Oyuncak Müzesi, Çocukluğunuza Açılan Kapı

Oyuncakları unutmayanlar, hâlâ içinde küçük bir çocukla yaşayanlar… İstanbul’da tam da size göre bir yer var: İstanbul Oyuncak Müzesi!

Türkiye’nin ünlü edebiyatçılarından Sunay Akın’ın ailesine ait bir tarihi köşkte kurulan Oyuncak Müzesi, Göztepe’de sizi bekliyor. Oyuncak Müzesi, dünyanın dört bir yanından, farklı dönemlere ait, özenle seçilerek toplanmış 4 bin oyuncağı her yaştan insanla buluşturuyor. 

Oyuncaklar dünyasında yapacağınız bu yolculukta, sizi ilk olarak bir oyuncak mağazası karşılıyor. Üstelik müzenin hediyelik eşya bölümünde, geleneksel Türk oyuncakçılığının sembolü Eyüp oyuncaklarından birini satın alma şansına da sahipsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi İçi

Sürprizleri Kaçırmayın!

Oyuncak Müzesi, diğer müzelerde rastladığımız ciddi havanın dışında, şirin bir atmosfere sahip. Uzay oyuncaklarının olduğu bölüme girdiğinizde başınızın üzerinde yıldızlar yanıp sönüyor, oyuncak trenler ise gerçek bir kompartıman içinde sergileniyor. Müzenin bodrum katında ise bir denizaltının içini merak edenleri hoş bir sürpriz bekliyor.

En Eski Oyuncaklar

Müzede yer alan en eski oyuncak, 1817 yılında Fransa'da yapılmış olan bir keman. Ayrıca, 1820 yılında Amerika'da yapılan bir bebek, yine aynı ülkeden 1860 yılına ait misketler ve Almanya'da üretilen yüz yaşındaki teneke oyuncaklar ile porselen bebekler de müzenin en eski eserleri arasında yer alıyor.

Müze, Pazartesi hariç haftanın diğer günleri sabah saat 09.30 - 19.00 arasında açık. Ancak olası değişiklikleri de öngörerek mutlaka gitmeden arayın. Müze giriş fiyatları öğrenciler ve diğer ziyaretçiler için farklıdır.

Çocukluğunuza geri dönmek ve içinizdeki çocuğu tekrar hatırlamak için, Anne baba olun ya da olmayın mutlaka Oyuncak Müzesine bir kez olsun gidin.

Sunay Akın’la Oyuncak Müzesi hakkında yaptığımız röpörtajı buradan okuyabilirsiniz.

Adres: Ömerpaşa Cad. Dr. Zeki Zeren Sok. No: 17, Göztepe

Tel: +90 216 359 45 50


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In