Kısa Bir Paris Seyahatinin Püf Noktaları

Paris’e yapacağınız birkaç günlük seyahatle bu rüya şehrin tadını çıkarmanın yollarını yazdık.

Önce şehri panoramik olarak görüyoruz. Otobüsün buğulu camlarının ardından her yeri hafızamıza kazımaya çalışıyoruz. Ne de olsa tekrar gelip daha detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Eiffel Kulesi’nin en güzel göründüğü meydan Trocadero’da mola veriyoruz. Burada fotoğraflar çekiliyor.

Peki biz Paris’te geçirdiğimiz 2 güne neler sığdırdık?

Öncelikle herkes gibi şehri yürüyerek gezmeye karar verdik. Hemen bir harita edindik. Gideceğimiz noktaları belirledik. Otelimizin bulunduğu Hoche durağından metroya atladığımız gibi gündüz yakınından geçtiğimiz yerleri bir bir keşfetmek için yola çıktık. Öncelikle Champs-Élysées yani herkesin bildiği adıyla Şanzelize’de bir tur attık, birçok markanın mağazaları yan yana sıralanmış durumda. Zafer Takı’na kadar yürüdük. Ancak artık yorulmuş ve acıkmıştık. Şanzelize’de Vesuvio’da oturduk, mis gibi pizzalar, makarnalar var. Caddeye doğru çevirdik sandalyelerimizi, Fransız birasını da denedik.

Biralarımızdan sonra Zafer Takı’ndan yürüyerek Seine Nehri kıyısına geçtik. Eyfel’i gece büyüleyici ışıklarıyla gördük. Ancak öyle bir kalabalık vardı ki, kuleye çıkma kısmını ertesi akşama bıraktık. Seine Nehri kıyısında Eyfel’in tam karşısındaki Le Bistro Parisien’e oturup huzurla içeceklerimizi yudumladık. Metroyla otelimize geçerek ilk günü tamamladık.

2 günde Paris

İkinci gün yapacak çok şeyimiz vardı. Sabah otelde bizim bol çeşitli kahvaltılarımıza hiç benzemeyen reçelli, çikolatalı, kruvasanlı bir kahvaltıdan kalkıp Ressamlar Tepesi/Montmartre’ye doğru yola koyulduk. Burası turist akınına uğramış, çünkü şehir tam anlamıyla karşınızda. Çarşı içinde gezdik, karakalem resmini çizdirenler, müzisyenler, şampanyaları ellerinde gezenler… 1914 yılında tamamlanan ve özellikle Hristiyanlar tarafından büyük ilgi gören kilise, Sacre Coeur Bazilikası da tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini izliyor.

Buradan hemen sonra 17. yüzyılda İtalyan asıllı Kraliçe Mary Dominitisi tarafından yaptırılan Tuileries Bahçesi (Jardin des Tuileries)’ne gittik. Paris’in en büyük yeşil alanı burası. Bahçenin hemen girişinden kahvemizi alıp meydandaki havuzun kenarında kendimizi güneşe teslim ettik.

Paris Gezisi

Bir kapısı Concorde Meydanı’na açılan bu bahçeden devam ettiğinizde Louvre Müzesi’ne çıkıyorsunuz. Fransız İhtilali’nden sonra açılan ilk devlet müzesi olan bu müzeyi gezmek isterseniz tam 2 hafta Paris’te kalmanız gerekiyormuş. Bizim ise gezecek, görecek çok yerimiz vardı. Bu sebeple aşıkların kilitlere isimlerini yazıp köprünün korkuluklarına taktığı Pont Des Amoureux yani Aşıklar Köprüsü’ne geçtik. Seine Nehri üzerindeki bu köprüye yoğun bir ilgi vardı.

Köprüden sonra Opera Binası, La Fayette yapılarını gördükten sonra Seine Nehri kıyısında keyifli bir yürüyüşe çıktık, banklara uzandık, mis gibi havanın tadını çıkardık. Akşam oldu bile. 324 metre yüksekliğindeki Eyfel Kulesi’ne çıkmak üzere sıraya girdik, istedik ki hava kararsın, ışıklar yansın tüm şehri bir de böyle görelim. Eyfel’in ışıkları yandığında turistlerden bir alkış koptu, daha da heyecanlandık. Burası tek kelimeyle müthiş!

Kısa bir Paris seyahati

Eyfel’e çıkarak Paris’teki turumuzu tamamladık. Sabah Disneyland’a geçtik, alanın içindeki Newport Bay Club Hotel’de kalıyorduk. Burası denizci konseptiyle hazırlanmış hem çok şık hem de çok keyifli bir oteldi. Otele yerleştikten sonra kendimizi Disneyland’ın içine attık. Çocuklar gibi şendik artık. Rengarenk bir masal dünyası burası. Bir günlüğüne de olsa çocukluğumuza geri döndük. Oraya kadar gitmişken en büyük outlet alışveriş merkezlerinden biri olan Val D'europe’a da uğradık. Disneyland’dan buraya gitmek için tekrar trene binmek gerekiyor.  Otelimizde konakladıktan sonra ertesi gün dönüşe geçtik.

Paris’in ihtişamı, Disneyland’ın renkli dünyası her yaştan insana hitap ediyor. En kısa zamanda farklı hisleri bir arada yaşamak için Fransa’nın bu iki merkezini gidip görmenizi öneriyoruz. 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In