Kınalıada: Prens'in masum güzelliği...

Marmara’nın serin sularında ilerleyen bir vapur ve içinde hâlinden gayet memnun büyük bir kalabalık... Sonra vapur yavaş yavaş iskeleye yanaşıyor ve ilk durağına, sevimli bir adaya yolcularını bırakıyor.

Prens Adaları’nın en küçüğü, Kınalıada...

‘Sevimli ada’ dedim, çünkü bahsettiğim bu ada İstanbul’un göz bebeği Prens Adaları’nın en küçüğü, Kınalıada...

Sirkeci-Adalar vapurundaki yolcuların kimi sabırsız, hemen bitsin istiyor bu yolculuk, bir an önce varmak istiyor gideceği yere; kimi de vapurun tadını çıkarıyor, kâh İstanbul’un silüetini seyrediyor kâh martılarla arkadaş oluyor. Vapur, sabırsız yolcular için yolculuğun ilk durağına yavaş yavaş yanaşıyor. Çımacı görev yerinde... İnecek yolcuların akını ise, vapuru iskele yönüne hafifçe yatırıyor.

İstanbul’un göz bebeği Prens Adaları’nın en küçüğü Kınalıada, tıpkı küçük bir çocuğun sevimliliği gibi çekiyor sizi. Kendinizi bir anda vapurdan inmiş buluyorsunuz. Kınalıada’nın sessizliği ilk başta sizi şaşırtsa da, bu sessizliğin sizinle yeni tanışmanın verdiği utangaçlıktan ileri geldiğini fark ediyor ve utangaçlığının yavaş yavaş kaybolmasıyla daha çok huzur buluyorsunuz.

İskeleden çıktığınızda hemen sağ tarafınızda Kınalıadalıların ve Kınalıada misafirlerinin yüzdüğünü görünce siz de kendinizi Kınalıada’nın serin sularına atmak istiyorsunuz ama size tavsiyem biraz sabırlı olmanız. Çünkü Kınalıada’nın arka tarafında Kınalıada’nın meşhur Ayazma Plajı sizi serinletmek için bekliyor. Eğer kendinize yokuş çıkmak konusunda güveniyorsanız Ayazma Plajı’na yürüyerek de gidebilirsiniz. Ama unutmayın; çıkacağınız yokuş çok dik ve iniş de çakıllarla dolu! Ayazma Plajı’na küçük tekneler aracılığıyla hiç yorulmadan da ulaşabilirsiniz.

Kınalıada Ayazma’nın Misafiri Olun

Ayazma Plajı yeni ve şık kimliğiyle sizi çok güzel misafir edecek; plajı, saunası, havuzu, barları ve jimnastik salonuyla her ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ayazma’nın restoran kısmında da hamburgerden balığa, kebaptan et ızgaraya çeşit çeşit yemekleri bulabilirsiniz. Denize, havuza, güneşe hasret olduğunuzu ve tüm gününüzü Ayazma Plajı’nda geçirmek istediğinizi biliyorum ama Kınalıada’nın diğer güzelliklerini de görmeniz açısından plajda akşama kadar kalmamanızda fayda var.

adalar-kinaliada

Kınalıada’nın Tepesindeki Hıristo Manastırı

Manastırın sessizliğine gömülün...

Vapurla gelirken Kınalıada’nın tepesindeki manastır mutlaka ilginizi çekmiştir. Adı Hıristo olan bu manastırın yanındaki yeşillik alanda oturmanızı ve o güzel manzaranın büyüsü altında kaybolmanızı tavsiye ediyorum. Anadolu Yakası kıyı şeridini tamamen görebileceğiniz bu tepede, akşam saatlerinde güneşin batışını izlemek ayrı bir keyif oluyor. Hele bir de vapurların salına salına denizden geçişlerini izlemek, sonra manastırın sessizliğini bozan kuşların cıvıltısıyla neşelenmek, hafif hafif esen rüzgârın sesini dinlemek… Hepsinin tadı o kadar güzel ki… Kendinizi bu sessizlikte ve bu güzel manzaranın büyüsü altında hayallere dalıp gitmiş bulmanız hiç de şaşırtıcı olmaz. Ama çok da fazla kendinizi kaptırmayın, sonra Kınalıada’dan döndüğünüzde İstanbul’un gürültüsüne, stresine adapte olmakta zorlanabilirsiniz. Bir de tepede çok fazla kalmamanızda da yarar var, tepedeki tatlı esinti belli bir zaman sonra, siz farkında olmadan, sizi rahatsız etmeye başlayabilir. Zaten orada kısa süre oturmak bile o kadar çok huzur verir ki…

kinaliada-manastiri

İçinizdeki mutluluk ve huzurla, yaramaz bir çocuğun yokuş aşağıya yuvarlanarak inmesi gibi siz de manastırın olduğu tepeden sahile inebilirsiniz artık. Üzerinizde tatlı bir yorgunluk da var tabii; bunu üzerinizden atmanın en güzel yolu sahil kenarındaki Dezire Pastanesi’nde adanın taptaze kurabiyeleri eşliğinde ada çayı içmek ve bu esnada da Kınalıada’yı dinlemek ve seyretmek…

Yorgunluğunuzu üzerinizden attıktan sonra şimdi yürüyüş yapma zamanı. Zaten bu yürüyüş sizi fazla yormayacak çünkü sahilinde yürümeniz en fazla yirmi dakikanızı alır. Ne de olsa adaların en küçüğündesiniz. Hatırlatmakta fayda var, Kınalıada hem küçük hem de dik yokuşlu olmasından dolayı faytonun olmadığı tek ada. Eğer adayı bisikletle dolaşmak istiyorsanız bisiklet kiralayabilirsiniz.

Kınalıada'da ne yenir?

Saat geç olmaya başladı; eve dönüş vakti yaklaşıyor ama dönmeden önce de yemek yemek istiyorsunuz. Hafif yemekler tercihinizse mutlaka Cafe Pari’ye gitmelisiniz. Cafe Pari’nin hem atmosferi hem de yemekleri sizi çok memnun edecektir. Tercihiniz balıktan yanaysa sahil yolunun arka paralelinde sizi tüm konukseverliğiyle karşılayacak olan Kınalı Sofrası’nı tercih edebilirsiniz. Midye tava sevenlerdenseniz de Kınalıada’ya gelip de Şampiyon’da midye tava yememek olmaz. Adalar’a güzellik katan, bahar aylarının en güzel çiçeği "mimoza"dan esinlenen ve ortamı da mimoza gibi cıvıl cıvıl ve iç açıcı olan Mimoza Restaurant da canlı müzik eşliğinde yemek yiyebileceğiniz güzel mekânlardan bir tanesi…

Yemeğin üstüne dondurma yemeden olmaz, Yeşil Roma Dondurması, Kınalıada’ya gelen İstanbullular’a torpil yapıyor ve bu enfes tadı size, külahınızı bol kepçe doldurarak sunuyor. Dondurmanızı yavaş yavaş yerken uzakta beliren vapur artık bu sevimli adadan ayrılma vaktinin geldiğini size hatırlatıyor. Nasıl küçük bir çocuk kendisini tüm gün eğlendiren, güldüren misafirlerden ayrılırken içi burkulursa ve ayrılık ona zor gelirse, siz de Kınalıada’dan ayrılırken aynı duyguları yaşıyorsunuz. Böylesine güzel bir gün geçirmenin büyük sevinci ile Kınalıada’ya konukseverliği için teşekkür ediyorsunuz. Vapur sizi almak için iskeleye yanaştığında da sevimli adaya yakında yine gelmek için söz veriyorsunuz. Ama fazla bekletmeyin de sizi özlemesin!

Kınalıada'ya Nasıl gidilir?

Kınalıada’ya İDO’nun; Bostancı, Kabataş ve Kadıköy iskelelerinden hareket eden, hızlı feribot seferleri ile gidebilirsiniz.

Kınalıada Su Sporları Kulübü: +90 216 381 40 67


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In