Kariye Müzesi ve Eşsiz Mozaikleri

Edirnekapı'da bulunan Kariye Müzesi, Bizans dönemine ait mozaikleri ve freskoları ile İstanbul'un en önemli müzeleri arasında yer alıyor.

Tarihi Yarımada’da, Edirnekapı semtinde bulunan Kariye Müzesi, Bizans resim sanatının son dönemine ait muhteşem mozaik ve freskoları ile İstanbul’un en önemli müzeleri arasında yer alıyor.

Kariye Müzesi'nin bulunduğu kilisenin tam olarak ne zaman inşa edildiğine dair kesin bir veri olmasa da kaynaklara göre, bir zamanlar kentin surları dışında kalan eski şapelin yerine, İmparator Iustinianos (669 - 711) zamanında bir kilise yaptırıldığı belirtiliyor. Çeşitli onarımlardan geçerek varlığını devam ettiren yapı, 11. yüzyılın sonlarına gelindiğinde yeniden inşa ettiriliyor. Latin istilası sırasında çok zarar görünce, şehrin ileri gelenlerinden Theodoros Metokhites tarafından onarılıyor, kilisenin sahip olduğu mozaik ve freskolar ise yine bu dönemde ekleniyor.İstanbul Kariye Müzesi

İstanbul'un fethinden sonra da kilise olarak hizmet veren Kariye, önce camiye çevrildi, Cumhuriyet'in ilânını izleyen yıllarda ise müzeye dönüştürüldü. Cami haline getirildiği sırada mozaik ve freskoların üzerlerinin kapatılması doğal bir korunma sağlayarak günümüze kadar mükemmel şekilde ulaşabilmelerini sağladı. Eserler, 1948 ile 1958 yılları arasında Amerikan Bizans Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen çalışmalar ile de tekrar ortaya çıkarıldı. 

“Diriliş” ve Son Duruşma” mozaikleri şaheser niteliğinde!

Ana kilise giriş kapısının üzerindeki mozaik ise oldukça dikkat çekicidir. Bu mozaikte, Theodoros Metokhites, İsa'ya kilisenin maketini verirken tasvir edilir. Mozaikler arasında dikkat çeken bir diğeri ise İsa'nın ortada olduğu, solunda Meryem, Meryem'in altında ise İsaakios Kommenos'un yer aldığı mozaiktir. İsa'nın solunda ise bir rahibe görülür.

Müzede yer alan mozaiklerde Meryem'in İncil'de yer almayan hayat hikâyesi de anlatılır: Meryem'in dünyaya gelişi ve bebekliği, Cebrail'in Meryem'e bir bebeği olacağını haber vermesi gibi… Kilisenin ana bölümünde yer alan mozaikte ise Meryem'in ölümü resmedilir. Özellikle “Diriliş” ve “Son Duruşma” sahnesinin anlatıldığı mozaikler birer şaheser niteliğindedir.   istanbul Kariye Müzesini Tanı

Kariye Müzesi'ni çarşamba günleri hariç, haftanın her günü 09.00 ile 18.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzenin giriş ücreti yabancı ve yerli ziyaretçiler için farklılık gösterebilir.

 

Adres: Edirnekapı, Fatih
Telefon: +90 212 631 92 41


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In