Piyerloti Kahvesi’nde İstanbul ve Kahve Bir Arada

Piyerloti Kahvesi’nde İstanbul ve Kahve Bir Arada

Muhteşem Haliç manzaralı Piyerloti Kahvesi’nde, bol köpüklü bir Türk kahvesi ve yanında nargile ile Tarihi Yarımada’yı kuşbakışı seyretmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Altın Boynuz” olarak da adlandırılan Haliç'in muhteşem manzarasını en iyi seyredebileceğiniz yer olan Piyerloti Kahvesi, adını aynı zamanda Fransız deniz ataşesi olan ünlü romancı Pierre Loti'den alır.

Kahveye Eyüp semtinden arabayla, ya da yaya olarak, patika yoldan ulaşabilirsiniz. Ama biz teleferikle çıkmanızı öneririz. İki dakikalık bu yolculuktan eminiz ki çok keyif alacaksınız.

Piyerloti Manzarası

Bir yandan manzaranın tadını çıkarmak, bir yandan da bol köpüklü Türk kahvesi, ince belli cam bardakta çay ve geleneksel nargile keyfi yapmak istiyorsanız Piyerloti’den daha uygun bir yer bulamazsınız diyebiliriz. Geleneksel Türk motifleriyle döşeli, taş bir teras görünümünde olan kahve, Eyüp sırtlarından Haliç'e doğru bakıyor. Kahvenin bir bölümünde kartpostallar, hediyelik eşyalar ve kitaplar satılıyor. Arka tarafta kalan bölümde ise eski İstanbul evleri şeklindeki konuşlanmış apart oteller, restoran ve kafelerden oluşan bir kompleks bulunuyor.

Pierre Loti kimdir?

1850 – 1923 yılları arasında yaşamış ve gerçek adı Louis Marie Julien Viaud olan Fransız yazarın, İstanbul'a geldiğinde en sık ziyaret ettiği yerlerden biri o zamanki adıyla “Rabia Kadın Kahvesi”dir. Özellikle nargileye meraklı olduğu bilinen Loti'nin, sık sık bu kahveye gelmesinin anısına, kahvenin ismi Piyerloti Kahvesi olarak değiştirildi ve bu isim günümüze kadar da geldi.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In