Kapalı Çarşı’nın Bilinmeyenlerini Keşfetmeye Çıkalım

Kapalı Çarşı’nın Bilinmeyenlerini Keşfetmeye Çıkalım

İstanbul kentinin merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biri olan Kapalı Çarşı'yı keşfedelim.

Turistlerin İstanbul’a geldiklerinde ilk merak edip görmek istedikleri tarihi çarşıdır Kapalı Çarşı. İçinde bir Osmanlı hazinesi saklar. Birden fazla girişiyle aklımızı alır. Her girdiğimiz de kaybolduk yine… Hissi kaplatır içimizi, tam çıkamayacağız diye düşünürken ana kapılarından biri karşımıza çıkar.

Bu büyülü tarihi çarşı 1461 yılından beri gün içinde yaklaşık yarım milyona yakın insan barındırdığı söylenir. Dünyanın en fazla ziyaret edilen turistlik mekânı olan Kapalı Çarşı’yı bugün de kaybolmak için benimle gezmeye ne dersiniz?

eminonu kapalı carşı

Sorumun cevabı sizce evetse… Nuruosmaniye Kapısı’yla yolculuğumuza başlayalım. Osmanlı turasıyla süslü büyülü kapıdan içeri girdiğimizde ilk hissettiğimiz şey tarih! Nice sultan ve padişahları ağırlayan Kapalı Çarşı;  dünyanın en eski ve en büyük alışveriş merkezidir. Sokakların ismine baktığınızda önce size ilginç gelecektir. Aynacılar, Hasırcılar, Kilitçiler, İpekçiler, Kürkçüler, Yorgancılar, Terlikçiler gibi isimleri olan sokakların bu adı almasının Osmanlı zamanında bir anlamı vardır. Adı verilen sokaklarda sadece o meslek zanaatkârları bulunurdu ki insanlar alışverişlerini rahatlıkla yapabilsin. Pek tabi artık bu zanaatkârlar oldukça azaldı.

Şimdilerde en fazla Kapalı Çarşı içinde baharatçılar, çantacılar, halıcılar, hediyelik eşyacılar ve en en çokta kuyumcular bulunur.

kapalı carsıKapalı Çarşı’nın orta bölümü Cevahir Bedesteni’dir. İlk olarak bu bedesten inşa edilmiş (Bedesten kelimesi bez satılan yer anlamına gelen 'bezzaz'dan kelimesinden dilimize geçmiştir.). Cevahir Bedesteni eski takı meraklıları, antika eşya tutkunları ya da eski ve geleneksel bir atmosfer solumak isteyenlerin uğrak yeridir ve bu bölümün tadını aldıysanız burada gezmekten vazgeçemezsniz. Cevahir Bedesteni; İstanbul fethedildikten sonra, dini bir değer olarak görülen Ayasofya’ya gelir sağlaması amacıyla kurulmuş. Büyük Bedesten, Bedesten-i Atik ya da İç Bedesten adlarıyla da anılan Cevahir Bedesteni’nin etrafına zamanla yapılan eklerle çarşı büyüyerek bugünkü Kapalı Çarşı’nın oluşmasını sağlamış. Cevahir Bedesteni etrafında birçok önemli antika mücevher dükkânı yer alır.

Kapalı Çarşı’da hangi dükkanlar gezilir?

Gramofon Baba

kapalı çarşıKapalı Çarşı'yı gezerseniz burada muhakkak uğramanız gereken dükkânlar Türkiye’nin son gramofon ustası Mehmet Amca’nın dükkânı. Eski gramofonların süslediği dükkânda şanlıysanız eski bir plak dinleme şansı bile yakalayabilirsiniz. Yalnız dükkâna geldiğinizde duvarda yazan ziyaret süresine uymanız Mehmet Amca için önemli.

 

Yazzma

yazzmaKapalı Çarşı’nın yolunu tutanların ilk duraklarından olan kumaşcılar. İstanbul'da görüp hayran olabileceğiniz nadide kumaş dükkanlarıyla doludur. Moda dünyasının önde gelen isimlerininde severek alışveriş yaptığı Kapalı Çarşı'da her dükkan içinde çeşitli kumaş ve dekorasyon ürünleri bulmanız mevcut. Tektekçiler Sokak’ta yer alan Yazzma'da bunlardan biri. Rengârenk desenlerle süslü kumaşların ve yastık kılıflarının olduğu bu dükkânda gezerken desenler içinde kaybolabilirsiniz. 


Army of Love  Shop

kapalı çarşıKapalı Çarşı’yı gezerken nasıl bir dükkânla karşılaşacağınız hiç belli olmaz. Değişik ürünleri ile ilgi çekici Army of Love’da bunlardan biri üniforma tutkunuysanız burayı çok seveceğinize garanti veriyorum. Kapalı Çarşı içinde yer alan dükkan Tacirler Sokak’ta bulunanan ve birbirinden farklı üniforma ve asker kıyafetleriyle dolu olan Army of Love'da farklı yaka iğnesi, broş, madalyon ve postal gibi pek çok ürün yer alıyor. Bu tarz değişik dükkanları gezmeyi seviyorsanız, Kapalı Çarşı'yı gezerken Army of Love'ı es geçmeyin.


Fleme Cam

uflemeli camPerdahcılar Sokak’ta yer alan Osmanlı’nın eşsiz dokusunu hissedebileceğiniz cam ürün satan dükkânlar ruhunuza çok iyi gelecek. Üfleme cam sanatıyla yapılan bu ürünler, renkli ve renksiz camlarla, özel desenler kullanılarak üretiliyor. Bardak, kadeh, parfüm şişesi ve her boyda tasarlanan özel şişe tasarımlarıyla oldukça zengin çeşitlerin bulunduğu cam aksesuar dükkanları, Kapalı Çarşı'yı gezerken ilk gözünüze çarpan dükkanlar arasında yer alacak.

 

Kapalı Çarşı'nın en güzel Han'ı Zincirli Han!

kapalı çarşı zincirli han

Kapalı Çarşı içinde bulunan benim için en güzel yer "Zincirli Han" oldu. Kuyumcular Caddesi’ni takip ederseniz şimdilerde kuyumcuların atölyelerinin yer aldığı “Zincirli Han”a ulaşırsınız. Çarşı içerisinde kendine has çehresini hala muhafaza eden “Zincirli Han” tahmini olarak 18.yüzyıl sonlarında, iki katlı olarak inşa edilmiş. Söylenenlere göre, eskiden hanın odalarında ocaklar bulunuyormuş. Kuyumcu ustaları halen bu hanı kullanıyorlar. Burada bir çay molası verip Han’ın güzelliğinin keyfini çıkarabilirsiniz. “Zincirli Han”dan çıkıp, “Cevahir Bedesteni”ne geri dönmek için kullanacağınız “İnciciler Kapısı”ın üzerindeki kartal resmine dikkatlice bakmayı ihmal etmeyin. Çünkü bu resim çarşının bu bölümünün Bizans döneminden kaldığını gösteren bir semboldür.

Kapalı Çarşı’da gezerken neler yenebilir? 

Fahri Usta

Kapalı Çarşı, keyifli dükkânlarının yanı sıra tam bir lezzet yeridir. Günün büyük bir bölümünü burada geçirdiyseniz salaş restoranlarında yemek yiyebilirsiniz. Önerilerimden biri ise; Fahri Usta’da yemek yemeniz. Tabi eğer açık bulursanız. Lezzetinin ünü Kapalı Çarşı’ya yayılmış olan mekân sahibi Fahri Usta’nın helvası için insanlar kuyruğa giriyormuş. Bugün çıkan yemekte, yarın bulunmazmış. Şanlı gününüzdeyseniz köfte ve pilavını yiyebilirsiniz. Kapalı Çarşı içinde bulunan Sıraodalar Sokağı’nda yer alan dükkânda yemek erken saatlerde bitiyor.


Can Oba Restaurant

Kapalı Çarşı içinde Michael yıldızlı bir dükkân görünce ilk tepkim şaşkınlık olsa da Can Oba Restaurant'ını günümüzde bilmeyen kalmamış. Ünlü lezzet üstadı Vedat Milor’un konuk olduğu restaurantta muhakkak yemek yemenizi öneririm. Ama gitmeden mutlaka rezervasyon yaptırın. 


Derman

Ciğer sever biriyseniz Kapalı Çarşı’da yiyebileceğiniz bir durak mevcut. Derman, Postahane civarında Ganiçelebi Sokak’ta yer alıyor. 


Burç Kebap

Çarşı içinde bulunan bir lezzet durağı da Burç Kebap incecik hamuruyla yaptıkları lahmacunları enfes. Kebapta da üstat olan mekan, Kapalı Çarşı içinde Parçacılar Sokak’ta yer alıyor.

Kapalı Çarşı'ya nasıl gidilir?

İstanbul'un Beyazıt ilçesinde bulunan Kapalı Çarşı'ya Tranvay ve Otobüs ile çok rahat gidebilirsiniz. 

Şerif Yenen ile Kapalı Çarşı ve Çevresi

Kapalı Çarşı, çoğumuz için karmaşık görünür, ama Kapalı Çarşı’yı bilinçli şekilde gezdiğimizde eşsiz bir deneyim ve keşif olur. Kuruluşundan gelişimine, hanlarından zanaatkar atölyelerine kadar Kapalı Çarşı’yı gelin birlikte keşfedelim. Yok olmak üzere olan zenaatler ve zenaatkarlarla tanışalım, daha önce hiç görmediğimiz atölyelere girelim. Enteresan ürünler satan dükkanları ziyaret edelim.

Bünyesinde barındırdığı 4000’den fazla dükkan ile dünyanın en büyük ve en eski çarşılarından olan Kapalı Çarşı’nın bir ucundan girip diğer ucundan çıkarken aynı zamanda bölgenin yerel lezzetlerini tadarak harika çay, kahve ve nargile duraklarını ziyaret ediyoruz. Aynı zamanda bölgede bulunan ve eşsiz manzarası olan çatılara çıkıyoruz.

Bir başka deyiş ile bu turda Kapalı Çarşı’nın altından giriyor üstünden çıkıyoruz!

Bizimle Kapalı Çarşı’ya doğru yola çıkmaya hazır mısınız?

Görülecek Yerler ve Program

 • Kapalı Çarşı
 • Hanlar ve özel atölyeler
 • Kahve ve nargile molaları
 • Yemek arası
 • Çay molası ve tatlı tadımı

 Öne Çıkanlar

 • Seyahat yazarı ve turizm uzmanı Şerif Yenen’in rehberliği
 • Bölgenin meşhur ve yerel tatları
 • Eşsiz fotoğraf molaları
 • Kapalı Çarşı zanaatkarı ve esnafı ile tanışma
 • Çarşı’nın arka sokaklarında az bilinen noktaların keşfi
 • Çatılarda fotoğraf çekimi

 Fiyatlarımıza Dahil Olan Hizmetler

 • Şerif Yenen’in profesyonel rehberlik hizmeti
 • Programda bulunan tüm gezi ve ziyaretler
 • Çay, kahve ve nargile molası
 • İstanbul Haritası ve Kapalı Çarşı broşürleri
 • Kulaklık sistemi

Kullanım Koşulları

 • Gezimiz sabah 09.45 – 10.00 arasında Kapalı Çarşı çevresinde buluştuktan sonra yürüyüş turu şeklinde başlayacaktır.
 • Bu tur istanbul.com ve Şerif Yenen Travel’in ortak bilgi birikimi ve tecrübesiyle hazırlanmıştır.
 • Nihai satıştır ve iadesi yoktur.
 • Bu teklif başka indirim ve avantajlarla birleştirilemez.
 • Tüm kredi kartları için geçerlidir.
 • Bu gezinin operasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli A Grubu Seyahat Acentası olan Şerif Yenen Travel Turizm Seyahat Acentesi tarafından gerçekleştirilmektedir. (Belge No: 8860)

Buluşma Noktası: Çorlulu Ali Paşa Medresesi

 

Şerif Yenen Kimdir?

Şerif Yenen, turizm uzmanı, seyahat yazarı, turist rehberi, film yapımcısı ve konuşmacı. Şerif Yenen Türkiye üzerine bir Türk tarafından yazılmış ilk gezi rehberi olan İngilizce Turkish Odyssey isimli kitabın yazarıdır.

Önemli kısmı yurt dışındaki akademik çevrelerde olmak üzere, Türkiye’nin tarihi, kültürü ve turizmi hakkında çeşitli konferanslar veren Şerif Yenen’in yayınları üniversitelerde ders kitabı veya kaynak eser olarak okutulmakta, uluslararası dergi ve ulusal gazetelerde makaleleri ve köşe yazıları yayımlanmaktadır.

 

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı

Dünyanın en eski çarşılarından birinde, iri ufaklı yüzlerce dükkânın çevrelediği egzotik sokaklarda dolaşmak… Birbirinden alımlı altınların, gümüşlerin süslediği vitrinlerin çekiciliğine kapılmak… El emeği, göz nuru halı ve kilimlere dokunmak… Büyülü bir atmosferde alışverişin tadını çıkarmak istiyorsanız Kapalı Çarşı’yı bir an önce görmelisiniz.

Kapalı Çarşı Halılar

İstanbul'un en otantik ve ilgi çekici yerlerinden biri olan Kapalı Çarşı, Fatih Sultan Mehmed tarafından, fethin hemen ardından Ayasofya Camii’ne gelir sağlayabilmek amacıyla yaptırıldı. Çarşı ilk kurulduğunda çevresi sergi ve tezgâhlardan oluşan iki taş bedestenden oluşuyordu. Daha sonra yapının üstü çatılarla örtüldü ve böylece, Kapalı Çarşı'nın şimdiki sokakları ortaya çıktı.

Yalnızca imparatorluğun değil dünyanın her köşesinden toplanan mücevherler, altınlar, silahlar, kumaşlar, halılar ve her çeşit değerli eşyaların satıldığı Kapalı Çarşı dönemin sosyal ve ekonomik yaşamında çok önemli bir yer haline geldi.

Dünyanın en Büyük Kuyum Çarşısı

Nuruosmaniye ve Beyazıt Camii ile Mahmutpaşa Çarşısı arasında, üzeri dam ve kubbelerle örtülü sokaklardan oluşan çarşı, 31 bin metrekarelik bir alanda yer alıyor. Yaklaşık 30 metre yüksekliğindeki tavanı, üzeri pencereli yüzlerce kubbeyle örtülü.

İlk inşa edildiği dönemlerde ahşap olduğu için tarih boyunca yangın ve deprem gibi felaketlerle çok zarar gören çarşı, çeşitli onarımlardan geçerek şimdiki görünümüne 250 yılda kavuşmuş.

kapalı Çarşı

Bugün Kapalı Çarşı'da 25 bin kişi çalışıyor. 3 binden fazla mağazanın bulunduğu çarşıyı her gün 250 bin kişi ziyaret ediyor. Turistlerin yoğun olarak geldiği yaz aylarında ise bu sayı 400 bini buluyor.

Günümüzde, yolu İstanbul'a düşüp de ismi neredeyse şehirle özdeşleşmiş olan çarşıdan geçmeyen yok gibidir. Çarşıda ağırlıklı olarak deri kıyafetler ve aksesuarlar, kilim-halı ve özel hediyelik eşya satan dükkânlar bulabilirsiniz. Ancak Kapalı Çarşı'nın göze en çok çarpan özelliği ise dünyanın en büyük kuyum çarşısı olmasıdır. Türkiye'deki altın piyasasının kalbi de Kapalı Çarşı'da atar.

Birçok büyük markanın çarşıda şubelerini açması, butik restoran ve kafelerin de yerini almasıyla, Kapalı Çarşı İstanbul'u ziyaret edenlerin yanı sıra, İstanbulluların da sürekli uğrak yeri olmaya devam ediyor.

Tek başına bir kente bedel olan Kapalı Çarşı, bugün de geçmişteki canlılığını koruyor. İstanbul’a gelen ünlü ve ünsüz birçok yabancının ilgi odağı olan çarşı, yabancı yazarların, seyahatname ve anılarında geniş yer tutuyor. Siz de Kapalı Çarşı’nın taş döşeli sokaklarında dolaşırken hem alışverişinizi yapabilir hem de etrafta yer alan kafe ve restoranlarda da keyifli molalar verebilirsiniz.

Şimdi size güzel bir teklifimiz var:

Kapalı Çarşı, yüzyılların tarihini günümüze taşımasının yanında hâlâ İstanbul’un en canlı alışveriş merkezi. Her köşesinde ne detaylar, nice bilgiler ve dünyada eşi benzeri olmayan güzellikler taşıyor. Bu özel çarşıyı hiçbir detayını kaçırmadan uzmanlarıyla gezmek de eşsiz bir deneyim, yepyeni ufuklar demek. Kuruluşundan gelişimine, hanlarından zanaatkâr atölyelerine Kapalı Çarşı’yı gelin birlikte keşfedelim.

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı’yı uzman rehberler eşliğinde keşfetmek için Deneyimle sayfalarımızda yer alan “sıra dışı özel turlar” kategorisine mutlaka göz atın deriz. Profesyonel ve uzman rehberler eşliğinde devam eden ve aktif olan Kapalı Çarşı ve Çevresi turumuzu inceleyebilir dilerseniz direkt satın da alabilirisiniz.


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In