Pera Müzesi'nde Sanatçı Hayata Karşı Tuhaf Filmler

Pera Film’in, bu yıl altıncı kez düzenlediği "Tuhaf Filmler"in gösterimleri bugün başlıyor. 1 Nisan'a kadar devam edecek programda "Sanatçı Hayata Karşı" teması altında birbirinden “tuhaf filmler” sinemaseverler ile buluşacak.

Bu sene “Tuhaf Filmler”de, Fransız ve ABD’li sanatçılar Narimane Mari, Frank Smith, Gurwann Tran Van Gie, Isabelle Prim, Shanti Masud, Marie Losier, Jonathan Caouette ve Cecile Paris’in film ve videoları gösterilecek.

Pera Film’in 2008 yılından bu yana her yıl düzenlediği farklı tema ve anlatımları ile dikkat çeken "Tuhaf Filmler" Sanatçı Hayata Karşı’da, sekiz sanatçının kişisel yolculukları aracılığıyla toplumsal ve kişisel anlatıları, gözlemleri ortaya konuluyor. Programda yer alan sanatçılar Narimane Mari, Frank Smith, Gurwann Tran Van Gie, Isabelle Prim, Shanti Masud, Marie Losier, Jonathan Caouette ve Cecile Paris. Her sanatçı farklı görsel diller ve hikayeler kullanarak tarihi, gerçekliği ve bilinçaltını araştırırken, ortak noktaları normlara karşı durmak, sanatçının dünyasında o ana dek kurulanı, sunulanı sorgulamak olarak beliriyor. Bu çok kritik bir varoluş biçimi; kaos, düzensizlik ve kargaşa dünyasını anlamlandırmak, mantığını bulmak ve düzenlemek için yaşamak ve yaratmak.

Andy Warhol’un iddia ettiği gibi, “Hep zamanın her şeyi değiştirdiği söylenir, ama aslında bizzat sizin değiştirmeniz gerekir.”

Tuhaf Filmler 13 Mart'dan 01 Nisan 2015 tarihine kadar Pera Müzesi'nde seyirciyle buluşacak. 


Sanatçı Hayata Karşı Tuhaf Filmler Film Programı

GÜNLÜK YAŞAM

Sanatçı: Narimane Mari

Fransa, 90', Fransızca, Türkçe altyazıyla

Narimane Mari dünyanın çeşitli şehirlerinde kentsel uzamları ve gündemi belirleyenleri filme çekiyor. Gezip dolaşırken, randevularına ya da alışverişe giderken çektiği bu filmler, aylakları ve çalışanları yakalıyor, şehirlerin anlatısını ve formunu belirleyen hareketleri saptıyor. Mari, günlük olana bakıyor, günlük olanı yaşıyor ve buradan şiiri yakalıyor, filmini çekiyor. Filmin sesini yaratmayı ise izleyiciye bırakıyor.


21 Mart Cumartesi, saat: 17:00

26 Mart Perşembe, saat: 19:00


SORULARIN FİLMİ

Sanatçı: Frank Smith

Fransa, 52’, Fransızca, Türkçe altyazıyla

Mart 2009’da, Kinston’dan Geneva-Alabama’ya gitmekte olan bir adam önce on kişiyi, ardından da kendini öldürür. Frank Smith, veriler, anlatı, imge ve dil arasındaki ilişkiyi sorgulayarak bu olayı inceliyor. Google Earth'ü kullanarak, cinayet günü bir seri katilin kat ettiği yolu izleyici ile paylaşıyor.


28 Mart Cumartesi, saat: 14:00

1 Nisan Çarşamba, saat: 19:00


DÜRÜST BİR DENEYİM

Sanatçı: Gurwann Tran Van Gie

Fransa, 60’, Fransızca, Türkçe altyazıyla

Gurwann Tran Van Gie'nin filmi, hipnoz altında sorguya çekilen dört kişiden yola çıkarak insanların dürüstlüğünü sorguluyor.


12 Mart Perşembe, saat: 19:00

28 Mart Cumartesi, saat: 15:30


METAMORFOZLAR

Sanatçı: Shanti Masud

Oyuncular: Clémence Poesy, Niels Schneider, Nicolas Maury, Lucas Harari

Fransa, 60’, Fransızca, Türkçe altyazıyla

“Metamorfozlar” dünya prömiyerini geçen yıl Hors Pistes 2014’te, solo gösterimde sunulan bir video performans olarak yaptı. Film, yakınlık ve eğlence, hüzün ve delilik, alçakgönüllülük ve arzu, doğum ve kayboluşu lirik ve tutkulu bir dille anlatıyor; dört kız ve dört erkeğin yüzlerini bir fantezi ve şiirsel bir atmosfer içinde dramatik bir biçimde canlandırıyor.


20 Mart, Cuma saat: 19:00

21 Mart Cumartesi saat: 13:00


AFFAIRE’İN SUFLÖRÜ

Sanatçı: Isabelle Prim

Fransa 50’ Fransızca, Türkçe altyazıyla

Georges Mélies’nin ilk filmi Grand Bazar de la Charité ve Cyrano de Bergerac’ın açılış gecesinin ortak noktası ne olabilir? Edmond Rostand’ın oyununu gerçekte kim yazmıştı? Bütün bunlar, 28 Aralık 1897 akşamı, oyunun galasında kabininde ölü bulunan İtalyan anarşisti suflör İldebrando Biribo’nun ölümüyle bir şekilde ilintili mi? Filmin örgüsü bir labirenti, bir yeraltı nehrini andırıyor. Kamera izleyiciyi tünellerden, kilerlerden, lağımlardan ve gizli geçitlerden geçiriyor, bunlar hem suflörün saklandığı yere, hem de 19. yüzyıl dizileriyle, özellikle de “Paris’in Gizemleri”yle kolayca karşılaştırılabilecek bir davanın dolambaçlı yollarına benziyor.


22 Mart Pazar, saat: 15:00

28 Mart Cumartesi, saat: 17:00


 

ALAN VEGA, YALNIZCA BİR MİLYON DÜŞ

Sanatçı: Marie Losier

Fransa, 15’, 2013, İngilizce, Türkçe altyazıyla

Film, 1970’lerin ve 80’lerin punk-postpunk ikilisi Suicide’ın vokalisti ve bestecisi, minimalist elektronik rock’un öncüsü Alan Vega’nın alışılmadık hikayesini anlatıyor. Filmde Alan kamerayla oynayarak yönetmen Losier’yle arkadaşlık ediyor,ailesi ile tanışıyor, gündelik hayatının tanığı oluyor.


25 Mart Çarşamba, saat: 19:00

28 Mart Cumartesi, saat: 18:00


LANET

Yönetmen: Jonathan Caouette

ABD, 88’, 2003, İngilizce, Türkçe altyazıyla

Jonathan Caouette’in yirmi yıldır üzerinde çalıştığı, belgesel-denemesi, zihinsel özürlü bir anneyle büyümesini anlatıyor. "Lanet", 8mm ev filmlerinin, telesekreter mesajlarının, canlandırmaların ve baş döndürücü gerçeküstü halüsinasyonların ultra kişisel bir potpurisi olarak izleyicinin karşısına çıkıyor. “Lanet,” Roger Ebert'in anlatımıyla "Kayda değer, anlık, acil, öfkeli, şiirsel ve inatla umutlu bir film".


25 Mart Çarşamba, saat: 19:00

28 Mart Cumartesi, saat: 18:00


 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In