Karadeniz Kıyılarının En Ünlü Kasabası Şile

Karadeniz kıyılarında yer alan bu sahil kasabası, upuzun kumsalları, balıkçı restoranları ve yörede üretilen özel “Şile bezi” kumaşıyla ünlü...

İstanbul’a 70 kilometre uzaklıkta yer alan Şile, İstanbul yakınlarında ziyaret edebileceğiniz kıyı ilçelerinden biridir. Kocaeli yarımadasının Karadeniz kıyısında yer alan kasabaya, Üsküdar’dan 40 dakikada ulaşabilirsiniz. Artık kasabanın simgesi haline gelmiş Şile Feneri ile Ceneviz Kalesi, kasabaya yapacağınız ziyaretlerinizde görebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Eminiz ki Şile’nin uçsuz bucaksız kumsalları da sizi büyüleyecek. Bu nedenle, deniz denince Şile akla gelen ilk kasabalardan biri oluyor. Pansiyon, otel ve restoran gibi işletmeler yönünden Şile çok zengin.

Şile’de, Ağlayan Kaya, Kumbaba, İmrenli, Ayazma ve Sahilköy en çok tercih edilen kumsallar arasında yer alıyor. Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta, girdiğiniz denizin “hırçın” olarak nitelendirilen Karadeniz olduğunu unutmamanız gerektiği. Yüzerken ve açılırken dikkati elden bırakmayın.

Deniz kıyısında bir kasabaya gelince mutlaka yapmanız gereken şeylerden bir diğeri de balık yemektir kuşkusuz. Levrek, tekir, istavrit ve mezgit balıklarının en tazelerini tadabileceğiniz Şile, balık restoranları açısından oldukça zengin.

Şile’de ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri de buraya özgü bir kumaş olan ve “Şile bezi” olarak bilinen kumaştan yapılmış kıyafetleri satan mağazalar. Özellikle yazlık elbise ve bluz üretiminde kullanılan ve üzeri işlemelerle süslenen bu geleneksel kumaş, pek çok Türk modacının da koleksiyonlarına ilham vermektedir.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In