Obezite cerrahisine ne zaman başvurmalı?

Kilo problemi her on kişiden dokuzunun sorunu... Obezite cerrahisi ise öncesinde araştırılıp, doğru bilgilendirmelerle yapılması gereken bir ameliyat!!! Biz de sizler için Op. Dr. Erol Vural ile obezite cerrahisi hakkında konuştuk.

Obezite cerrahisine başvurmaya karar verirken, hastanın bu konuda bilinçli olması oldukça önemlidir. Hastaya hangi ameliyatın yapılacağına ve hangi yöntemlerin uygulanacağına dair araştırmalar yapılmalıdır. Ameliyatın avantajları, dezavantajları bir uzmana danışılarak öğrenilmeli ve ardından obezite cerrahisine gerçekçi beklentilerle başvurulmalıdır. Op. Dr. Erol Vural Obezite cerrahisi hakkında bilgi verdi. Operasyondan önce ve operasyona karar vermeden önce hasta ayrıntılı bir şekilde muayene edilir. Kişinin yaşı ve obezite ile beraber görülen hastalıkları araştırılır. Ardından ameliyata uygun olup olmadığına karar verir. Hormonal sorunlar tespit edilir. Bu aşamada endokrinoloji, kardiyoloji ve akciğer hastalıkları uzmanları ile birlikte çalışılır. Tüm morbid obezite cerrahisi düşünen ve karar verme aşamasında olan kişileri; endokrinoloji kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanı muayene eder. Endokrinolog, ilk olarak Cushing, hipotiroidi gibi hormon hastalıkları kaynaklı obezite sorunu olup olmadığını araştırır. Bunun için de muayene ve kan testleri yapılır.  Kardiolog, ayrıntılı olarak hastanın tıbbi geçmişini dinler ve muayene ardından kişinin yaşına ve basit tetkik sonuçlarına ihtiyaç duyulursa eforlu EKG ve ekokardiografi uygular. Daha sonra ise hasta göğüs hastalıkları açısından muayene edilir. Muayeneden sonra göğüs hastalıkları uzmanı solunum fonksiyon testleri yapar. Bu şekilde ameliyat sırasında risk oranları ortaya çıkar. Hastanın yaşaması muhtemel sorunlar ve ameliyatın başarı oranı ortaya çıkarılır. Bazı hastalarda psikiyatrik muayene de gerekebilir. Ayrıca ameliyat öncesinde mutlaka endoskopi de uygulanması gerekmektedir.

Ameliyattan sonraki süreç nasıldır?

Obezite cerrahisinin en büyük avantajlarından biri, işlemin kapalı ameliyat yöntemiyle yani laparoskopik olarak yapılabilmesidir. Bu sayede milimetrik olarak yapılması gereken işlemler, daha sağlıklı şekilde yapılabilir. Hastalar ameliyattan sonraki 4-5 saat içerisinde ayağa kalkabilir. Birkaç gün içerisinde evlerine gidebilir.

Ancak yapılan obezite cerrahisinden sonra hastaların dikkat etmesi gereken beslenme ile ilgili önemli noktalar vardır. Biz hastalarımıza ameliyattan sonraki midenin iyileşme sürecinde özellikle dikkat etmesi gereken gıdalar konusunda bilinçlendirmekteyiz. Çünkü özellikle bu iyileşme  dönemde alınmaması gereken gıdaları almak iyileşme sürecini olumsuz etkiliyor. Bununla beraber ameliyattan sonra spor ve egzersiz şart değil lakin kilo kaybına paralel olarak akciğer kapasitesinin artması dolayısıyla hastanın kondisyonun artmasına daha kolay ve rahat hareket edebilmesine neden oluyor. Buda daha kolay spor yapabilmesini sağlıyor bu dönemde  özel egzersiz programları hastanın kilo verme sürecini hızlandırmaktadır.

Operasyondan sonra hastalar daha az porsiyonlarla doyduklarını fark edecektir. Bu sebeple de hastaların yeni üst sindirim sistemine alışabilmesi ve sorun yaşamaması için özellikle iyileşmenin gerçekleştiği ilk 6 haftada belirli gıdalarla beslenmesi gerekmektedir. Obezite cerrahisi işlemlerinde uygulamanın başarı oranı hastanın ameliyat sonrası beslenme alışkanlıklarına ve egzersiz yapıp yapmadığına göre değişmektedir.

Obezite hastalarına öneriler:

  • Aşırı kilo, çeşitli durumlarda yalnızca aşırı yemekten kaynaklanmayabilir. Obezite hastaları, bunun suçunu tamamen kendilerinde arayarak bu durumu kabullenmemelidir. Çözümü için mutlaka yardım alınmalıdır.
  • Obezite hastalığının ne olduğunu, neden olduğunu, sonuçlarını ve ameliyata dair her bilgiyi araştırmalıdırlar. Ameliyattan önce bir diyetisyene başvurulmalı ve beslenme-egzersiz programı ile kilo verimi sağlanmalıdır. Ancak kilo kaybı yaşanmıyorsa, cerrahi Yöntemlere başvurmalıdır özellikle morbid obez bireylerin yaşam süresi hem daha kısa hemde kalitesizdir.
  • Ameliyat konusu düşünülüyorsa, mutlaka hastane koşulları, ekip ve tecrübe sorgulanmalıdır.

Kaynak: http://www.drerolvural.com/


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In