Kahve kokan festival "Kahve Bahane, Sinema Şahane"

Kahve kokan festival "Kahve Bahane, Sinema Şahane"

Pera Müzesi'nin Kahve Mola'sı sergisine eş zamanlı gerçekleşen film günlerinin odak noktası bir fincan kahve...

Pera Film yeni yılın ilk programında, kahve ve etrafındaki gizemli kültürün sinemadaki hikâyelerinden bizlere seçkiler sunuyor.

“Sihirli Meyve” olarak Etiyopya’da keşfedilen ve 15. yüzyılda Yemen’den Osmanlı topraklarına ulaşan kahve, kısa zamanda yaygınlaşmış, itibarlı bir içecek olarak sarayda ve zengin evlerinde yerini almış, etrafında ritüeller şekillenmeye başlamış ve sosyal hayatın gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yapılan bu seçki, kahve etrafında şekillenen çeşitli rutinleri, ritüelleri, ilişkileri ve kamusal alan, toplumsal rol, ekonomi gibi modernizmle bağdaştırılan kavramları, kahve kültürü ve bu kültürün gelişmesine katkıda bulunan Kütahya seramik üretimi ekseninde inceleniyor. 

Keşfedilmesinden bu yana kültürel önemini koruyan kahve, Kütahyalı ustaların üretimleriyle günlük hayatımızda serüvenini sürdürmüş, fincandan güğüme, ibrikten nargileye uzanan ve bu rutinlerin etrafında şekillenen eserler, hem kahvenin hem de vazgeçilmez ritüellerinin estetik bir takım arkadaşı olmuştur. 

Pera Müzesi’nin özel koleksiyonu içinde yer alan Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni sergisi kültür-sanatla, kahveseverleri bir araya getiriyor. Kahve Molası sergisine ek gerçekleşen "Kahve Bahane, Sinema Şahane" film festivaliyle adlı film programı kurmaca uzun metrajlı filmler ve belgeseller aracılığıyla sinemadaki kahve ve kahve kültürünü ele alıyor. 

Kahve Bahane, Sinema Şahane film festivali programı

Neyse Halim Çıksın Falim 30 Ocak Saat: 18:00 / 31 Ocak  13:00

Film, insanların kısmetiyle Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olmak için yıllardır devam eden girişimlerinin hikayesini birlikte işliyor. Siyasetçiler tarafından verilen sözler ve yapılan tahminler kahve falının retoriği ve pratiği ile yan yana getiriliyor. Türkiye’deki yaygın kahve falı geleneği gündelik bir iletişim aracı. Kahve falları umutlar, korkular ve endişelerle başa çıkmanın bir yolu, aynı zamanda konuşulmamış meseleleri dolaylı bir şekilde dile getirme yöntemi. Her dilde olduğu gibi bu anlatı biçiminin de kendi kuralları ve mecazları var; öte yandan her fal bakanın kişisel üslubu ve falına bakılanın kendi durumundan izler taşıyor.


Bir Fincan Türk Kahvesi  30 Ocak Saat: 18:00 / 31 Ocak  13:00

Yaşlı bir kadın ve küçük torunu bir masanın etrafında eski aile fotoğraflarına bakarlar. Yaşlı kadın, önceleri bu fotoğraflara bakmaya ve geçmişe dönmeye dirense de, geçmişin uyandırdıklarına direnemez. Küçük yaşta evlendirilen bir kız çocuğunun hayata tutunuş ve kadınlığa geçerken mutluluğu yakalama hikâyesine bir fincan Türk kahvesi içimi boyunca şahit oluruz. Geçmişe ait fotoğraflar geçmişe dair duygularla kadının zihninde değişime uğrarken torunu ve bir fincan Türk kahvesi ile yaşlı kadın bugüne bağlanır.


Kahve: Gerçek ve Hayal Arasında 31 Ocak 2015 Saat: 16:00 / 01 Şubat 2015 Saat: 13:00

Kahve: Gerçek ve Hayal Arasında İsrailli ve Filistinli yönetmenler arasındaki bir sinema işbirliği ve proje başlığı olan kahve ile ilgili bir dizi kısa filmden oluşuyor. Kahve kültürel kimliğimizde ve gündelik rutinde önemli bir yere sahip. Bu kapsamda sekiz film üretildi. İki belgesel ve iki kurgu film Filistinli yönetmenler tarafından, dört kurgu film ise İsrailli yönetmenler tarafından çekildi. Filmlerin her biri yaşadığımız gerçekliğe dair kişisel ve cesaretli bir bakış açısı sunuyor.

 Karanlık Sokaklar 28 Ocak 2015 / Saat: 19:00


Sıcak Kahve 29 Ocak 2015 / Saat: 19:00


Kahve ve Sigara 01 Şubat 2015 / Saat: 17:00


Doğrudan Cehenneme 31 Ocak 2015 / Saat: 19:00


Sen Şarkılarını Söyle 30 Ocak Saat 21:00 / 01 Şubat Saat: 15:00


Yorum bırakarak düşüncelerini bizimle paylaşmaya ne dersin?

Sen de kişisel yorumunu etiketiyle yazabilirsin.


Sign In