Rahmi Koç Müzesi’nde Hem Eğlenin Hem Öğrenin

Türkiye’nin ilk ve tek sanayi müzesi olan Rahmi M. Koç Müzesi hem eğlendirici hem de eğitici özellikleriyle yaşayan bir sosyal mekân niteliği taşıyor.

Haliç kıyısında, yaklaşık 20 bin m²’lik bir alan üzerine kurulan Rahmi M. Koç Müzesi, sanayi, iletişim ve ulaşım tarihindeki gelişmeleri yansıtan Türkiye'nin ilk ve tek sanayi müzesi...

Müzede, bir çamaşır makinesinin nasıl bir teknoloji ile çalıştığını görebileceğiniz gibi, birçok bilimsel deneyi yapma keyfini de yaşabilirsiniz. Bu nedenle de müze, her yaştan ziyaretçi için oldukça öğretici bilgiler sunuyor.

Rahmi M. Koç Müzesi'nde geçmişle günümüz arasında yolculuğa çıkan ziyaretçiler, buharlı gemiyle Boğaz keyfi yapma imkânı buluyor. Hafta sonları günde dört kez müzenin rıhtımından "Liman 2" adındaki 1936 yapımı buharlı gemiyle yapılan nostaljik Haliç gezileri, yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Rahmi Koç Müzesi Liman

Müzenin bahçesinde cumartesi ve pazar günleri, havanın uygun olması durumunda 13.00–15.00 saatleri arasında çeşitli aktiviteler düzenleniyor. Ziyaretçiler burada klasik otomobillerin motor sesini duyarak, binilmesi imkânsız gibi görünen Penny Farthing bisikletinin nasıl kullanıldığına tanık oluyor. Ayrıca yüzyılın icadı kabul edilen Ginger'i de kullanma fırsatı buluyor.

Türkiye’nin İlk Sanayi Müzesi

Eserlerin çoğu, Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Koç Holding'in Şeref Başkanı Rahmi M. Koç'un özel koleksiyonundan oluşuyor. Çeşitli kurum, kuruluş ve kişiler tarafından yapılan bağışlar ve süreli olarak verilen eserler de özellikle araba, savaş araçları, uçaklar ve gerçek bir 2. Dünya Savaşı denizaltısı gibi büyük objeler, müzeyi daha da zenginleştiriyor.

Ziyaret sırasında Tearoom'da, müze mağazasında, Barbarossa Pub, Halat Restaurant ve Café Du Levant'ta mola vermeyi unutmayın. Müze stilinde dekore edilmiş ve koleksiyondan parçaların sergilendiği bu mekânlar, pazartesi hariç her gün geç saatlere kadar açık.

Pazartesi günleri kapalı olan müze, salıdan cumaya 10.00-17.00, cumartesi ve pazar günleri ise 10.00 ile 19.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Ayrıca müzenin kapalı olduğu saatlerde önceden haber vermek koşulu ile minimum 10 kişilik gruplar için özel geziler de düzenlenebiliyor. Ama yine de gitmeden teyit etmenizde fayda var.

Müzede giriş ücretleri öğrenci, yerli, yabancı ziyaretçi özelinde değişkenlik gösteriyor. Denizaltı ziyareti için ise ek ücret alınıyor.

Rahmi Koç Sanayi Müzesi

Adres: Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Caddesi No: 27 Hasköy, İstanbul

Telefon: +90 212 297 66 39


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In