Pera Müzesi’ne Gitmek için Çok Sebep Var!

Pera Müzesi’ne Gitmek için Çok Sebep Var!

Pera Müzesi, çok amaçlı sergi salonları, oditoryum/fuaye ve konuklama mekânlarıyla çağdaş bir “müze-kültür merkezi”. Müze, değişik temalı devamlı ve süreli sergiler yanında sözlü ve görsel etkinliklerle de İstanbullulara geniş bir kültür hizmeti veriyor.

Beyoğlu Tepebaşı semtinde yer alan ve 1893’te Mimar Achilee Manoussos tarafından inşa edilen ve yakın zaman kadar “Bristol Oteli” olarak bilinen bina, Mimar Sinan Genim tarafından tümüyle restore edilerek “Pera Müzesi”ne dönüştürüldü. Pera Müzesi’nin birinci ve ikinci katlarında vakfa ait özel koleksiyonlar sergileniyor. Üçüncü, dördüncü ve beşinci katlar çok amaçlı sergi salonu olarak ayrılmış.

Sekiz katlı ve 3700 metrekarelik bir alan üzerine kurulan müzenin ilk katında “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu” bulunuyor. Anadolu’da kullanılmış ağırlık ve ölçü birimlerinin, tartı ve ölçü aygıtlarının sergilendiği koleksiyon özellikle arkeoloji meraklılarının ilgisini çekiyor. Aynı katta, Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’nu da bulmak mümkün. Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait olan koleksiyon ise 300’ü aşkın tablodan oluşuyor. 18. yüzyıldan 20. yüzyıla Osmanlı dünyası ve Osmanlılar temasını taşıyan koleksiyon Osmanlı’dan etkilenmiş oryantalist Avrupalı ressamların tablolarını içeriyor. Bu koleksiyonda Pera Müzesi’nin en ünlü eserleri arasında bulunan Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi tablosu yer alır.

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi Salı-Cumartesi 10.00–19.00, Pazar günü ise 12.00–18.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkün. Ancak olası değişiklikleri de düşünerek mutlaka gitmeden önce arayarak bilgi alın.

Adres: Meşrutiyet Cad. No: 141 Tepebaşı - Beyoğlu

Telefon: +90 0212 334 99 00

 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In