Miniatürk; Küçük Ülke, Mini Türkiye

İstanbul’da öyle bir müze var ki, 3000 yıllık büyük bir tarihin kültürel ve mimari mirasını bir bakışta gözler önüne seriyor.

Mardin Taş Evleri, Sümela Manastırı, Mostar Köprüsü, Sultanahmet Camii, İzmir Saat Kulesi, Mevlâna Türbesi, Peribacaları, Efes Celsus Kütüphanesi, Pamukkale, Artemis Tapınağı, Zeus Sunağı, Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Anıtkabir, Çanakkale Şehitleri Anıtı... Bunlar ve daha onlarcası, Anadolu topraklarında yaşamış, devlet kurmuş uygarlıkların, halkların inşa ettiği evler, köprüler, saraylar, camiler, mabetler, kuleler, doğal coğrafi oluşumlar... Her biri Türkiye’nin farklı farklı köşelerinde bulunan tarihi, anıtsal yapılar... Diyelim Doğubeyazıt’tasınız ve İshak Paşa Sarayı’nı ziyaret ediyorsunuz. Bursa Ulu Camii’yi görmek çok kolay desek? Miniatürk’te yapmanız gereken sadece bir iki dakika yürümek. Hepsi bu!

Türkiye’nin kültürel ve mimari mirası, Miniatürk’te bir araya toplanmış. Sadece Türkiye’nin mi? Mesela Kudüs’teki Kubbet-üs Sahra ve Mescid-i Aksa, Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evi, Mekke’deki Ecyad Kalesi; hepsi, hepsi burada bir arada. Kimisi sağınızda, kimisi solunuzda, yan yana önünüzde, arkanızda... Miniatürk, Mini Türkiye Parkı’na adım attığınız anda, kendinizi bu mirasın son derece detaylı ve özenli çalışılmış modelleriyle çevrelenmiş halde buluyorsunuz ve nereye gideceğinizi, hangi modele bakacağınızı şaşırıyorsunuz.

Miniaturk

Miniatürk, toplam 60 bin m2’lik alan üzerine kurulmuş üç ana bölümden oluşuyor. Bunların en büyüğü ve hemen göze çarpanı, tahmin ettiğiniz üzere 15 bin m2 büyüklüğündeki maket alanı yani Mini Türkiye Parkı. Geriye kalan diğer iki bölümse Miniatürk Panorama Zafer Müzesi ve Kristal İstanbul’dan meydana geliyor.

Mini Türkiye Parkı

Miniatürk’te sergilenen eserler, Prof. Dr. İlber Ortaylı ve Doç. Dr. Ahmet Haluk Dursun'un danışmanlığında bir kurul tarafından seçilmiş ve dünyada bu tür müzelerin standart ölçeği olan 1/25 oranında küçültülerek yeniden üretilmiş. Tüm modeller aynı oranda minyatürize edildiğinden, bir yapıyı diğeriyle kıyaslamanız gayet mümkün oluyor. Hatta maketlere hareket ve canlılık katması için hazırlanan insan modelleri bile 1/25 oranına uygun olarak üretilmişler. Parkta bu orana uymayan tek model, 43 metre uzunluğuyla üzerinde yürünebilen Boğaz Köprüsü modeli. Üzerinde daha rahat yürünebilmesi ve daha güvenli olması amacıyla köprünün modeli 1/23 oranında yapılmış.

Öyle çok maket, öyle incelikli ve detaylı hazırlanmış ki hayranlık duymamak elde değil. Haydarpaşa İstasyonu’nun, Sultanahmet Camii minarelerinin şerefelerinin, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nın ince ince işlenmiş taş işlemeleri bire bir, tıpkısının aynısı haliyle gözlerinizin önüne seriliyor.

Miniatürk

Bu ince ve detaylı çalışmanın arkasındaysa yurt içinde 10, yurt dışında 3, toplam 13 atölyenin ortak emeği yatıyor. Yapıların asıllarının rölöveleri çıkarılmış, rölöveleri hazır olanların üretimineyse derhal geçilmiş. Unutmadan söyleyelim; az önce bahsettiğimiz 13 atölyenin dışında, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi, Döner Sermaye İşletmeleri’nde de Miniaturk için üretimler gerçekleştirilmiş.

Eserler 6 Dilde Tanıtılıyor

Parkta dolaşırken duyulan müziğin arasından kulağımıza tanıdık bir ses ilişiyor. Şehir Tiyatroları oyuncusu Mazlum Kiper’in sesi... Her modelin önünde bir sesli rehberlik sistemi bulunuyor. Sistemin lazer okuyucusuna biletinizi okutuyorsunuz ve o tanıdık ses hem Türkçe hem de İngilizce olarak, o modelin tarihçesini, orijinalinin nerede olduğunu anlatıyor ziyaretçilere. Sistem sadece Türkçe ve İngilizce tanıtımla sınırlı değil, Fransızca, Almanca, Arapça ve Rusça da dahil olmak üzere altı dilde bilgi veriyor. Bu arada aman atlamayalım, parkta dolaşırken duyulan müzikleri ünlü bestecimiz Fahir Atakoğlu, özel olarak Miniatürk için bestelemiş.

Çanakkale geçilmez!

Miniatürk Panorama Zafer Müzesi, 25 Aralık 2003 tarihinde açılmış. Kapalı mekânda düzenlenmiş ve büyük bölümünde Çanakkale Savaşı’na yer verilmiş panoramada hem Çanakkale Savaşı’nın hem de Kurtuluş Savaşı’nın ses ve ışık efektleriyle desteklenen, minyatür askerler ve silahlarla sergilenen sözsüz anlatımı göz dolduruyor. Mekânın kapısından girer girmez sizi Çanakkale Boğazı sırtlarında mevzilenmiş askerler, toplar, yaralılar, onları tedavi eden hemşireler karşılıyor. İlerledikçe manzara değişiyor ve köylerden asker uğurlayanlara, cepheye cephane taşıyanlara eşlik etmeye başlıyorsunuz. Cumhuriyet’in 80. yılı anısına açılan Zafer Müzesi’nde ayrıca bir de Atatürk Fotoğrafları sergisi bulunuyor.

Miniaturk Adana Taş Köprü

İstanbul’un Sırça Bibloları Kristal İstanbul’da

Kristal bloklar içine işlenmiş, yavaş yavaş dönen Galata Kulesi, Ayasofya, St. Antuan Kilisesi, Kız Kulesi, Çırağan Sarayı, Süleymaniye Camii, İstanbul Üniversitesi... Karanlık sergi salonun içinde rengârenk değişen ışıklandırmalarıyla, her biri ayrı ayrı birer simge olan on altı İstanbul eserine yer veren, dünyanın ilk ve tek kristal müzesi Kristal İstanbul, Miniatürk’e farklı bir çeşni katıyor. Kristal cam içine lazerle işlenmiş İstanbul eserleri arasında ayrıca Rumeli Hisarı, Fatih Camii, Dolmabahçe Saat Kulesi, Eyüp Sultan Camii gibi yapıları da görmek mümkün.

Anadolu ve yakın coğrafyasının 3000 yıllık tarihini geçmişten bugüne taşıyan Miniatürk, haftanın her günü, hafta içi 09.00 – 18.00, hafta sonuysa 09.00 – 18.00 saatleri arasında açık.

Adres: İmrahor Cad. Borsa Durağı Mevkii, Sütlüce 34445, Beyoğlu – İstanbul
Tel: +90 212 222 28 82


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In