günümüze tüm dönemlere ait, endüstri ve mühendislikle ilgili objelerin ve belgelerinin toplanması, ev sahipliği yapılması, araştırılması, korunması ve sergilenmesine adanmış, kesinlikle kar amacı gütmeyen özel bir kurumdur. Müze, koleksiyonlarını ve kaynaklarını, İstanbullularla paylaşmak için açarak her gün çeşitli misafirlerine ev sahipliği yapıyor.

istanbul rahmi koc müzesi

Müze içinde gezerken göreceğiniz araçlar sizleri önce geçmişe götürecek sonra günümüz teknolojisinin bu evrelerden nasıl Yeniçağ’a ulaştığına şaşıracaksınız.

Koleksiyonları içinde; 1965 yılından kalma Rolls Royse, 1898 yapımı az sayıda üretilen Malden buharlı otomobil, 1922’de Frankfurt - Almanya’da bulunan Kühler Fabrikası’nda üretilmiş Magirus İtfaiye Aracı, 1870’lerin başında İngiltere'de James Starley tarafından geliştirilen Penny Farthing bisiklet, 30 yılı aşkın bir süre hizmet vermiş. 20 numaralı Kadıköy - Moda hattı tramvayı, İngiltere’de yapılan Sultan Abdülaziz'e sunulmuş Saltanat Vagonu, İlk G10 lokomotifi, dünya seyahati gören Kısmet yelkeni ve pek çok yer alıyor.

Çanakkale Savaşları’nın 100. yıl dönümüne özel, Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi,Rahmi M. Koç Müzesiile birlikte “Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı”sergisini sanatseverle buluşturuyor.Sergide; tanınmış ressamlara ait orijinal yağlıboya tablolar, İznik çinileri, gemi modelleri, antika objeler, replikalar, kostümlü cansız mankenler, canlandırmalar, gravürler, notik malzemeler, roll-up posterler, sancak ve flamalar yer alıyor.

“Bilinmeyen Yönleri ile Çanakkale Deniz Savaşı”Sergisini gezmek isteyen sanatseverler için 20 Eylül 2015 tarihine kadar gezilebilir.

Rahmi Koç Müzesi Koleksiyonun en özel araçları neler?

Ford Model T

ford t1918 modelFord T’nin müze içinde dört ayrı örneği yer alıyor. 1918 model Roadster, 1918 model Tourer ve 1926 model TT otobüs. “T” Modeli ilk kez 1908'de üretilmiş ve 1927'ye kadar bu modelden yeni üretim bandı prensibi kullanılarak 15 milyonun üzerinde imal edilmiştir. Müzenin en meşhur otomobillerinden olan araç müzenin en özel parçalarından biridir.

 

Penny Farthing

iki tekerlikli bisikletPenny Farthing, 1870’lerin başında İngiltere'de James Starley tarafından geliştirilmiş bisikletlerdendir. Bisikletlerin ön pedalları tekerleğe sabitlenmiş olduğundan hızı arttırmanın tek yolu ön tekerleği büyütmekti. Bu fikirle geliştirdiği bisikletin isminin hikâyesi de, 19. yüzyıl İngiltere’sinde 'penny' ve 'farthing' en düşük değerli para birimlerindendi. 'Farthing' değer ve boyut olarak 'penny'nin dörtte biriydi. Kocaman ana tekerlekleri olan, sabit vitesli bu inanılmaz icadın bu iki para birimine şekil olarak çok benziyordu. Bu benzerlik onun takma adı oldu.


Atlı Tramvay

rahmi koç müzesi1872 yılında Azapkapı-Ortaköy hattında ilk atlı tramvay seferleri yapılmaya başlanmıştı. Atlı tramvaylar yerlerini 1914 yılında elektriklilere bırakmışlardır. Burada göreceğiniz Atlı Tramvay 14 no'lu Beşiktaş - Karaköy hattında hizmet vermiştir.

 

Douglas DC-3 'Dakota'

ucak rahmi koc İlk uçuşunu 1935'te yapan ve şimdiye kadar yapılanlar içinde en başarılı ve en çok sevilen uçak olan DC-3. 1940-50'lerde dünya sivil havacılığının belkemiği haline gelmiştir. Yapımından 60 yıl sonra bile 400'den fazla DC-3 hizmet vermekteydi. Bu uçak, Amerikan Hava Kuvvetleri'nde askeri C-47 Skytrain olarak hizmet görmüş, daha sonra DC-3 olarak değiştirilmiştir. 1986'ya kadar taşımacılık hizmetlerinde kullanılmıştır. Sayın Nedim Sulyak tarafından bağışlanmıştır.

Rahmi Koç’ta geçmişin dükkânları canlanıyor.

Eski dönemin önemli dükkânları; saat, oyuncak, eczane ve zeytinyağı fabrikasının maket olarak canlandırıldığı “Yaşayan Geçmiş” bölümünde zaman geriye saracak. Teknolojinin el emeği, göz nuru olduğunu tekrar sizlere anımsatacak.

Rahmi Koç Müzesi’nde gezebileceğiniz alanlar bunlarla sınırlı değil. Aynı zamanda önemli buluş ve icatların orijinal ve patentli ürünleri, nostaljik araçaların maketleri, eski dönemin ;hızar, buhar ve vapur gemilerinin makineleri da yer alıyor.

 

gramofon ve fotoğraf makinası

Rahmi Koç Müzesi’ni gezerken mutlaka bu aktiviteleri yapın!

Rahmi Koç’un içinde bu kadar nostaljik eserle haşır neşir olduktan sonra bu araçların içine girip, gezip ve deneyimlemeden dönmek olmaz.

  • TCG Uluçalireis Denizaltı’sını rehber eşliğinde gezin.

1946’da aktif görevden alınıp yedek filoya katılana kadar, İkinci Dünya Savaşı süresince Japonya'ya karşı görev almış olan denizaltı 1950’lerin başında en üst Gruppy tadilatı görerek 1953’te tekrar hizmete gitmiştir. 30 yıl boyunca Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda hizmet veren denizaltı Rahmi Koç Müzesi’nde meraklı konuklarını bekliyor.

  • Rosalie Buharlı Römorkör ile Haliç’de tur atın.

Rosalie, dünyanın bilinen en eski buharlı römorkörlerinden biridir. 95 HP gücündeki orijinal, bileşik buharlı makinesi dolayısıyla türünün tek örneğidir. 1924’ten 2013 yılına kadar, çeşitli isimler altında, farklı sahiplere römorkör olarak hizmet vermiştir. Bahar ve yaz aylarında bu nostaljik römorkör ile Haliç Turu yapabiliyorsunuz.

  • Nostaljik Demiryolu’nda nostaljik yolculuk yapın

Hafta sonları, Haliç kıyısına döşenen dar hat demiryolu üzerinde işleyen nostaljik bir tren ile Haliç boyunca kısa bir gezi yapılmaktadır.


Rahmi Koç Müzesi ücretleri

Müze Giriş Ücreti: Yetişkin 12.5TL, Öğrenci 6TL
DenizaltıGiriş Ücreti:Yetişkin 7TL,Öğrenci 5TL
Keşif Küresi Giriş Ücreti:Yetişkin 2TL, Öğrenci 2TL


Rahmi Koç Müzesi'ne nasıl gidilir?

İETT Otobüslerinden47 Eminönü – Yeşilpınar,47E Eminönü – Binevler,47Ç Eminönü – Güzeltepe,47N Eminönü – Nur Sitesi,54HT Hasköy – Taksim – Mecidiyeköy,54HŞ Hasköy – Şişli – Taksim ve36T Taksim – Cebeci ile Metrbüsle Halıcıoğlu durağında inerek. Minübüs ileŞişhane - Alibeyköy hattı kullanarak müzeye ulaşabilirsiniz.


Adres: Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. No: 5 Hasköy-İstanbul

Telefon: (0212) 369 6600


Müze Salı-Pazar günleri arasında saat 10:00-18:00 saatleri arası açıktır.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In