Kanlıca Yoğurdu

Tümüyle katkısız, koruyucu maddesiz, yüzde yüz doğal sütten yapılan bu yoğurdun en ilginç özelliğiyse üzerine pudra şekeri serpilerek yenmesi. Yoğurda pudra şekeri serpmek fikrinin babası da Kanlıca’nın en ünlü kahvelerinden biri olan İsmail Ağa Kahvesi’nin kurucusu İsmail Hakkı Bey’in oğlu Mahmut Şevket Sipahioğlu. Baba İsmail Hakkı Bey, o dönemde Kandilli’de yaşayan Bulgar göçmenlerinin kağnılarıyla getirip sattıkları yoğurdun lezzetini fark ederek kahvesinde ikram etmeye başlamış, oğul Mahmut Şevket Bey ise yoğurdu üzerine pudra şekeri serperek servis etmeye…

Kanlıca yoğurdunun “geçmişte kalan” bir başka ilginç özelliği de renginin bir zamanlar pembemsi olması. Bir zamanlar Kanlıca sırtlarında yetişen ve rengi kırmızıya çalan bir otla beslenen ineklerin kırmızımtırak sütünden yaparlarmış yoğurdu. Kanlıca adının nereden geldiğine dair rivayetlerden birinde, renginden dolayı “kanglı” diye bilinen bu sütün adının zamanla Kanlıca’ya dönüştüğü söylenir.

Bugün eski Kanlıca yoğurdu geleneğini yaşatan tek firma “Kanlıca Doğa Yoğurdu”. Kanlıca’ya gittiğinizde bu yoğurtlardan alıp evinizde kendinize “Kanlıca Yoğurdu” ziyafeti çekebilirsiniz. Meşhur Kanlıca yoğurdunun keyfini Boğazdan esen serin bir esinti eşliğinde çıkarmanın tadı başkadır yine de… O halde yemyeşil Kanlıca’ya bir uğrayın, bu leziz yoğurdu iştahla kaşıklayın siz de.

Kanlıca Doğa Yoğurdu

Adres: Mihrabad Caddesi, No: 7/A, Kanlıca

Tel: +90 216 413 52 29