Kapalı Çarşı’nın Bilinmeyenlerini Keşfetmeye Çıkalım

Kapalı Çarşı’nın Bilinmeyenlerini Keşfetmeye Çıkalım

İstanbul kentinin merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biri olan Kapalı Çarşı'yı keşfedelim.

Turistlerin İstanbul’a geldiklerinde ilk merak edip görmek istedikleri tarihi çarşıdır Kapalı Çarşı. İçinde bir Osmanlı hazinesi saklar. Birden fazla girişiyle aklımızı alır. Her girdiğimiz de kaybolduk yine… Hissi kaplatır içimizi, tam çıkamayacağız diye düşünürken ana kapılarından biri karşımıza çıkar.

Bu büyülü tarihi çarşı 1461 yılından beri gün içinde yaklaşık yarım milyona yakın insan barındırdığı söylenir. Dünyanın en fazla ziyaret edilen turistlik mekânı olan Kapalı Çarşı’yı bugün de kaybolmak için benimle gezmeye ne dersiniz?

eminonu kapalı carşı

Sorumun cevabı sizce evetse… Nuruosmaniye Kapısı’yla yolculuğumuza başlayalım. Osmanlı turasıyla süslü büyülü kapıdan içeri girdiğimizde ilk hissettiğimiz şey tarih! Nice sultan ve padişahları ağırlayan Kapalı Çarşı;  dünyanın en eski ve en büyük alışveriş merkezidir. Sokakların ismine baktığınızda önce size ilginç gelecektir. Aynacılar, Hasırcılar, Kilitçiler, İpekçiler, Kürkçüler, Yorgancılar, Terlikçiler gibi isimleri olan sokakların bu adı almasının Osmanlı zamanında bir anlamı vardır. Adı verilen sokaklarda sadece o meslek zanaatkârları bulunurdu ki insanlar alışverişlerini rahatlıkla yapabilsin. Pek tabi artık bu zanaatkârlar oldukça azaldı.

Şimdilerde en fazla Kapalı Çarşı içinde baharatçılar, çantacılar, halıcılar, hediyelik eşyacılar ve en en çokta kuyumcular bulunur.

kapalı carsıKapalı Çarşı’nın orta bölümü Cevahir Bedesteni’dir. İlk olarak bu bedesten inşa edilmiş (Bedesten kelimesi bez satılan yer anlamına gelen 'bezzaz'dan kelimesinden dilimize geçmiştir.). Cevahir Bedesteni eski takı meraklıları, antika eşya tutkunları ya da eski ve geleneksel bir atmosfer solumak isteyenlerin uğrak yeridir ve bu bölümün tadını aldıysanız burada gezmekten vazgeçemezsniz. Cevahir Bedesteni; İstanbul fethedildikten sonra, dini bir değer olarak görülen Ayasofya’ya gelir sağlaması amacıyla kurulmuş. Büyük Bedesten, Bedesten-i Atik ya da İç Bedesten adlarıyla da anılan Cevahir Bedesteni’nin etrafına zamanla yapılan eklerle çarşı büyüyerek bugünkü Kapalı Çarşı’nın oluşmasını sağlamış. Cevahir Bedesteni etrafında birçok önemli antika mücevher dükkânı yer alır.

Kapalı Çarşı’da hangi dükkanlar gezilir?

Gramofon Baba

kapalı çarşıKapalı Çarşı'yı gezerseniz burada muhakkak uğramanız gereken dükkânlar Türkiye’nin son gramofon ustası Mehmet Amca’nın dükkânı. Eski gramofonların süslediği dükkânda şanlıysanız eski bir plak dinleme şansı bile yakalayabilirsiniz. Yalnız dükkâna geldiğinizde duvarda yazan ziyaret süresine uymanız Mehmet Amca için önemli.

 

Yazzma

yazzmaKapalı Çarşı’nın yolunu tutanların ilk duraklarından olan kumaşcılar. İstanbul'da görüp hayran olabileceğiniz nadide kumaş dükkanlarıyla doludur. Moda dünyasının önde gelen isimlerininde severek alışveriş yaptığı Kapalı Çarşı'da her dükkan içinde çeşitli kumaş ve dekorasyon ürünleri bulmanız mevcut. Tektekçiler Sokak’ta yer alan Yazzma'da bunlardan biri. Rengârenk desenlerle süslü kumaşların ve yastık kılıflarının olduğu bu dükkânda gezerken desenler içinde kaybolabilirsiniz. 


Army of Love  Shop

kapalı çarşıKapalı Çarşı’yı gezerken nasıl bir dükkânla karşılaşacağınız hiç belli olmaz. Değişik ürünleri ile ilgi çekici Army of Love’da bunlardan biri üniforma tutkunuysanız burayı çok seveceğinize garanti veriyorum. Kapalı Çarşı içinde yer alan dükkan Tacirler Sokak’ta bulunanan ve birbirinden farklı üniforma ve asker kıyafetleriyle dolu olan Army of Love'da farklı yaka iğnesi, broş, madalyon ve postal gibi pek çok ürün yer alıyor. Bu tarz değişik dükkanları gezmeyi seviyorsanız, Kapalı Çarşı'yı gezerken Army of Love'ı es geçmeyin.


Fleme Cam

uflemeli camPerdahcılar Sokak’ta yer alan Osmanlı’nın eşsiz dokusunu hissedebileceğiniz cam ürün satan dükkânlar ruhunuza çok iyi gelecek. Üfleme cam sanatıyla yapılan bu ürünler, renkli ve renksiz camlarla, özel desenler kullanılarak üretiliyor. Bardak, kadeh, parfüm şişesi ve her boyda tasarlanan özel şişe tasarımlarıyla oldukça zengin çeşitlerin bulunduğu cam aksesuar dükkanları, Kapalı Çarşı'yı gezerken ilk gözünüze çarpan dükkanlar arasında yer alacak.

 

Kapalı Çarşı'nın en güzel Han'ı Zincirli Han!

kapalı çarşı zincirli han

Kapalı Çarşı içinde bulunan benim için en güzel yer "Zincirli Han" oldu. Kuyumcular Caddesi’ni takip ederseniz şimdilerde kuyumcuların atölyelerinin yer aldığı “Zincirli Han”a ulaşırsınız. Çarşı içerisinde kendine has çehresini hala muhafaza eden “Zincirli Han” tahmini olarak 18.yüzyıl sonlarında, iki katlı olarak inşa edilmiş. Söylenenlere göre, eskiden hanın odalarında ocaklar bulunuyormuş. Kuyumcu ustaları halen bu hanı kullanıyorlar. Burada bir çay molası verip Han’ın güzelliğinin keyfini çıkarabilirsiniz. “Zincirli Han”dan çıkıp, “Cevahir Bedesteni”ne geri dönmek için kullanacağınız “İnciciler Kapısı”ın üzerindeki kartal resmine dikkatlice bakmayı ihmal etmeyin. Çünkü bu resim çarşının bu bölümünün Bizans döneminden kaldığını gösteren bir semboldür.

Kapalı Çarşı’da gezerken neler yenebilir? 

Fahri Usta

Kapalı Çarşı, keyifli dükkânlarının yanı sıra tam bir lezzet yeridir. Günün büyük bir bölümünü burada geçirdiyseniz salaş restoranlarında yemek yiyebilirsiniz. Önerilerimden biri ise; Fahri Usta’da yemek yemeniz. Tabi eğer açık bulursanız. Lezzetinin ünü Kapalı Çarşı’ya yayılmış olan mekân sahibi Fahri Usta’nın helvası için insanlar kuyruğa giriyormuş. Bugün çıkan yemekte, yarın bulunmazmış. Şanlı gününüzdeyseniz köfte ve pilavını yiyebilirsiniz. Kapalı Çarşı içinde bulunan Sıraodalar Sokağı’nda yer alan dükkânda yemek erken saatlerde bitiyor.


Can Oba Restaurant

Kapalı Çarşı içinde Michael yıldızlı bir dükkân görünce ilk tepkim şaşkınlık olsa da Can Oba Restaurant'ını günümüzde bilmeyen kalmamış. Ünlü lezzet üstadı Vedat Milor’un konuk olduğu restaurantta muhakkak yemek yemenizi öneririm. Ama gitmeden mutlaka rezervasyon yaptırın. 


Derman

Ciğer sever biriyseniz Kapalı Çarşı’da yiyebileceğiniz bir durak mevcut. Derman, Postahane civarında Ganiçelebi Sokak’ta yer alıyor. 


Burç Kebap

Çarşı içinde bulunan bir lezzet durağı da Burç Kebap incecik hamuruyla yaptıkları lahmacunları enfes. Kebapta da üstat olan mekan, Kapalı Çarşı içinde Parçacılar Sokak’ta yer alıyor.

Kapalı Çarşı'ya nasıl gidilir?

İstanbul'un Beyazıt ilçesinde bulunan Kapalı Çarşı'ya Tranvay ve Otobüs ile çok rahat gidebilirsiniz. 


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In