Ortaköy’de Bir Gün

Ortaköy’de Bir Gün

İstanbul’da yaşayıp da Ortaköy’de dolu dolu bir gün geçirmemek olmaz.

Civardaki kafe ve restoranlarda Türk kahvesi veya şarabınızı yudumlarken Boğaz manzarasının tadını çıkarabilir, Ortaköy pazarından her türlü takı, otantik aksesuar ve gümüş satın alabilir, nefis kumpir, gözleme ve waffle yiyerek karnınızı doyurup aynı zamanda güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.

Boğaz Köprüsü’nün Avrupa ayağında, Boğaziçi’nin en güzide noktalarından birinde yer alan Ortaköy, çok eski zamanlardan beri ilgi gören bir yerleşim merkezidir. Osmanlı döneminde padişahlar tarafından sayfiye yeri olarak kullanılan semt, Çırağan Sarayı, Ortaköy Camii, Kabataş Erkek Lisesi ve Esma Sultan Yalısı gibi önemli tarihi varlıkları barındırır. Günümüzde ise hem alışveriş hem yeme-içme hem de eğlencenin toplandığı merkezlerden biri olan semt, her daim hareketlidir.

Ortaköy

Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Hem aktüel hayatın merkezi hem de küçük bir balıkçı kasabasını andıran Ortaköy, İstanbul’u ziyaret eden herkesin görmesi gereken yerlerden biri. Arnavut kaldırımlarıyla döşeli meydan ve caddeleri, hemen kıyıda yükselen Ortaköy Camisi ve semtin hemen solunda yer alan heybetli Boğaziçi Köprüsü size muhteşem bir manzara sunuyor. Hem kıyı şeridinde hem de Ortaköy Çarşısı’nın yer aldığı şirin ara sokaklarda yer alan kafelerde Türk kahvesi ya da ince belli bardakta çay içmenin ve yanında da nargile tüttürmenin keyfi ayrıdır. Yine aynı dar sokaklarda her türlü müzik zevki ve keseye uygun bar ve gece kulüpleri yer alır.

Ancak Ortaköy’ü Ortaköy yapan pazarıdır. Pazara girer girmez şapka, otantik giysi, alternatif çanta, el yapımı takı, saat, her türlü gümüş süs eşyası, resim çerçevesi, biblo, anahtarlık, vazo, kupa, abajur, deri giysiler gibi birbirinden orijinal ve ilgi çekici eşyayı bulabileceğiniz tezgâhların yan yana dizildiğini görürsünüz. Ortaköy pazarının en büyük özelliği kaliteli ve orijinal ürünlerinin her daim yenilenmesidir. Moda’yı takip eden, sokak modası veya alternatif giyim tarzlarını benimseyen herkesin kendine göre bir şeyler bulabileceği pazarda Tarot falı bile baktırmak mümkün.

Karnınız mı acıktı? Hemen pazarın solunda yer alan yan yana dizilmiş küçük kulübelerden kumpir ve waffle yiyebilir veya ev yapımı gözleme ile de karnınızı doyurabilirsiniz. Ya da çarşı içinde adım başı rastlayacağınız restoran veya kafelerde aperatif bir şeyler atıştırabilir veya ev yapımı Türk yemeği ya da dünya mutfağından yemekler de yiyebilirsiniz.

Hafta sonu İstanbulluların gündüzleri Boğaz havası alıp alışveriş yapmak, geceleri ise eğlenmek için mesken tuttukları Ortaköy bir hayli kalabalıktır. Semtin dokusunu ve havasını daha iyi teneffüs edebilmek için tenha bir anında gezmeyi tercih ederseniz size önerimiz hafta içi sabah saatlerini tercih etmeniz. Boğaza karşı kafelerden birinde kahvaltı yaparken meydanı ve boğazın siluetini izleyerek keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In