Pedala kuvvet: İstanbul’un En İyi Bisiklet Rotaları

Pedala kuvvet: İstanbul’un En İyi Bisiklet Rotaları

İstanbul’un en iyi bisiklet rotalarını sizin için araştırdık.

Baharın geldiği, içimizin açıldığı şu günlerde akıllarda hep bir arayış var: Bu hafta sonu nereye gitsek, ne yapsak? Hem doğayla buluşmak hem spor yapmak ve yeni heyecanlar tatmak bisiklet turları sayesinde gerçekleşebiliyor. Hafta sonu kaçamaklarında nereye gidilmeli, en iyi bisiklet rotaları nereleri sizin için araştırdık, bulduk. Ortaya minik ama keyifli bir bisiklet dosyası çıktı.

İşte bisiklet rotamızın ilk durağı:

Avrupa Yakası’nın Akciğeri: Belgrad Ormanı

İstanbul’un vazgeçilmez mesire yerlerinden olan bu orman hafta sonu bisiklet kaçamakları için de ideal. Bir ucu İstanbul Boğazı’na, diğer ucu Karadeniz’e dayanan ormanlar doğayla iç içe olma olanağı da sağlıyor. Uzun ağaçların, yeşilliklerin ve çiçeklerin arasında grup halinde bisiklete binmek için de uygun. Yaklaşık 16 kilometre yol gidilebiliyor.

Belgrad Ormanı Bisiklet Parkuru

Kalabalık Ama Güvenli: Dalyan-Tuzla

Dalyan’dan Tuzla’ya uzanan 27 kilometrelik parkur hafta sonları yoğun piknikçi akınıyla yer yer sürüş keyfini azaltıyor. Ama sakin olduğunda deniz manzarası eşliğinde yapılan geziler rahat oluyor. Araç trafiği olmadığı için güvenli. Güzergâhta bulunan Fenerbahçe-Bostancı hattı da bisiklet sevenler tarafından kullanılan 7 kilometrelik bir rota.

İsteseniz de Kaybolamazsınız: Polonezköy

Polonezköy, şehre yakınlığı nedeniyle İstanbulluların hafta sonlarında uğrak yeri. Temiz havasıyla öne çıkan alanda yürüyüş ve bisiklet için ayrılmış dört buçuk kilometrelik bir parkur var. Yol engebeli olduğu için dağ bisikleti gerekiyor. Karanlıkdere Köyü’nden Polonezköy’e uzanan 10 kilometrelik yol ve Riva-Polonezköy Hattı da önerilen sürüş hatları. Bilen birileriyle gidildiğinde birçok parkur öğreniliyor ama kaybolma riski de fazla yok.

İstanbul Bisiklet Rotaları

İstanbul’a Tepeden Bakın: Aydos Ormanı

İstanbul Kartal’daki 6620 dönümlük ormanda koşu, yürüyüş, bisiklet, kano gibi aktiviteler yapılabiliyor. Doğayla iç içe bu alan batısındaki Kayışdağı Ormanı ve Büyükbakkalköy ormanlık alanıyla birlikte bir hat oluşturuyor. Kadıköy’e 20 kilometre uzaklıkta bulunan diğer adıyla Yakacık Ormanı, İstanbul’un en yüksek tepesi konumunda. Bisikletlerle veya yürüyerek ulaşılan tepede panoramik bir manzara var. Başta asfalt başlayan yol yer yer çakıla veya toprağa dönüşüyor bu yüzden bisikletçilerin hazırlıklı gitmesi gerekiyor.

Boğaz Manzarası Eşlik Etsin: Kuruçeşme-Sarıyer

İstanbul’da Kuruçeşme’den Sarıyer’e uzanan sahil boyunca rahatlıkla bisiklet kullanılabiliyor. Sahilde yaklaşık 17 kilometrelik yol Boğaz manzarasıyla dikkat çekiyor. Hafta sonları kalabalık rota ailecek hem dinlenip hem spor yapmak için alternatifler sunuyor. Trafiğe girmeden Kuruçeşme Arena’dan başlanarak Emirgan Korusu’nda bitirilecek yedi kilometrelik kolay geziler de yapmak mümkün.

İstanbul Bisiklet Rotaları

Alternatif Yollara Açık: Rumelifeneri-Kilyos

İstanbul’un Karadeniz’e en uç noktası Rumelifeneri Köyü tarihi Rumelifeneri ve kalesiyle meşhur. Garipçe ve Demirciköy’e sınırı bulunan yerleşim bölgesi şehre yakınlığına karşı kalabalık olmaması, balıkçılarıyla bambaşka bir yer hissini veriyor. Birçok noktadan ulaşılabilecek köyden sonra Kilyos’a kıyıdan giden 13 kilometrelik toprak yol da bir seçenek.

Nostaljik Ada Turu: Büyükada Büyük Tur Yolu

Özellikle bahar aylarında ziyaretçi akınına uğrayan İstanbul Büyükada’ya deniz otobüsü veya vapurlarla ulaşılabiliyor. Kültür turu ve eğlence amaçlı geziler için iyi bir adres. İsteyenler bisikletlerini kendileri getiriyor, isteyen adadan kiralıyor. İskeleden başlayıp adanın etrafını dolaşan büyük tur yaklaşık 12 kilometre ve trafiğe kapalı.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In